نمایندگان مجلس مطرح کردند:

تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان، گامی در راستای اعتلای هنر و هنرمند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارند تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان در واقع برون سپاری و واگذاری بخشی از امور و اختیارات به هنرمندان است که مطابق با اصل ۴۴ قانون اساسی صورت می گیرد.

خانه ملت؛ محمّدجواد یافتیان؛ نهم بهمن ماه سال جاری، صحبت از جهش در حوزه فرهنگ و هنر ایران شد؛ جهشی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آن با عنوان "تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان" یاد کرد. سازمانی که همه اصحاب هنر در آن حضور فعال داشته باشند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت را به خود آن‌ها بسپارد.

سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت سه وظیفه اصلی در حوزه فرهنگ و هنر است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برعهده دارد از این رو دیدگاه وزیر جدید این وزارتخانه اعتقاد دارد سیاست قطعی دولت و وزارت فرهنگ، واگذاری کلیه امور اجرایی و تصدی‌گری به صنوف حوزه فرهنگ و هنر است.

امروزه بسیاری از صنوف مانند مهندسان، پرستاران و غیره دارای سازمان نظام صنفی هستند و از این راه اقدام به پیگیری مطالبات خود کرده و در تصمیم‌گیری‌ها نقش پررنگی را اجرا می‌کنند. شاید بتوان گفت تصمیم سازی، حمایت از حقوق صنفی، تلاش برای ارتقاء سطح فعالان در بین جامعه، نظارت بر کیفیت کار تخصصی و رسیدگی به تخلفات و غیره از جمله ویژگی‌های سازمان نظام صنفی تلقی شود که اگر در عرصه هنر به کارگرفته شود تاثیر بسزایی در این حوزه خواهد داشت.

در این بین اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت بر تسریع در تدوین لایحه تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان از سوی وزارت فرهنگ تأکید کردند و تحقق چنین سازمانی را در واقع برون سپاری و واگذاری بخشی از امور و اختیارات به هنرمندان دانستند که مطابق با اصل 44 قانون اساسی است.

نظر مثبت کمیسیون فرهنگی مجلس درخصوص تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان/ وزارت فرهنگ لایحه دهد

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس بر تسریع در تدوین لایحه تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان از سوی وزارت فرهنگ تأکید کرد.

احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خانه ملت در واکنش به تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر ضرورت تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان، گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در گذشته چندین جلسه برای پیگیری ایجاد چنین سازمان نظام صنفی برای هنرمندان برگزار کرده و در این راستا نمایندگانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت شدند و به بحث و تبادل نظر با نمایندگان مجلس پرداختند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان خانه ملت با تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان موافق هستند و این مهم را اقدامی ارزشمند می‌دانند، ادامه داد: تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان در واقع برون سپاری و واگذاری بخشی از امور و اختیارات به هنرمندان بوده که مطابق با اصل 44 قانون اساسی است.

آزادی‌خواه با تاکید بر اینکه تشکیل چنین سازمانی خدمت بزرگی به هنرمندان و اصحاب فرهنگ و رسانه است، تصریح کرد: در صورتی که دولت با قید فوریت لایحه تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند، حتما کمیسیون فرهنگی مجلس با نگاه مثبت آن را بررسی می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: با محقق شدن این امر، هنرمندان در خصوص شکل مدیریت این عرصه، خودشان تصمیم می‌گیرند و در این راستا دغدغه‌ها، ضرورت‌ها و نیازهای هنرمندان بهتر مورد توجه قرار می‌گیرد و زمینه به وجود آمدن دیدگاه جامع می‌شود.

وی گفت: تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان حس نشاط در جامعه هنری ایجاد خواهد کرد و موجب ایجاد انگیزه برای فعالیت‌های بیشتر و بهتر می‌شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته نباید از یاد برد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عزمی برای ارائه لایحه ندارد و این مهم در خصوص ارائه لایحه نظام جامع رسانه تجربه شده، از این رو انتظار می‌رود نسبت به این مهم تسریع بیشتری به خرج دهد.

تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان به عرصه هنر سامان می‌بخشد/ ضرورت تبیین چارچوب خاص و مشخص برای سازمان

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن بیان اینکه تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان نیاز به تبیین چارچوب خاص و مشخصی دارد، بر لزوم دستیابی به اصول صنفی، حمایتی و بیمه‌ای هنرمندان تأکید کرد.

سید احسان قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به اظهار نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر ضرورت تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان، گفت: نمایندگان مجلس با هرآنچه که زمینه پشتیبانی و حمایت از هنرمندان را فراهم کند، موافق هستند.

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جامعه هنری دارای تعریف هویت مشخصی نیست، تصریح کرد: امروزه هر کسی می تواند خودش را هنرمند معرفی کند در حالی که تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان می‌تواند این عرصه را سامان ببخشد و البته رتبه بندی نیز برای افراد درنظر بگیرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان نظام صنفی باید عرصه هنر را هویت‌دار کند، اظهار کرد: متاسفانه باید اذعان کرد که عرصه فرهنگ و هنر مظلوم بوده و افراد بسیاری به راحتی وارد این حوزه شده و اهالی اصالت‌دار عرصه هنر از آن خارج می‌شوند.

قاضی‌زاده هاشمی ضمن تاکید بر اینکه تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان نیاز به تبیین چارچوب خاص و مشخصی دارد، ادامه داد: باید به اصول صنفی، حمایتی، بیمه‌ای، خدمات رفاهی - اجتماعی و غیره در تشکیل چنین سازمانی نظام صنفی توجه شود تا به اهداف مطلوبی دست یابیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به خلاءهای موجود در عرصه فرهنگ و هنر، ادامه داد: برخی اعتقاد دارند باید در حوزه سیاست‌گذاری از هنرمندان نیز بهره برد که با به وجود آمدن سازمان نظام صنفی، می‌توان برخی اختیارات به منظور برپایی نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و غیره را واگذار کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که جامعه فرهنگ و هنر را آزار می دهد تعریف هنرمند است لذا می توان با تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان شاخص‌هایی را برای این مهم تعریف کرد، خاطرنشان کرد: با محقق شدن این سازمان می‌توان قواعدی تعریف کرد که مثلا در حوزه نویسندگی، شاعری، بازیگری و غیره باید از اهالی نظام صنفی حضور داشته باشند.

حمایت مجلس از طرح تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان/ضرورت کسب نظر اهالی هنر برای تشکیل سازمان

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان به معنای واگذاری برخی تصمیم‌گیری‌ها در عرصه هنر به فعالان این حوزه است که می‌تواند زمینه رشد، توسعه و افزایش کیفیت امور را فراهم کند.

علیرضا ابراهیمی در گفت‌ وگو با خانه ملت، با ابراز خرسندی از تصمیم وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی مبنی بر اینکه باید سازمان نظام صنفی هنرمندان تشکیل شود، گفت: امروزه جامعه هنرمندان نیاز به بهره‌مندی از برخی خدمات دارد که بدون تشکیل چنین سازمانی برایشان محقق نمی‌شود از این رو تصمیم خوبی اتخاذ شده است.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تبیین سازوکار مناسب برای عرصه هنر توسط هنرمندان، مشوقی برای فعالیت بیشتر هنرمندان به حساب می آید، ادامه داد: تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان به معنای واگذاری برخی تصمیم‌گیری‌ها در عرصه هنر به فعالان این حوزه است که می‌تواند زمینه رشد، توسعه و افزایش کیفیت امور را فراهم کند.

وی با بیان اینکه در صورت ارائه طرح تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان از سوی دولت، حتما اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از آن حمایت می‌کنند، تصریح کرد: البته نباید فراموش کرد که مسئولان باید سازوکار، ساختار، اهداف و سایر موارد مورد نیاز برای تشکیل چنین سازمان نظام صنفی را درنظر بگیرند و در این میان می‌توان از تجربه مفید سایر سازمان‌های نظام صنفی بهره برد تا خلاءهای گذشته تکرار نشود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ضمن یادآوری برخی از مشکلات جامعه هنری کشورمان، ادامه داد: امروزه شاهد بیکاری برخی هنرمندان یا بهره‌مند نبودن از بیمه و سایر خدمات رفاهی و اجتماعی هستیم و این امر در حالی است که سازمان نظام صنفی مربوط به هنرمندان می‌تواند با شناسایی نقاط ضعف، مشکلات موجود را برطرف کند.

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از بهترین اقداماتی که می‌توان در تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان انجام داد، بهره مندی از نظرات هنرمندان است از این رو مسئولان مربوطه حتما توجه خاصی به صاحبنظران این عرصه داشته باشند در غیر اینصورت نمی‌توان به طور شایسته به اهداف مطلوب دست یافت.

تدوین پیش‌نویس لایحه سازمان نظام صنفی هنرمندان/ لزوم واگذاری امور اجرایی هنر به صنوف مربوطه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تدوین پیش نویس لایحه تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان خبر داد.

همچنین سیدرضا صالحی امیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص پیشنهاد تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان گفت: باید برای ایجاد جهش در نظام سینما و هنر ایران، مسئولیت امور را به صنوف مختلف واگذار کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: صنوف مختلف به منظور سازمان‌یافته عمل کردن در کار خود نیاز به سازمان نظام صنفی دارند تا در این راستا کلیه مسئولیت‌های این حوزه را به خود سازمان واگذار کنیم.

وی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه وظیفه اصلی در حوزه فرهنگ و هنر دارد، افزود: سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت از جمله این موارد است.

صالحی امیری با اشاره به اینکه باید به تدریج کلیه امور اجرایی حوزه فرهنگ و هنر به هنرمندان و نهادهای صنفی به ویژه سازمان نظام صنفی واگذار شود، اظهار کرد: سیاست قطعی دولت و وزارت فرهنگ، واگذاری کلیه امور اجرایی و تصدی‌گری به صنوف حوزه فرهنگ و هنر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: هم اکنون در حال تدوین پیش‌نویس لایحه تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان هستیم./

برچسب ها

اخبار برگزیده، هنر، هنرمندان