نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 944966 تاریخ انتشار: 1394/08/26 15:26
توسط مرکز پژوهش های مجلس؛

کتاب «نقش پارلمان در مبارزه با فساد» منتشر شد

در آستانه دهم آذر ماه سالروز شهادت شهید آیت‌الله سیدحسن مدرس و روز مجلس، کتاب «نقش پارلمان در مبارزه با فساد» توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی چاپ و منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در مقدمه این کتاب آمده است: فساد عارضه‌ای است که اغلب از کنش متقابل دولت و اقتصاد بازار سرچشمه می‌گیرد، به ویژه اگر خود دولت نیز به ناچار نقشی درون‌زا بر عهده داشته باشد. نمودهای عینی فساد تا حدود زیادی پیچیده، چند وجهی و دارای شکل‌ها و شیوه‌های متفاوت است، به گونه‌ای که عارضه فساد از فعل ساده پرداخت غیرقانونی به یک کارمند دولت تا ناکارکردی فراگیر یک نظام سیاسی یا اقتصادی را در بر می‌گیرد. براساس همین گستردگی مفهوم و نیز پنهان کاری در ارتکاب به فساد است که موجب شده نتوان حجم و اندازه و معیار مشخصی برای سنجش فساد جامعه به دست آورد.

به رغم پیچیدگی، دشواری و حسیاست مربوط به این عارضه، در سال های اخیر شاهد مطالعات گسترده ای درباره این معضل از سوی مجامع بین المللی هستیم و کتاب نقش پارلمان در مبارزه با فساد نیز با هدف به اشتراک گذاشتن تجربیات کشورهای مختلف در حوزه نظارت و تدوین قوانین مبارزه با فساد تهیه شده است. کتاب حاضر در زمان بسیار مناسبی که گفت‌وگوها حول توسعه صورت می‌گرفت، عرضه شده است. با شروع این بحث در اوایل دهه 1990، نگرانی‌ها در مورد فساد افزایش یافت و این نگرانی‌ها نه تنها درباره اثر فساد و حکومت بر توسعه بود، بلکه درباره ابعاد اخلاقی و همچنین نقشی که افراد، شرکت‌ها و نهادها در کنترل این رفتار ایفا می‌کنند نیز وجود داشت.

بنابراین گزارش، کتاب حاضر در قالب 15 فصل تحت عناوین نمایندگان پارلمان در مبارزه با فساد، فساد؛ چالش اساسی برای توسعه، در باب ماهیت سیاسی فساد، اراده سیاسی، پارلمان و قوانین ضد فساد، بازرسی دقیق مالی موثر، پارلمان و موسسات عالی حسابرسی، نقش رسانه‌ها در مقابله با فساد، کمیسیون‌های ضد فساد، ائتلاف سازی: پارلمان، جامعه مدنی و کنترل فساد، احزاب و تشکل‌های سیاسی، تأمین مالی احزاب سیاسی، اخلاق قانونگذاری و مقررات رفتاری، ایجاد شبکه‎‌های پارلمانی‎، جمع‌بندی و نتیجه‌گیری، تدوین شده است.

کتاب «نقش پارلمان در مبارزه با فساد» کاری مشترک از ریک استفنهارست، نیل جانستون و ریکاردو پلیزو بوده و توسط رضا وفایی یگانه و مریم آقانصیری ترجمه شده است.

شایان ذکر است کتاب حاضر408 صفحه دارد و قیمت آن 200 هزار ریال است.
 

برچسب ها: انتشار کتاب

1398 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد