اکبری، تاکید کرد:

هزینه بالای تولید برنج مانعی برای ایجاد رقابت در بازار صادراتی

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه هزینه تولید بالایی برنج مانعی برای ایجاد قدرت رقابت در بازار صادراتی برنج است،گفت: وام های کشاورزی با درصد سود بالا کمکی به هزینه تولید محصولات کشاورزی نمی کند.

خانه ملت؛ علی اکبری درباره وضعیت تولید برنج در کشور،گفت:هزینه تولید بالایی محصولات کشاورزی درکنار وام های با سود 18 درصدی یکی از دلایل گران تعیین شدن محصولات کشاورزی به شمارمی آید.

نماینده مردم شیراز درمجلس شورای اسلامی،تصریح کرد: نگرانی کشاورز در زمینه هزینه بالای تولید در کنار وام های با سود بالا همسو شده است؛ بنابراین بدیهی است که انگیزه کشاورز برای تولید کاهش می یابد و در نتیجه زمانی که کشاورز از محدوده تولید خارج شود،سیر مهاجرت کشاورزان از روستاها به شهرها رقم می خورد.

وی ادامه داد:برای ثبات در بازار صادراتی محصولات کشاورزی باید در گام نخست هزینه تولید به نحو اصولی و کارشناسی شده کاهش یابد و سپس تسهیلات ارزان قیمت با سودی های پایین در اختیار کشاورز قرارگیرد تا کشاورز نیز محصول را با نرخ متعارف تولید و در انتها با نرخی عادلانه بدون حضور واسطه ها روانه بازار کند.

وی با بیان اینکه هزینه تولیدبالای برنج مانعی برای ایجاد قدرت رقابت دربازار صادراتی برنج است،گفت: صادراتی شدن محصولات کشاورزی بخصوص برنج در گرو کاهش هزینه های تولیدی آن به طریق منطقی و کارشناسی شده است.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس، یادآورشد:جریمه های بانکی،کمبود منابع آبی و عدم ایجاد مکانیزاسیون آبیاری از عواملی است که میزان تولیدو عدم جذب بازارهای صادراتی بهینه را رقم می زند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنج، برنج شمال، تجارت برنج