نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 973067 تاریخ انتشار: 1395/04/07 11:33
نمایندگان مجلس تأکید کردند؛

مجلس پیگیر علت دقیق وقوع حادثه سقوط اتوبوس سربازان

در پی وقوع حادثه سقوط اتوبوس حامل سربازان نمایندگان مجلس بر این نکته تأکید کردند که تا زمان شناسایی علت وقوع حادثه پیگیری های لازم را انجام داده و نتیجه آن را در قالب گزارشی در صحن علنی مجلس قرائت خواهند کرد.

خانه ملت؛ وقوع حادثه سقوط مرگبار اتوبوس سربازان در جاده نی ریز در اواخر هفته گذشته که منجر به جان باختن 13 تن از سربازن ترخیص شده از دوره آموزشی پادگان 05 کرمان شد واکنش های زیادی را به دنبال داشت به طوریکه در ساعات اولیه وقوع حادثه مسئولان نظامی و انتظامی برای بررسی علل وقوع حادثه و وضعیت مصدومان به منطقه گسیل شدند.

در این میان نمایندگان مردم در مجلس و به ویژه نمایندگان استان فارس خود نیز در همان روز حادثه خود را به محل رسانده تا ضمن اطلاع از چند و چون ماجرا، اقدامات و پیگیری های لازم را انجام دهند.

با وجود گذشت 5 روز از وقوع حادثه اگرچه دلیل اصلی آن، ‌انحراف از جاده و ناتوانی راننده در کنترل اتوبوس‌‌ عنوان شده اما حرف و حدیث هایی هم مبنی بر حمل بار و اتباع قاچاق به وسیله راننده اتوبوس از سوی مسئولان وزارت بهداشت مطرح شد، موضوعاتی که البته به گفته جمالی نماینده مردم فسا قابل تایید نیست و باید کار کارشناسی دقیق تری صورت گیرد.

با این حال نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در اظهار نظرهای متعدد بر این نکته تاکید کردند که تا زمان مشخص شدن علت دقیق وقوع حادثه و احقاق حقوق حادثه دیدگان موضوع را پیگیری کرده و گزارش آن را به مجلس ارایه خواهند کرد.

اکبری: حادثه سقوط اتوبوس سربازان از ابتدا تا انتها دارای نقاط ابهام است

علی اکبری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص آخرین وضعیت مصدومان حادثه دیده سقوط اتوبوس حامل سربازان، گفت: دربازدیدی که در ساعات اولیه وقوع حادثه با جمعی از نمایندگان استان فارس از بیمارستان شهید رجایی شیراز به عمل آمد مشاهده شد که تعدادی از مصدومان متاسفانه شرایط خوبی ندارند.

نماینده مردم شیراز درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مصدومان حادثه دارای آسیب‌های مختلفی بودند، افزود: بیمارستان شهید رجایی باید به صورت جامع به این مصدومان خدمات رسانی می کرد اما پس از دو روز از وقوع این حادثه هنوز چشم پزشک، مصدومان دارای آسیب دیدگی چشم را معاینه نکرده بود.

وی با بیان اینکه متاسفانه در روزهای اول درارایه برخی خدمات به مصدومان حادثه دقت های لازم نشد، گفت: حتی انجام برخی اعمال جراحی برای مصدومان نیز به روزهای آینده موکول شده بود که این موضوع نیز جای نگرانی داشت؛ دراین شرایط به دلیل آسیب های روحی و جسمی به سربازان باید ارایه خدمات پزشکی برای درمان آنها با حساسیت و تامل بیشتر پیگیری می شد.

اکبری با اشاره به اینکه در روز اول حادثه روایت های مختلفی از تعداد مجروحان این حادثه وجود داشت، افزود: واقعیت آن است که کل ماجرا از ابتدا تا انتها دارای نقاط ابهامی است به همین دلیل تمام جوانب این حادثه باید از ابتدا مورد بررسی دقیق قرار گیرد، چون 2 اتوبوس حامل سربازان دچار حادثه شده و مشخص نیست که دلایل وقوع و نحوه وقوع چگونه بوده است.

نماینده مردم شیراز درمجلس شورای اسلامی، گفت: به طور قطع در رسیدگی به وقوع حوادث این چنینی که افکار عمومی نسبت به آن حساسیت زیادی دارد باید با احساس مسئولیت بیشتر و بهتری برخورد می شد، به طور قطع این موضوع و علت چرایی آن درمجلس پیگیری خواهد شد و مسئولان ذی ربط باید پاسخگو باشند.

