ابطحی مطرح کرد:

لزوم اختصاص درصدی از اعتبار طرح تحول سلامت به توزیع شیر در مدارس با هدف پیشگیری از بیماری

عضو کمیسیون آموزش مجلس معتقد است اگر دولت تنها درصدی از اعتبار طرح تحول سلامت را به توزیع شیر در مدارس اختصاص می داد، مشکل نبود اعتبار برای این موضوع و باکیفیت شدن شیرهای توزیعی حل می شد.

 خانه ملت؛ سیدمحمد جواد ابطحی با اشاره به توزیع دیرهنگام شیر در مدارس، گفت: اگر چه 200میلیارد تومان برای توزیع شیر در مدارس برای سال جاری در نظر گرفته شده اما این مهم هنوز به درستی تخصیص داده نشده است.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه در سال 96 تنها 10درصد به بودجه آموزش و پرورش اضافه شده به یقین مشکلاتی همچون توزیع شیر در مدارس طی سال آینده نیز بر قوت خود باقی است لذا توصیه می‌شود؛ سازمان برنامه و بودجه اعتبار مجزایی را برای توزیع شیر در مدارس در نظر گیرد.

وی ادامه داد: اختصاص بخشی از یارانه 200میلیارد تومانی به دامدارها ذیل "طرح تحول سلامت" با هدف توزیع شیر رایگان میان برخی از اقشار جامعه همچون دانش‌آموزان، مادران باردار، کارگران فعال در محیط آلوده و... به‌منظور پیشگیری از بیماری‌ها ضروری است اما متاسفانه گرانی شیر به طبقات مختلف فشار آورده و آموزش و پرورش نیز به دلیل بودجه کم قدرت تامین شیر برای مدارس ابتدایی سراسر کشور را ندارد.

ابطحی ادامه داد: اگر دولت تنها درصد اندکی از اعتبار "طرح تحول سلامت" را به توزیع شیر در مدارس با هدف پیشگیری از بیماری اختصاص می‌داد، به یقین این مشکل بنیادین حل شده بود.

ابطحی ادامه داد: نگاه منصفانه می‌گوید؛ مسئولان آموزش و پرورش خواهان توزیع شیر در مدارس هستند اما شرایط تهیه آن را ندارند، لذا دولت باید با اختصاص یارانه به دامداری‌ها و کارخانه‌های تولید شیر، توزیع شیر در مدارس را تسهیل کند.

وی با بیان اینکه نیمی از سال تحصیلی تمام شده اما وضعیت توزیع شیر در مدارس به‌هیچ عنوان قابل قبول نیست ضمن آنکه به کیفیت شیرهای توزیع شده نیز اِن‌قلت‌هایی وارد است، اضافه کرد: قرص آهن نیز که توزیع آن در مدارس به ویژه مدارس دختران ضروری است، وضعیتی به مراتب بدتر از شیر دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تغییر وزیر آموزش و پرورش و به دنبال آن تغییر مدیران میانی این وزارتخانه را مزید بر علت به حاشیه رفتن توزیع شیر در مدارس دانست و گفت: سلامتی دانش‌آموزان به عنوان آینده‌سازان جامعه باید در اولویت کاری مدیران باشد اما کم‌کاری‌ها سبب شده دانش‌آموزان در عموم مدارس دچار سوءتغذیه یا گرفتار شدن به حشرات موذی همچون شپش شوند؛ لذا انتظار است مدیران آموزش و پرورش از حقوق دانش آموزان دفاع کنند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، طرح تحول سلامت