جلسه ویژه بررسی التهاب بازار ارز در مجلس باحضور وزیر اقتصاد، رییس بانک مرکزی و دکتر جلالی

جلسه ویژه بررسی التهاب بازار ارز در مجلس باحضور دکتر طیب نیا وزیر اقتصاد، دکتر سیف رییس کل بانک مرکزی و دکتر جلالی رییس مرکز پژوهشهای مجلس در کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد.

خانه ملت؛ محمدرضا پورابراهیمی داورانی درباره نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با رئیس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و دارایی، نایب رئیس اول مجلس و رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت:با تمامی مسئولان مرتبط با حوزه ارز در کمیسیون اقتصادی جلسه خوبی برگزار شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخشی از نوسانات نرخ ارز با فضای روانی در بازار و بخشی با مسائل اقتصادی ارتباط دارد.

پورابراهیمی داورانی افزود:دولت تمهیدات لازم را برای مدیریت بازار ارز در دستورکار قرار داده و با توجه به اظهارات "سیف" و "طیب نیا "در جلسه امروز و همچنین تمهیدات اتخاذ شده و اقدامات چند روز اخیر،قیمت ارز به نرخ های پایین تر از نرخ های موجود در بازار کاهش می یابد.

وی گفت:پیش بینی رئیس بانک مرکزی براین اساس است که قیمت دلار به کمتراز 3 هزار و 800 تومان در بازار خواهد بود و مکانیزم های انجام این کار نیز توسط بانک مرکزی پیش بینی شده و موارد مرتبط در جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم کرمان و راور درمجلس شورای اسلامی ادامه داد:باتوجه به بحث های امروز کمیسیون اقتصادی این اطمینان برای کمیسیون ایجاد شده که اقداماتی که اخیرا در بازار ارز به وجود آمده با مدیریت صحیح و مداخله بانک مرکزی باعث دستیابی به نتیجه مورد نظر شود.

پورابراهیمی داورانی افزود:مکانیزم های مداخله بانک مرکزی مورد بررسی قرارگرفت و این مکانیزم ها براساس رویکرد شفافیت اطلاعات در این مداخله است.

وی ادامه داد:امیدواریم اقدامات بانک مرکزی که همزمان با این مداخلات برای بهبود مدیریت بازار ارز انجام می شود بتواند تاثیرگذار باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درتشریح محورهای مورد بررسی دراین جلسه گفت:ایجاد بورس ارز، یکسان سازی نرخ ارز، استفاده از ظرفیت پیمان های پولی دو و یا چند جانبه و استفاده از کارت های بین المللی مشترک و موضوع نگهداری حساب های ارزی برای مشتریانی که به شکلی می خواهند منابع ارزی خود را نگهداری کنند،سیاست های مرتبط با تعادل بین منابع و مصارف ارزی از موضوعات مهمی بود که در جلسه امروز بررسی شد.

پورابراهیمی داورانی با اشاره به بررسی موضوع تقاضای غیررسمی در بازار ارز گفت: دولت باید به موضوع برآورد 22 میلیون دلاری برای تقاضای غیررسمی در بازار ارز توجه کند.

وی افزود:اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس تاکیدکردند که باید تعادل بخشی بین منابع و مصارف ارزی که عمدتاً به بازار غیررسمی مرتبط می شود مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود:امیدواریم با همفکری و هماهنگی که بین دولت و مجلس انجام شده در روزهای آینده بازار ارز در یک وضعیت با ثبات قرار بگیرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارز