رضیان:

موفقیت ایران در اوپک مرهون دیپلماسی نفتی و سیاسی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت : موفقیت جمهوری اسلامی در نشست اخیر اوپک و افزایش سهیمه تولید و فروش نفت کشورمان ، مرهون دیپلماسی فعال نفتی و سیاسی بوده است .

خانه ملت؛ عبدالله رضیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تلاش وزارتخانه های نفت و امور خارجه و تعامل آنها با کشورهایی که تا حدودی با جمهوری اسلامی ایران از لحاظ فکری همسو بودند ، سبب شد تا این پیروزی نصیب ملت شود.

نماینده مردم قائمشهر ، جویبار ، سوادکوه ، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس گفت : جمهوری اسلامی ایران در حالی به این پیروزی در اوپک دست یافت که برخی از کشورها از جمله عربستان سعودی به تبعیت از آمریکا و اسرائیل به دنبال ضربه زدن به اقتصاد ما از راه کاهش قیمت نفت بود.

وی افزود : مهم ترین نکته در این قضیه افزایش سهمیه تولید نفت ایران با وجود کاهش دادن سهمیه سایر اعضا بوده است که نشان می دهد دستگاه دیپلماسی و وزارت نفت به خوبی این موضوع را مدیریت کردند .

رضیان گفت : باید از فرصت ایجاد شده در اوپک و افزایش سهمیه تولید و فروش نفت به سود جمهوری اسلامی ایران و برای توسعه اشتغال و رونق اقتصادی در داخل کشور استفاده کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود : باید تعامل ما با کشورهای همسو در اوپک همچنان ادامه داشته باشد تا روند افزایشی قیمت نفت که به سود کشورهای عضو نیز خواهد بود، تداوم یابد.

به گزارش ایرنا، رضیان گفت : امیدواریم که افزایش سهمیه فروش نفت ایران در بازار جهانی سبب رفع مشکل معیشتی مردم و کمبود منابع مالی داخلی شود و کشور روند توسعه ای خود را به پیش ببرد.

اعضای اوپک در صد و هفتاد و یکمین نشست این سازمان برای نخستین بار از سال ٢٠٠٨ میلادی بر سر کاهش تولید نفت خام خود به اجماع رسیدند . این موضوع پیشنهاد ایران به نشست اوپک بود.

بنا بر توافق اوپک ، ایران تولید نفت خود را در ماه ژانویه سال ٢٠١٧ میلادی از رقم سه میلیون و ٧٠٧ هزار بشکه در روز آغاز خواهد کرد و به تدریج روزانه ٩٠ هزار بشکه به این رقم می افزاید.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، استقلال اوپک، اوپک، کشورهای اوپک، کمیسیون صنایع، کمیسیون صنایع و معادن