تزریق گاز به میادین نفتی لازمه تحقق تولید صیانتی

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی تزریق گاز به میادین نفتی را لازمة تحقق تولید صیانت شده دانست.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز با بیان این مطلب که یکی از روش های رایج برای افزایش ضریب بازیافت در مخازن نفتی و تحقق تولید صیانتی در آنها، تزریق گاز طبیعی است ، افزود: در ایران نیز در تعدادی از مخازن نفتی، تزریق گاز طبیعی صورت می گیرد که تقریبا تمامی این میادین در محدوده عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب قرار دارند. لازم به ذکر است که تقریبا کل گاز تزریقی به مخازن در زمان مورد نیاز قابل استحصال بوده و برخلاف دیگر روش های سیال تزریقی ، یک هزینه کرد به شمار نمی رود. بلکه مخازن نفتی همانند مخازن ذخیره گاز نیز عمل می کنند. لذا به لحاظ اقتصادی تزریق گازهای هیدروکربوری برای کشور و نسل های آتی بسیار مهم است.

مطالعات صورت گرفته در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ثابت می کند که تزریق گاز بموقع و طبق برنامه، موجب افزایش ضریب بازیافت نفت در این مخازن به میزان 9/15 درصد خواهد شد که معادل افزایش 16/3 میلیارد بشکه نفت به ذخایر قابل برداشت است. بر این اساس باید ضمن احداث تاسیسات مورد نیاز، گاز کافی طبق برنامه برای تزریق تامین شود.

این گزارش می افزاید: بررسی مستندات برنامه ششم توسعه نشان می دهند که میزان گاز طبیعی در نظر گرفته شده برای تزریق، کمتر از نیاز واقعی بوده و ارقام در نظر گرفته شده پاسخگوی نیاز واقعی تزریق نیست. در صورت عدم تامین گاز مورد نیاز برای تزریق و ادامه روند کنونی برآورد می شود، 2/3 الی 2/7 میلیارد بشکه نفت خام در مخزن به دام افتاده و این میزان نفت دیگر قابل استحصال نخواهد بود که با احتساب هر بشکه به ارزش 50 دلار ، 115 الی 135 میلیارد دلار ثروت از دسترس خارج می شود.

بر این اساس باید تامین گاز برای تزریق در مخازن نفتی، در صدر اولویت های تخصیص گاز قرار گرفته و نیاز واقعی تزریق گاز، در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شود.

 

برچسب ها

احداث تاسیسات مورد نیاز، اخبار پژوهشی، تزریق گاز بموقع و طبق برنامه موجب افزایش ضریب بازیافت نفت، تزریق گاز به میادین نفتی لازمه تحقق تولید صیانتی، تزریق گازهای هیدروکربوری برای کشور و نسل های آتی بسیار مهم است