بهمنی:

رتبه بهبود کسب و کار در ایران در پایان برنامه ششم به کمتر از ۷۰ می رسد

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه کل کشور فراهم سازی محیط کسب و کار دیده شده است، گفت: رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار سالانه ۱۰ رتبه ارتقاء پیدا کرده و در پایان برنامه به کمتر از ۷۰ خواهد رسید.

 خانه ملت؛ محمود بهمنی با اشاره به جزئیات برنامه ششم توسعه کل کشور که از هفته گذشته در صحن علنی مجلس بررسی آن آغاز شده است،گفت:‌ 35 حکم این برنامه تبدیل به 144 ماده و 17 جدول شده است.

نائب رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم خاطرنشان کرد: تقریبا 4 ماه و 7 روز در کمیسیون تلفیق روی برنامه ششم کار شد و از سازمان‌های مختلف،اساتید دانشگاهها و پژوهشکده ها، مدیران سابق سازمان برنامه و بودجه نظر مشورتی خواسته شد تا توانستیم گزارش خوبی تهیه کنیم که پس از تصویب کلیات جزئیات آن نیز در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه باید مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌ها با هم دیده شود، افزود:در این برنامه ؛توسعه حمل و نقل ، اصلاحات کیفی آموزش و پرورش ،توسعه کمی و کیفی نظام سلامت، اصلاح نظام بانکی و بانک مرکزی،بهبود عملکرد بهزیستی، افزایش توان دفاعی کشور، توجه به خانواده های شهدا،جانبازان و ایثارگران را مدنظر قرارداده ایم.

بهمنی ادامه داد:دولت در برنامه پیش بینی کرده است که متوسط رشد اقتصادی سالانه به 8 درصد در طول سال‌های برنامه برسد،اما باید ببینیم ابزارها و سازوکار آن نیز به طور دقیق دیده شده است.

وی با باین اینکه دولت در برنامه افزایش سالانه رشد بهره وری را 8/2 پیش بینی کرده که ما نیز در کمیسیون تلفیق آن را تائید کردیم، افزود:متوسط رشد سرمایه گذاری در برنامه نیز 21 درصد دیده شده که باید 15 میلیارد دلار آن از خطوط اعتبارات خارجی اخذ شود، 10میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی و 10 میلیارد دلار دیگر در قالب قرارداد مشارکتی انجام شود که این 35 میلیارد دلار با توجه به تحریم ها، بعید به نظر می رسد.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم فراهم سازی محیط کسب و کار امن، سالم،سهل، سریع و شفاف، کم‌هزینه، کم ریسک، اطمینان بخش و رقابتی برای فعالان اقتصادی داخلی و خارجی دیده شده است به نحوی که رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار سالانه 10 رتبه ارتقاء پیدا کرده و در پایان برنامه این رتبه را به کمتر از 70 خواهد رسید.

نماینده مردم ساوجبلاغ،نظرآباد و طالقان درمجلس تصریح کرد:در برنامه اولویت اقتصادی در سیاست های سرمایه گذاری خارجی با هدف جذب دانش و نوآوری از کشورهای صاحب فناوری و توسعه بازارهای صادراتی، خدمات فنی مهندسی و کالاهای ایرانی دیده شده است

قطع وابستگی بودجه به نفت تا پایان برنامه ششم باید محقق شود

وی با بیان اینکه در برنامه پنج ساله، موضوعات راهبردی شامل آب و محیط زیست جزء اولویت ها قرار داده شده افزود: همچنین در این برنامه، توسعه سواحل مکران و اروند و بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد شهری،حاشیه شهر، بافت های فرسوده، بافت‌های تاریخی و مناطق روستایی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه برای توسعه و ارتقای بخش معدن، کشاورزی وگردشگری، ترانزیت و حمل و نقل ریلی، فناوری های نوین دیده شده تصریح کرد:قطع وابستگی بودجه به نفت تا پایان برنامه ششم باید محقق شود و برقراری هرگونه تخفیف یا معافیت مالی جدید طی برنامه 5 ساله ممنوع اعلام شد.

بهمنی خاطرنشان کرد: طبق برنامه، بانک مرکزی مکلف شده 30 درصد منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و صادرات گاز در سال اول برنامه و سالانه همین رقم به اضافه 2 درصد افزایش را به صندوق توسعه ملی واریز کند و 5/14 درصد آن به وزارت نفت ، 3 درصد آن برای مناطق نفت خیز و گازخیز توسعه نیافته تخصیص دهد و ما بقی آن را نیز به حساب خزانه واریز کند.

وی ادامه داد: همچنین آنچه که در بودجه دیده شده آن را به حساب خزانه واریز کرده و مازاد آن را به حساب صندوق ذخیره ارزی واریز خواهد کرد و اگر بودجه تکافو نداد،می تواند از حساب ذخیره ارزی برداشت کند، همچنین کسری آن نیز دیده شده و می تواند اوراق مشارکت منتشر کند؛ منابع دولت از محل وجوه واریزی به حساب خزانه حدودا به قیمت سال 95 حدود 830 هزار میلیارد ریال است.

ایجاد هرگونه تعهد جدید برای سازمان تامین اجتماعی درطول برنامه ششم ممنوع است

بهمنی تاکید کرد: دولت مکلف است در طول برنامه نسبت به پرداخت بدهی های حسابرسی شده به سازمان تامین اجتماعی ازمحل منابع مختلف از جمله سهام دولت در شرکت های دولتی، املاک مازاد بر نیاز دستگاه‌های اجرایی، اوراق بهادار، فراورده های نفتی و پتروشیمی نقدا تسویه و اقدام کند به نحوی که سالانه حداقل 10 درصد بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود و بدهی های سنواتی دولت در پایان برنامه به صفر برسد. ضمن اینکه ایجاد هرگونه تعهد جدید برای سازمان تامین اجتماعی درطول برنامه ششم ممنوع است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین براساس برنامه،مستمری بازنشستگان براساس میانگین دو سال آخری محاسبه می شود که حق بیمه پرداخته کرده اند.

نائب رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم همچنین درخصوص عملیاتی بودن برنامه ششم گفت: باید در صحن روی جزئیات برنامه بحث کرد و نتیجه گرفت به طوری که اگر مواد آن نیاز به اصلاحات دارد،انجام شود و اگر لازم به حذف باشد با نظر نمایندگان این کار صورت گیرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، انجام کسب و کار، بازار کسب و کار، رونق کسب و کار، فضای کسب و کار، مجوز کسب و کار، محیط کسب و کار