نادری اظهار کرد:

راه اندازی فروشگاه های دائمی صنایع دستی در سراسر کشور گامی در راستای اقتصاد مقاومتی

نایب رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و صنایع دستی مجلس معتقد است بازارهای بزرگ در شهرهایی مانند مشهد مملو از صنایع دستی چینی است؛ از این رو راه اندازی فروشگاه های دائمی صنایع دستی می تواند نقش محصولات ایرانی را پررنگ تر کند.

 خانه ملت؛ شهاب نادری با اشاره اینکه امروزه محصولات صنایع دستی به دلیل نبود بازارچه‌های دائمی به فروش نمی‌رسند و تولیدکنندگان این عرصه با مشکلات متعدد مواجه هستند، گفت: این مهم درحالی رخ داده که تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند توجه به ظرفیت‌های داخلی خصوصا در صنعت صنایع دستی کشورمان است.

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از پیشنهاد رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مبنی بر ضرورت راه‌اندازی نمایشگاه و فروشگاه‌های دائمی صنایع دستی در تهران و مراکز استان‌ها، اظهار کرد: بسیاری از محصولات منطقه اورامانات مانند جاجیم، گیوه و غیره به دلیل نبود محل عرضه، به فروش نمی‌رسد که پیشنهاد مذکور راه حل این مشکل است.

وی با بیان اینکه رونق بازار صنایع دستی، به جذب بیشتر گردشگر و توسعه این صنعت کمک شایانی می‌کند، افزود: محصولات صنایع دستی ارزش افزوده زیادی را ایجاد می‌کنند از این رو اگر نمایشگاه و فروشگاه‌های دائمی راه اندازی شود، فعالان این عرصه از درآمد خوبی برخوردار می‌شوند.

نادری با اشاره به اینکه خوشبختانه در تدوین برنامه ششم توسعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی این حوزه مکلف به اجرای اقداماتی در راستای ایجاد رونق بازار صنایع دستی شده است، ادامه داد: بر اساس ماده 113 برنامه ششم توسعه سازمان میراث فرهنگی موظف شده اقدام به ایجاد شهرهای جهانی صنایع دستی و احیای هنرهای سنتی در حال زوال در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی و ثبت در فهرست میراث جهانی را طبق بودجه سنواتی کند که این مهم تاثیر بسزایی در رفع مشکلات این حوزه دارد.

نایب رئیس فراکسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که هم اکنون نیز از فرصت‌ها بهره خوبی برده نمی‌شود و بازارهای بزرگ در شهرهایی مانند مشهد و غیره مملو از صنایع دستی چینی است از این رو ایجاد بازارچه‌های دائمی می‌تواند نقش محصولات ایرانی را پررنگ‌تر کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، صنایع دستی، فراکسیون صنایع دستی، فراکسیون میراث فرهنگی، میراث فرهنگی