باستانی مطرح کرد:

ضرورت اتصال پنجره واحد گمرکی به شبکه بین المللی صادرات و واردات

عضو کمیسیون صنایع و معادن، بر لزوم اتصال پنجره واحد گمرکی به شبکه بین المللی صادرات و واردات تاکید کرد.

  خانه ملت؛ سعید باستانی با اشاره به نامه "محمدرضانعمت زاده" وزیرصنعت به"علی طیب نیا" وزیراقتصاد و امور دارایی درخصوص توقف فعالیت سامانه پنجره واحد گمرکی،گفت:برای ایجاد سیستم پنجره واحد گمرکی تلاش های بسیاری صورت گرفته است، تا در مبادی ورود و خروج کالا شفاف سازی شود، بنابراین نباید به هیچ وجه متوقف شود.

نماینده مردم تربت حیدریه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پنجره واحد گمرکی سبب شفافیت و تسهیل صادرات و واردات و گزارش گیری آنلاین شده است، افزود:سیستم پنجره واحد باید به فعالیت خود ادامه دهد و در آینده نزدیک باید به شبکه بین المللی صادرات و واردات متصل شود و واردات و صادرات کالاها به صورت آنلاین رصد شود.

سیستم پنجره واحد با اهداف شفافیت و تسریع در فرآیند ورود و خروج کالا راه اندازی شد

باستانی ادامه داد:پنجره واحد گمرکی مدت زمان کمی افتتاح شده و تاکنون به بلوغ نرسیده است،لذا باید به فعالیت خود ادامه دهد و مزایا و کمی و کاستی های آن شناسایی شود و اگر بازدهی لازم را نداشت، با سیستمی جدید جابجا شود.

وی با بیان اینکه سیستم پنجره واحد با دو هدف اصلی شفافیت و تسریع در فرآیند ورود و خروج کالا راه اندازی شد، یادآور شد:در حوزه بازرگانی سرعت عمل حرف نخست را می زند و سیستم پنجره واحد از چند روز به حدود 5 ساعت رسیده است، اما در کشورهای پیشرفته ورود و خروج کالا ظرف یک ساعت انجام می شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه قرارگیری آمار در یک صفحه مشخص رصد آن راشفاف تر می کند، تصریح کرد: کمیسیون صنایع و معادن از چند گمرک کشور بازدید داشته است و در این بازدیدهای میدانی در جریان امور گمرکی قرار گرفته است و تجار از این فرآیند جدید رضایت داشته اند./


 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارزش واردات، امور گمرگی، تعرفه های گمرکی، توسعه صادرات، سازمان استاندارد و گمرک