آقاپور علیشاهی:

مجازات قاچاقچیان کالا باید افزایش یابد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سه قوه کشور برای مبارزه جدی با قاچاق کالا باید با هم هماهنگ و یکدست باشند، چرا که برای جلوگیری از حجم بالای قاچاق نیاز به همکاری گسترده مسئولان کشور است.

 خانه ملت : معصومه آقاپور علیشاهی  ، درباره اظهارات وزیر اقتصاد که بیان کرده بود بیش از 70 درصد قاچاق کالاخارج از مبادی رسمی صورت می گیرد، گفت: سه قوه اصلی کشور برای مبارزه جدی با قاچاق کالا باید با هم هماهنگ و یکدست باشند، چرا که برای جلوگیری از حجم بالای قاچاق نیاز به همکاری گسترده مسئولان کشور است.

وی با بیان اینکه عوامل فراوانی در بحث قاچاق کالا در کشور از جمله ضعف قانون، کمبود زیرساختارهای مناسب، مشکلات اجتماعی، اقتصادی و قوانین دست و پا گیر در بحث قاچاق کالا نقش دارند، گفت: گمرک کشور با 30 سازمان در ارتباط کاری مستقیم است و 15 کنوانسیون و 45 قانون را باید اجرا کند، که مسلما این روند باعث ایجاد اختلال در کارها و سوء استفاده برخی می گردد.

آقاپور با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و اجتماعی در شهرهای مرزی، مبادی رسمی ورود کالا و افرادی که در این کارها حضور دارند باعث می شود که برخی وسوسه شده و با توجه به مشکلات خود و فراهم بودن زمینه ها رو به سمت همکاری با قاچاقچیان بیاورند، تصریح کرد:دستگاه قضایی نیز باید در برخورد با این قاچاقچیان حرفه ای که به صورت برنامه ریزی شده دست به قاچاق می زنند همت بیشتری کند و البته قوانین مناسبی برای مبارزه با این افراد وجود ندارد.

نماینده مردم شبستر درمجلس با بیان اینکه گمرک در کشور طی سالهای اخیر اقدامات خوبی برای ساماندهی امور خود و ترخیص کالاها انجام داده است، ولی باز هم نیاز به قوانین مناسب و به روز دارد که بتواند برنامه های خود را به نحو احسن انجام دهد، تاکید کرد: متاسفانه شرایط برای مبارزه جدی با قاچاق کالا در کشور فراهم نیست و افراد و گروه هایی که به صورت باندی دست به قاچاق می زنند به راحتی به کار خود ادامه می دهند ، چرا که از مجازات و جریمه هراسی به آنها دست نمی دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان افزود: باید سه ضلع مثلث امور کشور همکاری خود را تشدید کنند تا بتوان به نحو مطلوب با این مسئله برخورد شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده