قمی تأکید کرد:

لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای اشتغالزایی فارغ التحصیلان دانشگاهی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر لزوم توجه به اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی بر ضرورت استفاده از بخش خصوصی برای اشتغالزایی تاکید کرد.

  خانه ملت؛ محمد قمی با تأکید بر اهمیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی گفت: زمانی که صحبت از اشتغال می‌شود بسیاری از افراد به دنبال شغل دولتی هستند در حالی که همانطور که در همه دولت‌ها گفته شده و طبق قانون پیش‌بینی شده دولت باید کوچک شود بنابراین همه نمی‌توانند جذب دولت شوند.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت می‌تواند در اشتغال فارغ‌التحصیلان کمک‌های زیادی انجام دهد، افزود: دولت می‌تواند به عنوان مثال به فارغ‌التحصیلان کشاورزی که تعاونی فراگیری را تشکیل داده‌اند زمینی داده و تکنولوژی در اختیار آنها قرار دهد یا به این فارغ‌التحصیلان وام داده و به عنوان مثال کشت گلخانه‌ای راه بیندازد.

وی افزود: در شهرها و مناطق مختلف می‌توان بستر مناسبی برای فارغ‌التحصیلان در حوزه‌های مختلف اعم از دامپروری، دامداری، کشاورزی و ... ایجاد کرد؛ همچنین بسیاری از تولیدات بایستی از طریق شرکت‌های دانش بنیان که دانشگاهی است تولید شوند تا همه از آن استفاده کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بیشترین سرمایه‌داران کشور در بخش خصوصی هستند، تصریح کرد: بیشترین بخشی که برای خود و دیگران سودآور هستند و اشتغال ایجاد می‌کنند بخش خصوصی است و بایستی بخش خصوصی، مخصوصا شرکت‌های دانش‌بنیان را گسترش داد.

عضو کمیسیون آموزش ‌و تحقیقات در مجلس دهم با اشاره به اینکه دولت کشش جذب همه فارغ‌التحصیلان را ندارد گفت: برخی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها جذب بازار کار می‌شوند، برخی نیز در دانشگاه‌ها تدریس کرده و در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کنند اما در کشور به رشته‌های کاربردی نیاز بیشتری وجود دارد.

قمی خاطر نشان کرد: در بسیاری از کشورها تکنسینها در حوزه های آب، برق، گاز و ... در بخش خصوصی مشغول به کار هستند و جایگاه و درآمد خوبی نیز دارند؛ در ایران نیز با یک کارشناسی دقیق و مناسب می‌توان اینکار را انجام داد و همچنین رشته‌هایی متناسب با نیاز کشور ایجاد کرد.

وی افزود: دانشگاه‌های علمی- کاربردی و فنی و حرفه‌ای در کشور وجود دارند و همچنین رشته‌هایی که به آن نیاز بیشتری است مثل تکنسین کشاورزی و مهندسان کشاورزی که با توجه به ظرفیت بالای کشاورزی و دامپروری در کشور آنها می‌توانند در این رشته‌ها تربیت شوند.

عضو کمیسیون آموزش ‌و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه در بسیاری از دانشگاه‌ها مهندسان بدون تجربه فارغ‌التحصیل می‌شوند، گفت: فارغ‌التحصیلان بسیاری در حوزه مهندسی مکانیک وجود دارد که به اندازه کسی که 10 سال در مکانیکی کار کرده، تجربه ندارند، لازم است آموزش‌های عملی کافی در دانشگاه‌ها داده شود و علم و عمل یا تجربه و علم را توأم کرد تا فارغ‌التحصیلان به خوبی بتوانند جذب بازار کار شوند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال جوانان، اشتغال زایی، اشتغال زایی بخش صنعت، اشتغال و توسعه اقتصادی، اشتغالزایی، افزایش سهم بخش خصوصی، بخش خصوصی، تقویت بخش خصوصی، ظرفیت های بخش خصوصی، فارغ التحصیل جویای کار، فارغ التحصیلان