نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 955577 تاریخ انتشار: 1394/12/15 16:57
حسینی صدر مطرح کرد:

لزوم تأمین نیاز چوب کشور از مسیر واردات

سخنگوی فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس بر ضرورت حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی تأکید کرد و گفت: برای حفاظت از جنگل ها، تأمین نیاز چوب کشور از مسیر واردات ضروری است.

خانه‌ملت؛ موید حسینی‌صدر در خصوص ضرورت واردات چوب به کشور، گفت: با توجه به اهداف برنامه ششم توسعه مبنی بر حفاظت از جنگل‌ها، واردات چوب از ضروریاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم خوی وچایپاره در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری وضعیت زیست‌محیطی و آب وهوایی کشور، گفت: کشور ما به لحاظ بارش‌های جوی در شرایط نامناسب قرار گرفته ضمن اینکه از لحاظ منابع آبی نیز با کمبودهای جدی مواجه هستیم که مجموعه این مشکلات، به همراه تخریب‌ گسترده‌ جنگل‌ها در سال‌های اخیر، ضرورت حفاظت از جنگل‌ها را افزایش می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه جنگل‌های کشور به شدت مورد تهدید قرار گرفته است، گفت: تهدیدات زیست‌محیطی حفاظت از جنگل‌ها را دشوار ساخته، در چنین شرایطی اگر برای تأمین نیاز چوب کشور نیز دست به تخریب جنگل‌ ها زده شود سرمایه‌ای از دست خواهد رفت که بازسازی آن نیازمند زمانی طولانی است لذا برای تأمین نیازهای چوبی کشور لازم است سیاستگذاری جدیدی صورت گیرد.

حسینی صدر رفع مشکلات احتمالی صنوف تولیدکننده چوب کشور را نیز یادآور شد و گفت: برای رفع مشکلات این صنوف واردات چوب می‌تواند مؤثر واقع شود در غیر این صورت دولت و سازمان حفاظت‌محیط زیست باید حرفه‌های جایگزین را برای آنها در نظر گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه استفاده بیش از حد از ظرفیت جنگل‌ها، آنها را رو به نابودی کشانده است، گفت: زمان بسیاری لازم است تا آسیب وارده شده به جنگل‌ها جبران شود اما در شرایط فعلی واردات چوب برای حل مشکل تولیدکنندگان کالاهای چوبی کشور و حفاظت از جنگل‌ها می‌تواند مؤثر واقع شود لذا با جدیت باید دنبال شود.

به گزارش خانه‌ملت، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست از تهیه پیش‌نویس دستورالعمل واردات چوب در کارگروه سازوکارهای اجرایی رفع موانع واردات چوب با رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفظ نباتات، دانشگاهیان و انجمن کارفرمایان صنایع چوب برای ارائه به کمیسیون زیربنایی دولت و تصویب و ابلاغ توسط هیئت وزیران خبر داد./

پایان پیام

 

برچسب ها: اخبار برگزیده، برنامه ششم، برنامه ششم توسعه، بهره برداری مفرط از جنگل ها، جنگل، جنگل ها، جنگل های از منابع مهم تنوع زیستی، سازمان جنگل ها، سازمان جنگل ها و مراتع، چوب های جنگلی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد