دکتر پزشکیان در پنجمین همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری:

تصویب قوانین براساس شواهد موجود در جامعه باشد/ شاخص های علمی مراکز تحقیقاتی در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد

نایب رئیس مجلس با تاکید بر لزوم وجود نگاه هدفمند و سیستماتیک در مرکز پژوهش ها برای قانونگذاری گفت: شاخص های علمی که در اختیار مراکز تحقیقاتی است باید برای تصویب قوانین در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، دکتر مسعود پزشکیان، امروز (دوشنبه، 29 آذر) در پنجمین همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری با اشاره به یکی از فرمایشات حضرت علی(ع) گفت: هر اقدامی که در جامعه توسط مسئولان انجام می شود باید در جهت اهداف و به نفع مردم باشد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر قوانینی که در کشور تصویب می شود باید با توجه به داده و اطلاعات موجود باشد و قوانینی تصویب شود که با آنها بتوان مشکلات جامعه را رفع کرد اما متاسفانه به این موضوع توجهی نمی شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت و درمان روشی به نام مدیریت درمان براساس شواهد وجود دارد، تصریح کرد: اگر پزشکی در روند درمان بیمار خود به شواهد موجود و اطلاعات توجه نکند، به طور قطع در روند درمان دچار اشتباه خواهد شد؛ بنابراین در قانون نویسی همیشه باید بهترین تصمیم را با توجه به مجموع داده ها و اطلاعات اتخاذ کرد و در این مسیر به سیستم داده و اطلاعات نیز توجه اساسی داشت درحالی که در حال حاضر مهمترین مشکل ما در تصویب قوانین نبود داده و اطلاعات در حوزه های مختلف است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قوانین در بسیاری از موارد قابل استفاده نیستند، افزود: بسیاری از قوانین سالها پس از تصویب با اضافه کردن چندین تبصره و ماده اصلاح می شود؛ این موارد نشان می دهد که تصمیمات ما در تصویب قوانین به درستی اتخاذ نشده که نمونه آن بارها در تصویب با سرعت قوانین به شکل دو فوریتی در مجلس دیده شده است.

دکتر پزشکیان با بیان اینکه قبل از تصویب قوانین باید شواهد و اطلاعات موجود در جامعه رصد شود گفت: در بسیاری از موارد مسئولان ما به رصد شواهد توجهی نکرده و در تصویب قوانین دچار مشکلاتی می شوند ضمن اینکه در پژوهش باید به نگاه علمی پژوهشگران و داده ها نیز توجه کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر تلاش در تصویب قوانین به صورت علمی تصریح کرد: نگاه مرکز پژوهش ها در قوانین باید هدفمند و سیستماتیک باشد که این موضوع در حال حاضر مشخص نیست همچنین اینکه کار علمی و تخصصی در دولت و مجلس برای تصویب قوانین صورت نمی گیرد بنابراین شاخص های علمی که در اختیار مراکز تحقیقاتی است باید در تصویب قوانین در اختیار نمایندگان قرار گیرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از پژوهشگران و کارشناسان تقاضا داریم در تصویب قوانین در مجلس به ما کمک کنند تا یک روند و مسیر علمی در تصویب قوانین به کار گرفته شود.

برچسب ها

اخبار ویژه