خدری مطرح کرد:

تشریح جزییات نشست کشورهای تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس،در تشریح جزییات نشست کشورهای تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک از کاهش ۵۵۸ هزار بشکه ای تولید نفت اعضای غیراوپک و کاهش یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت خبر داد.

 خانه ملت؛ عبدالحمید خدری که دو روز پیش به همراه وزیرنفت برای شرکت در نشست وزرای نفت تولیدکنندگان نفت اوپک و غیراوپک به وین سفر کرده بود،گفت:برای دومین بار است که اعضای اوپک و غیر اوپک در وین گردهم می آیند و نخستین نشست که در فروردین سال 95 برگزار شده بود،به دلیل اصرار عربستان و قطر مبنی بر فریزنفتی نشست اول به شکست منجر شد.

نماینده مردم بوشهر،گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود 14 کشور غیرعضو اوپک در نشست مذکور حضور یافتند،افزود:روسیه متعهد شد که از ابتدای سال 2017 میلادی 300 هزار بشکه از تولید نفت را کاهش دهد، همچنین مکزیک 100 هزار بشکه و در مجموع 14 کشور غیرعضو متعهد شدند که مجموعا 558 هزار بشکه تولید نفت خود را کاهش دهند.

توافق تاریخی بین اعضای اوپک و غیراوپک

خدری با اشاره به اینکه برای نخستین بار است که اعضای اوپک و غیراوپک در تثبیت میزان تولید نفت همکاری می کنند، ادامه داد:روند کاهش تولید نفت ممکن است به افزایش قیمت نفت در آینده نزدیک منجر شود و اگر این توافق حاصل نمی شد، قیمت نفت کاهش می یافت.

عضوهیئت رییسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:نشست مشترک اوپکی‎ها و غیراوپکی‎ها که یک میلیون و ٧٦٠ هزار تا یک میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت از مازاد عرضه موجود در بازار می‌کاهد،به ‎عنوان توافق‎هایی تاریخی به شمار می‌آیند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اوپک، کشورهای اوپک