با تصویب نمایندگان؛

دولت مکلف شد حداقل ۳۰ درصد آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور را از طریق شیرین کردن آب به دریا تأمین کند

نمایندگان مجلس دولت را مکلف کردند تا حداقل ۳۰ درصد آب آشامیدنی مناطق جنوب کشور را از طریق شیرین کردن آب به دریا تأمین کند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 8 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور با 153 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در صحن با ماده 46 آن موافقت کردند.

در بند الف ماده 46 آمده است: دولت مکلف است اقدمات لازم را با رعایت سیاست‌های کلی اصل 44 در جهت اصلاح نظام بهره برداری آب آشامیدنی و بهره‌وری استحصال و بهره وری مصرف آن را حداقل معادل 30% درصد ارتقاء دهد و نیز حداقل 30 % آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور از طریق شیرین کردن آب دریا تا پایان برنامه تامین کند.

در تبصره این بند نیز آمده است: وزارت نیرو موظف است تا پایان برنامه تمهیدات لازم را جهت تأمین، طراحی و ساخت حداقل معادل 70% آب شیرین‌کن‌های مورد نیاز در شهرهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان را از جمله از طریق خرید تضمین آب شیرین شده و نیز مدیریت هوشمند و تجمیع خرید آب شیرین کن از طریق انتقال فناوری به داخل انجام دهد مدیریت انتقال فناوری از طریق جهاد دانشگاهی ، دانشگاهها و مراکز پژوهشی و شرکت های دانش بنیان انجام می‌شود.

همچنین گفتنی است بند ب ماده 46 این لایحه با 130 رأی موافق، 28 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 228 نماینده حاضر در جلسه برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد./

برچسب ها

آب آشامیدنی، آب آشامیدنی روستایی، اخبار برگزیده، کمبود آب آشامیدنی