جعفرزاده ایمن آبادی: ابعاد حادثه نی‌ریز سریع تر بررسی کارشناسی شود

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با ابراز تاسف از حادثه مرگبار نی ریز و قربانی و مصدوم شدن تعدای از سربازان، گفت: متاسفانه حادثه سقوط اتوبوس سربازان باعث تاثر همگان شد، در این زمینه باید جوانب و دلایل این حادثه سریع‌تر بررسی کارشناسی شود زیرا این موضوع قابل قبول نیست که اتوبوسی جان 20 جوان را به هر دلیلی با خطر روبه رو کند.

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه این حادثه درزمان خواب سربازان دراتوبوس اتفاق افتاده است، افزود: رسیدگی به جوانب و چگونگی این اتفاق ضروری است.

وی ادامه داد: طبق گزارش های واصله علت حادثه سهل انگاری راننده و خواب آلودگی مطرح شده است اما نمی توان با چنین دلایلی از کنار این موضوع به راحتی گذشت؛ البته از نیروی انتظامی و مجموعه راهداری انتظار می رود که ضریب تصادفات به حداقل ممکن کاهش پیداکند.

جعفرزاده درباره ایرادات وارده به نحوه خدمت سربازی در شرایط فعلی، تاکید کرد: نمی توان جوان و نیروی انسانی را دو سال درمکانی تحت عنوان خدمت سربازی نگه داشت و درنهایت روزی 2 ساعت هم درپادگان بدوند بعد گفته شود که ما سرباز آماده داریم، چنین روشی دردنیا منسوخ شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: به عقیده بسیاری از جوانان کشور در دو سال سربازی عمر یک جوان به بطالت می‌گذرد، بنابراین این تفکر به آن دلیل است که نظام و مسئولان برای خدمت سربازی جوانان برنامه نداشته و فقط از سربازان برای نگهبانی استفاده می کنند یا اینکه سربازی با تحصیلات لیسانس باید به اقداماتی مانند نظافت بپردازد.

نماینده مردم رشت درمجلس با تاکید بر اینکه درسال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل باید درجهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها در تمامی حوزه ها گام برداشت، بر استفاده از سربازان درجهت توسعه و عمران کشور تاکید و تصریح کرد: مجلس به طورحتم برای سربازی و خدمت هدفمند زیر پرچم جمهوری اسلامی برنامه ریزی خواهد کرد.

امینی فرد: بررسی ابعاد حادثه سقوط اتوبوس سربازان با حضور وزرای مربوطه و پلیس راهور در کمیسیون بهداشت

در همین زمینه محمدنعیم امینی فرد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با ابراز تاسف از سقوط اتوبوس سربازان به دره در جاده نی‌ریز، گفت: در نخستین جلسه کمیسیون بهداشت و درمان پس از آغاز به کار مجلس بررسی این حادثه در دستور کار قرار خواهد گرفت زیرا درحوادث این چنینی به مسائلی مانند ایمنی وسایل حمل ونقل و جاده ها باید به شکل دقیق تری پرداخته شود، همچنین بررسی صلاحیت راننده اتوبوس نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

نماینده مردم ایرانشهر درمجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت رعایت نکات ایمنی در تردد وسایل نقلیه در جاده ها، افزود: به طورحتم با توجه به اهمیت موضوع در نخستین جلسه کمیسیون بهداشت با حضور مسئولانی از وزارت راه و پلیس راهور ابعاد این موضوع به شکل دقیق تری بررسی می شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رسیدگی به شرایط مصدومان این حادثه قابل قبول است، تصریح کرد: باید نحوه مراقبت های پزشکی و میزان اقدامات اورژانس مورد بررسی قرار گیرد و دراین رابطه وزیربهداشت باید اطلاعات کامل رادر اختیار نمایندگان قرار دهد، البته شدت حادثه بسیار عمیق بوده و این موضوع سبب شده که تعداد بسیاری پس ازوقوع حادثه فوت کنند.

جمالی : وجود بار اضافی یا مواد مخدر در اتوبوس سربازان قابل تائید نیست

بعد از طرح موضوعاتی مبنی بر وجود بار اضافی و مواد مخدر و میوه و سیگار و حتی اتباع غیرمجاز در اوتوبوس حامل سربازان از سوی مسئولان وزارت بهداشت محمدجواد جمالی نوبندانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: این موضوعات قابل تایید نیست.

وی درخصوص آخرین اخبار از سقوط اتوبوس سربازان به دره در جاده نی‌ریز، گفت: طبق بازدید به عمل آمده از سوی تعدادی از نمایندگان استان فارس از بیمارستان شهید رجایی شیراز مشخص شد که غریب به 20 نفر در این حادثه کشته شدند.

نماینده مردم فسا درمجلس شورای اسلامی، افزود: متاسفانه راننده این اتوبوس با 65 سال سن خود نیز دراین حادثه مصدوم شده است، اما طبق گزارش های پلیس این فرد به رغم داشتن تجربه کافی، عملکرد مناسبی درکنترل اتوبوس نداشته است؛ البته 2 نفر از این تعداد کشته شدگان از شهرستان فسا بوده و همگی جزو افسران وظیفه بودند.

وی با ابراز تاسف از وقوع چنین حادثه‌ای، تصریح کرد: به طورحتم پیگیری‌های لازم به منظور شناسایی دلایل وقوع این حادثه و اخبار مطرح شده در رسانه‌ها مبنی بر وجود بار اضافی یا مواد مخدر در اتوبوس انجام خواهد شد اما در حال حاضر درخصوص طرح برخی دلایل برای این حادثه نمی توان اظهارنظر قطعی کرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم با تاکید براینکه خطای انسانی دراین حادثه محرز است، گفت: طبق اظهارنظر سرهنگ حمیدی رییس پلیس راه کشور خطای انسانی دراین حادثه مورد تائید است، همچنین اینکه راننده این اتوبوس با سن بالا قطعا نمی توانسته در شرایط بحرانی وسیله نقلیه را کنترل کند.

جمالی درخصوص روند درمان مصدومان این حادثه، گفت: مراحل اولیه درمان مجروحان در بیمارستان شهید رجایی شیراز به خوبی انجام شده و غریب به 10 نفر هم درحال حاضر در آی سی یو بستری هستند که باید روند درمان آنها با جدیت بیشتری پیگیری شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم، افزود: به طورحتم ابعاد این حادثه باید به دور از حاشیه و هیاهو و به صورت فنی دنبال شده تا اصل جریان به طور روشن مشخص شود.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، درباره چگونگی پیگیری حادثه نی ریز در مجلس، تاکید کرد: پیگیری این موضوع در مجلس قرار نیست در قالب سوال از وزیر خاصی مطرح شود اما به طور حتم کمیسیون‌های تخصصی مجلس پیگیری این موضوع را برای روشن شدن ابعاد آن در دستور کار قرار می دهند.

رضایی کوچی: قرائت گزارش سانحه واژگونی اتوبوس سربازان در صحن مجلس

محمدرضا رضایی کوچی نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به کشته شدن 13 سرباز در سانحه رانندگی روز چهارشنبه در استان فارس، گفت: این سانحه باید مورد بررسی کارشناسی دقیق قرار گرفته و مراحل اقدامات اداری، کارشناسی و قضایی خود را طی کند، لذا قضاوت و اعلام زودهنگام نتایج قطعا ممکن نیست.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: نهادهای عالی نظارتی مانند مجلس باید بر روند بررسی‌ها نظارت کنند.

وی افزود: بررسی سانحه طبق پروتکل‌های حاکم شروع شده و در استان تیم‌های کارشناسی درحال بررسی هستند و مراجع ستادی مستقر در تهران نیز به روند انجام کارها ورود کرده و امید است به زودی نتایج نهایی اطلاع رسانی شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پلیس درحال بررسی های اولیه جهت ارائه گزارش سانحه رانندگی است، تصریح کرد: کمیسیون عمران نیز در نخستین جلسه رسمی خود در 13 تیرماه با حضور وزیر راه و شهرسازی به این موضوع خواهد پرداخت و بدون شک بعد از اتمام بررسی ها متخلفان به دستگاه قضایی معرفی شده و گزارش این جلسات در صحن مجلس قرائت خواهد شد./

برچسب ها: اخبار برگزیده، سرباز، سربازان، سربازی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد