با موافقت نمایندگان صورت گرفت:

تکلیف مجلس برای دولت به منظور مقابله با بحران کم آبی

نمایندگان مردم در خانه ملت، دولت را مکلف به پرداخت ۸۵ درصد کمک بلاعوض برای هزینه های توسعه روش آبیاری نوین به منظور مقابله با بحران کم آبی کردند.

 خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر (سه شنبه، 7 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، درجریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه با بندهای (الف)، (ب)، (ت)، و (ث) ماده 45 موافقت کرده و با انتقال بند (پ) آن به ماده 42 لایحه مذکور، به دلیل عدم ارتباط با آب و مرتبط با موضوعات خاک و کشاورزی، موافقت کردند.

بنابراین گزارش در ماده 45 لایحه برنامه ششم توسعه آمده است: دولت مکلف است به‌منظور مقابله با بحران کم آبی، رهاسازی حقآبه‌های زیست‌ محیطی برای پایداری سرزمین، پایداری و افزایش تولید در بخش کشاورزی، تعادل‌بخشی به سفره‌های زیرزمینی و ارتقای بهره‏ وری و جبران ترازنامه آب، به ‌میزانی که در سال پایانی برنامه یازده ‌میلیارد مترمکعب شود اقدامات زیر را به‌عمل آورد:

الف- افزایش عملکرد در واحد سطح و افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی با اولویت محصولات دارای مزیت نسبی و ارزش صادراتی بالا و ارقام با نیاز آبی کمتر و سازگار با شوری، مقاوم به خشکی و رعایت الگوی کشت مناسب با منطقه.

ب- توسعه روش‌های آبیاری نوین، اجرای عملیات آب و خاک (سازه‌ای و غیرسازه‌ای)، توسعه آب بندها و سیستم‌های سطوح آبگیر حداقل به میزان(600.000) هکتار در سال.

تبصره- برای هزینه‌های توسعه روش‌های آبیاری نوین حداقل هشتاد و پنج(85%)درصد به‌عنوان کمک بلاعوض توسط دولت تأمین و پرداخت می‌شود.

ت- حمایت از توسعه گلخانه‌ها و انتقال کشت از فضای باز به فضای کنترل شده و بازچرخانی پساب‌ها، مدیریت آب‌های نامتعارف و مدیریت آب مجازی.

ث- طراحی و اجرای الگوی کشت با تأکید بر محصولات راهبردی و ارتقاء بهره‌وری آب درچارچوب سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و تأمین منابع و الزامات مورد نیاز درقالب بودجه سنواتی و اعمال حمایت و مشوق‌های مناسب فقط در چارچوب الگوی کشت./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بحران کم آبی، کم آبی