شاعری:

طرح پیشنهاد اجرای دوره تنفس جنگل در لایحه برنامه ششم

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه پیشنهاد طرح تنفس جنگل در لایحه برنامه ششم توسعه داده شده است، گفت: تصویب این طرح موجب لغو تمام قراردادهای بهره برداری می شود.

 خانه ملت؛ علی محمد شاعری در رابطه با آخرین وضعیت طرح تنفس جنگل،گفت: موضوع طرح تنفس جنگل ها در کمیسیون تلفیق برنامه مطرح شده و به زودی در صحن علنی مجلس نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طرح تنفس جنگل از افتخارات مجلس دهم است، گفت: این طرح از بهترین طرح هایی است که در کشور به مرحله اجرایی درخواهد آمد و در جهت قطع بهره برداری صنعتی و تجاری از جنگل های کشور می تواند بسیار موثر واقع شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: بر اساس پیشنهاد کمیسیون کشاورزی مجلس که در کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه تصویب شد؛ مقرر می شود که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تحت هیچ شرایطی نسبت به تمدید قرارداد مجریان و بهره بردارانی که مدت زمان اجرای طرح های بهره برداری آنها به اتمام رسیده اقدام نکند.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، افزود: به تناسب این پیشنهاد مجریانی که طرح های بهره برداری آنها به اتمام نرسیده هم باید بر اساس ضوابط و دستورالعمل هایی که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به تصویب می رساند تا سه سال آینده آنها را ساماندهی کرده و به آنها فرصت داده شود تا نسبت به اتمام قرارداد اقدام کنند؛ بنابراین با این تصمیم ظرف سه سال آینده بهره برداری تجاری و صنعتی از جنگل های کشور ممنوع می شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر این اساس طرح واردات چوب افزایش پیدا کرده و زراعت چوب هم مورد حمایت جدی قرار می گیرد، افزود: مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات چوب کشور نیز از طریق خمیر کاغذ و همچنین مواد خام وارداتی تامین می شود زیرا جنگل های کشور بیش از این توان برداشت و بهره برداری نداشته و به اضمحلال رفته اند از این رو با تنفس باید به آنها فرصت دهیم تا تجدید حیات کرده و نقش زیست محیطی خود را به درستی ایفا نمایند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنامه ششم، تخریب جنگل ها و مراتع، جنگل، جنگل ها، جنگل های از منابع مهم تنوع زیستی، سازمان جنگل ها، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری