دلخوش اباتری:

پنجره واحد گمرکی قاچاق ارز و کالا را کاهش داد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس کنترل صادرات و واردات وظیفه گمرک است، گفت: سوءاستفاده از کارت های بازرگانی اجاره ای را کاهش داده است.

 خانه ملت؛ سیدکاظم دلخوش اباتری با اشاره به نامه "محمدرضانعمت زاده" وزیرصنعت به"علی طیب نیا" وزیراقتصاد و امور دارایی درخصوص توقف فعالیت سامانه پنجره واحد گمرکی،گفت:اقتصاد در کشور شاخه های مختلفی دارد و هرکدام از وزارتخانه ها مسئولیت خاص خود را در اقتصاد دارند،اما آنچه که سال های طولانی اجرایی می شود کنترل ورود و خروج کالا توسط گمرک است.

نماینده مردم صومعه سرا درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه کسی مانع فعالیت وزارتخانه ها و دستگاه ها درنظارت نشده است،افزود:وزارت صنعت، معدن و تجارت می تواند به صورت مستقل برای خود سامانه ای راه اندازی کند و از طریق این سامانه فعالیت های تجاری را رصد کرده و بر این فعالیت ها نظارت و کنترل کند.

گمرک و مرز ملاک واردات و صادرات است

دلخوش بااشاره به اینکه وظیفه اصلی وزارت صنعت کنترل تولید در داخل کشور است،ادامه داد:در امر واردات و صادرات ملاک مرز و گمرک است و گمرک می تواند اطلاعات و آمار دقیق را کسب کرده و مرزها را کنترل کند.

وی بابیان اینکه آمارگیری برای وزارت صنعت بااستفاده از میزان تولید در واحدهای تولیدی سخت است،یادآور شد:درهنگام ورود و خروج کالا از مرز راحت تر می توان نوع کالا را کنترل کرد و به همین منظور سیستم پنجره واحد گمرکی باید تقویت شود.

پنجره واحد صادرات و واردات را ساماندهی کرده است

این نماینده مردم درمجلس دهم،با اشاره به اینکه سیستم پنجره واحدگمرکی ورود و خروج را تسریع کرده و سبب ساماندهی در امر صادرات و واردات شده است،افزود:گمرکات کشور باید استفاده از اطلاعات به روز به فعالیت خود ادامه دهند و مراکزی که اطلاعات را به سامانه پنجره واحد ارائه می دهند، برای دریافت اطلاعات صحیح باید غربالگری شوند.

دلخش ادامه داد:بخش زیادی از قاچاق کالا از مبادی غیررسمی و غیرقانونی است،اما پنجره واحد گمرکی، توانسته قاچاق ارز و کالا را کنترل و همچنین نوع ورود و خروج کالا را کنترل کند و همچنین سوءاستفاده از کارت های بازرگانی اجاره ای را کاهش داده است.

بیش از 7 هزار و 500 واحد نیمه فعال و غیرفعال تولیدی درکشور وجود دارد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیش از 7 هزار و 500 واحد نیمه فعال و غیرفعال تولیدی در کشور وجود دارد،تصریح کرد:وزارت صنعت باید بااستفاده از ظرفیت ها و پتانسیل ها در جایگاه خود درجهت رشد تولید،تنظیم مشوق های صادراتی و حمایت از سرمایه گذاران گام بردارد و کنترل ورود و خروج کالا باید در گمرکات حفظ شود. /

برچسب ها

اخبار برگزیده، امور گمرگی، تشریفات گمرکی، تعرفه های گمرکی، تعرفه گمرکی، سازمان استاندارد و گمرک، قاچاق، قاچاق کالا، قاچاقچیان، گمرک، گمرکی