نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 945846 تاریخ انتشار: 1394/09/03 16:35
موسوی نژاد در گفت و گو با خانه ملت:

در تعیین قیمت جهانی گاز نقش تعیین کننده داشته باشیم

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در آینده گاز جایگزین نفت خواهد شد، گفت: اگر در بخش گاز سرمایه گذاری شود و ظرفیت تولید را افزایش دهیم، درآمد گاز می تواند در آینده جایگزین درآمدهای نفتی شود.

خانه ملت؛ سیدمهدی موسوی نژاد در مورد نقش گاز در اقتصاد کشور و دنیا، گفت: ذخایر نفت کشور و در دنیا به سمت محدویت و تمام شدن است، اما ذخایر گازی بخصوص ایران بسیار است و کارشناسان معتقد هستند با ظرفیت فعلی تا 250 سال آینده گاز داریم.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در آینده گاز جایگزین نفت می‌شود، افزود: می‌تواند اقتصاد کشور مبتنی بر همین گاز مدیریت کرد. امروز خیلی از کشورهای دنیا چه در بخش صنعت و چه در مصرف بخش خانگی وابستگی شدیدی به گاز دارند.

گاز را نباید به سرنوشت نفت مبتلا کرد

وی ادامه داد: در دنیا برخی کشورها از انرژی نفت برخوردار نیستند، به همین دلیل گاز یک مؤلفه مهم و یکی از پایه‌های حوزه اقتصاد کشور و دنیا خواهد بود و با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب، مجمع کشورهای صادرکننده گاز می‌تواند گاز دنیا را مدیریت کند.

موسوی نژاد با اشاره به اینکه گاز می‌تواند نیازهای دنیا را تأمین کند، بیان کرد: آنچه که باید رخ دهد، این است که گاز را نباید به سرنوشت نفت مبتلا کرد که مجدداً به سمت خام فروشی و صادرات بدون مطالعه سوق داد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به منابع و ذخایر گازی کشور، تصریح کرد: ظرفیت و فرصت بسیار خوبی تحت عنوان گاز در کشور وجود دارد و مجدداً اقدامات بی‌رویه و نادرست نباید باعث شود که سرنوشت گاز مانند نفت رقم بخورد و برای کشور به یک تهدید تبدیل شود.

مدیریت قوی و مبتنی بر عقلانیت گاز موجود در کشور را تبدیل به ارزش افزوده می کند

وی اضافه کرد: اعتقاد ما بر این است که با یک مدیریت قوی و مبتنی بر عقلانیت می‌توانیم گاز موجود در کشور را صحیح و درست سازماندهی کنیم و از آن استفاده و تبدیل به ارزش افزوده کنیم و از خام فروشی جلوگیری کنیم، چراکه گاز را می توانیم به محصولات دیگر تبدیل کنیم.

موسوی نژاد با بیان اینکه بخشی از منابع کشور از طریق گاز تأمین می‌شود، اظهارداشت: اگر در بخش گاز سرمایه گذاری شود و ظرفیت تولید را افزایش دهیم، درآمد گاز در آینده می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود و آن را به صورت جدی و به عنوان یک محصول استراتژیک دنیا دنبال کنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به ظرفیت موجود گاز کشور می‌توانیم در مجمع کشورهای صادرکننده گاز نقش بسیار مهم و مؤثری داشته باشیم و این نقش در ساماندهی قیمت گاز را در دنیا داشته باشیم./

پایان پیام
 

برچسب ها: اخبار برگزیده، ارزان بودن قیمت گاز، ارزش افزوده، اعتبار نفت و گاز، افزایش ارزش افزوده، اقتصاد، بهای گاز، بودجه نفت و گاز، تأمین مالی طرح های نفتی و گازی، خطوط لوله گازرسانی، سوخت گاز طبیعی، صادرات، میزان ارزش افزوده

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد