نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 966056 تاریخ انتشار: 1395/02/26 18:20
میرمحمدی مطرح کرد:

ویلاسازی در اراضی کشاورزی ممنوع

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ویلاسازی در اراضی کشاورزی ممنوع است، گفت: تنها ساخت یک سرپناه ۲۰الی۳۰متری برای استراحت کشاورز می تواند جز استثناهای مجاز ساخت باشد.

خانه ملت؛ سیدمحمدحسین میرمحمدی درباره تغییرکاربری اراضی کشاورزی، گفت: علت اصلی تغییرکاربری در اراضی مناطق مختلف کشور باید بررسی و شناسایی شود، تغییر کاربری در اراضی کشاورزی ممنوع است، اما با توجه به اینکه مسافت منزل مسکونی کشاورز با اراضی کشاورزی بالا است، باید برای کشاورز استثنی قائل شد که برای خود سرپناهی درحدود 20 الی 30 متر احداث کند.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به هیچ عنوان نباید اراضی کشاورزی تبدیل به خوش نشینی شود، گفت: تغییرکاربری در حوزهای مشرف به دریاچه و کوهپایه نیز ممنوع است.

وی ادامه داد: تغییرکاربری درحوزه شهرها به هیچ وجه مطلوب نیست و مجوز قانونی ندارد، بنابراین باید با هرگونه تغییرکاربری کشاورزی که در راستای افزایش ارزش افزوده زمین طراحی می شود باید برخوردی قاطع شود.

میرمحمدی همچنین درباره وضعیت کنونی دامداران،تصریح کرد:باید در راستای بهبود وضعیت دامداران اقدامات اساسی را تدارک دید، بنابراین باید با تزریق یارانه به نهاده های دامی هزینه تولید را کاهش داد تا لبنیات با نرخ مناسب بدست مصرف کننده برسد.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه صنعت دامداری کشور نیازمند یارانه هستند تا هزینه های جاری دامداران کاهش یابد، یادآورشد: دورریختن شیر توسط دامدارها نتیجه مقرون به صرفه نبودن هزینه تولید است،بنابراین باید سازوکاری ترسیم کرد که دامدارها محصول را با بهای پایین تولیدکنند تا در زمان فروش نیز محصول با نرخ مناسب بدست مصرف کننده برسد.

تغییر کاربری کشاورزی با ساخت بیش از یک میلیون ساختمان غیرمجاز

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: سازمان‌های مردم نهاد به عنوان پیشتازان فرهنگ عمومی تلقی می‌شوند که در حفظ اراضی کشاورزی می‌توانند نقش موثری داشته باشند.

قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به اینکه 11 درصد مساحت کل کشور زمین کشاورزی قابل بهره‌برداری است، اظهار داشت: باید حداقل 85 درصد نیاز غذایی کشور در این میزان مساحت زمین کشاورزی تامین شود تا بتوانیم تکیه‌گاهی برای تولید داخلی و همچنین استقلال و امنیت غذایی کشور باشیم.

افشار بیان داشت: اقتصاد مقاومتی در واقع استفاده از توانمندی‌های درونی کشور است و یکی از توانمندی‌های کشور می‌تواند بخش کشاورزی و استفاده بهینه از منابع آب و خاک باشد.

وی با بیان اینکه تخریب باغستان‌های سنتی قزوین به صرف ساخت و ساز و تغییر کاربری خیانتی آشکار است که باید با متخلفان برخورد قانونی کرد تا بتوانیم اراضی کشاورزی را صیانت کنیم.

رئیس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به این که سهم‌بری و سرانه هر فرد در کشور از زمین کشاورزی 2 هزار متر مربع است، تصریح کرد: در چند سال گذشته ضریب تأمین کالری برای تامین امنیت غذایی حدود 64 درصد بود که سال 84 این ضریب به 82 درصد رسید و در سال 91 در اثر اعمال برخی از سیاست‌های نادرست واردات کشاورزی تا 8 میلیارد دلار رسید و امروز با توجه به سیاست‌های خوب دولت تدبیر و امید به حدود 4 میلیارد رسیده که باید به صفر رساند یا تراز آن را مثبت کنیم.

افشار گفت: بیش از یک میلیون ساختمان غیرمجاز در کشور ساخته شده که بخش اعظمی از اراضی کشاورزی را از بین برده است و باید با کمک سازمان های مردم نهاد حافظ این سرمایه ملی باشیم.

وی تشکیل یگان حفاظت اراضی کشاورزی و تشکیل دفتر ترویج و اطلاع‌رسانی و ایجاد سامانه 131 را از مهم ترین اقدامات سازمان امور اراضی کشور دانست.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت و نقش پررنگ سازمان‌های مردم‌نهاد در حفظ اراضی کشاورزی اظهار داشت: اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی می‌تواند نخستین مرحله در حفظ اراضی کشاورزی باشد که به وسیله سازمان‌های مردم‌نهاد عملی می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: استان قزوین با توجه به بستر مناسب و ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند به عنوان نمونه اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی باشد.

افشار، تبدیل زمین‌های شیبدار و تبدیل آن به بافت را مزیت بزرگی برای کشور دانست و خاطرنشان کرد: با تبدیل این زمین‌ها به بافت در تولید و صادرات نقش مهمی دارد./

برچسب ها: آب کشاورزان، اخبار برگزیده، اراضی، اراضی کشاورزی، اعتبارات کشاورزی، تغییر کاربری، تغییر کاربری اراضی، تغییر کاربری اراضی کشاورزی، حفظ کاربری، قانون حفظ کاربری اراضی، ویلاسازی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد