سعیدی مبارکه:

حمایت از صنایع کوچک وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را کاهش می دهد

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی راه اندازی و حمایت دولت از صنایع کوچک و زودبازده را یکی از بهترین راه ها برای کاهش وابستگی بودجه به نفت عنوان کرد.

 خانه ملت؛ زهراسعیدی مبارکه بااشاره به ضرورت کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی درپاسخ به اینکه پیشنهاد شما برای جایگزین کردن محصولات دیگر با نفت چیست؟گفت:باید اولویت سنجی شود و تا اولویت ها را مشخص نکنیم،نمی توانیم موفق باشیم.

وی باتاکید براینکه نباید دربودجه های سالیانه به درآمدهای حاصل از فروش نفت وابسته بود افزود:باید بتوانیم با تقویت نیروی انسانی و استفاده از پتانسیل جوانان با ایجاد مشاغل خانگی و کارگاهها و صنایع کوچک و زودبازده کار را به جایی برسانیم که درآمد کشور چنان شود که کمتر به درآمد حاصل از نفت نیار داشته باشیم.

سعیدی مبارکه درباره اعلام رشداقتصادی 7.4 درصد از سوی دولت،بااشاره به نوع متفاوت محاسبه برای بدست آمدن این عدد،این آمار را به دور از واقعیت عنوان کرد و گفت: از آنجاکه با فرمول های مختلف می شود،رشد اقتصادی را محاسبه کرد؛باید دید دولت برای آن ازچه فرمولی استفاده کرده است،اما بنده این آمار را چندان نزدیک به واقعیت نمی بینم.

گفتنی است؛مقرر شده است که تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال ۲۰۲۱‌،سهم درآمدهای نفتی از بودجه سالانه به ۲۰ درصد کاهش پیدا کند.سهم درآمدهای نفتی در برنامه در برنامه‌ پنجم توسعه نیز به ۴۳٫۲ درصد افزایش یافت./

برچسب ها

اخبار برگزیده، افت درآمدهای نفتی، برنامه ششم، برنامه ششم توسعه، حذف درآمدهای نفتی، درآمدهای ارزی، رشد اقتصادی، نرخ رشد اقتصادی