دکتر لاریجانی در حاشیه اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین:

جریان های تروریستی به علت اهمیت و جایگاه عراق ایجاد شده اند/ دولت و مردم عراق درمبارزه با تروریست ها مصمم هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه جریان های تروریستی به علت اهمیت و جایگاه کشور عراق ایجاد شده اند، گفت: جمهوری اسلامی از دستاوردهای نظامی عراق در مبارزه با تروریست ها بسیار خوشحال است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه 4 اسفند ماه) در حاشیه اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین، با سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس مجلس در این دیدار گفت: کشور عراق یک کشور بسیار بزرگ و مهم در عرصه منطقه ای است و مشکلات ایجاد شده برای این کشور تنها به خاطر اهمیت و جایگاه این کشور است.

وی با بیان اینکه جریان های تروریستی به علت اهمیت و جایگاه کشور عراق ایجاد شده اند، گفت: جمهوری اسلامی از دستاوردهای نظامی عراق در مبارزه با تروریست ها بسیار خوشحال است و این مسئله نشان می دهد که دولت و مردم عراق درمبارزه با تروریست ها مصمم هستند.

دکتر لاریجانی گفت: از طرف دیگر ان شاء الله جنگ موصل نیز در آینده ای نزدیک به پایان برسد تا کشور عراق از شر تروریست ها خلاص شود.از طرف دیگر به نظر من بحران های منطقه ای در اینده ادامه خواهد داشت و شاید نیز با تحولات جدید بین المللی، برخی مشکلات افزایش یابد، که این مسئله نشان دهنده ضرورت همکاری کشورها است.

وی تصریح کرد: ایران و عراق دو کشور مستقل هستند که باید همکاری های خود را در تمام عرصه ها افزایش یابند. از این رو برخی موانع اقتصادی و بانکی وجود دارد که باید هر چه سریع تر این مسائل حل شود.

نشست های حمایت از فلسطین به صورت سالانه باید برگزار شود/پیروزی های عراق را مرهون کمک های ایران هستیم

در این دیدار الجبوری رئیس مجلس عراق با اشاره به برگزاری اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین، گفت: قطعا برگزاری این نشست ها به نفع تمام کشورهای اسلامی است و با توجه به اهمیت مسئله فلسطین، این گونه نشست ها باید هر سال برگزار شود.

وی با اشاره به پیشرفت های نظامی ارتش عراق در مبارزه با تروریست ها، گفت: امیدوارم با اقدامات صورت گرفته بخش غربی موصل هر چه سریع تر از دست تروریست ها آزاد شود و مسلما ما این پیروزی ها را مرهون کمک های دوستان خود به ویژه جمهوری اسلامی هستیم./

دکتر علی لاریجانی در دیدار با امین مولیا رئیس مجلس مالزی تصریح کرد: تلاش های جدیدی از سوی کشور غاصب اسرائیل دارد در منطقه صورت می گیرد که باعث گسترش تروریسم خواهد شد و باید جلوی این شرایط جدید ایستاد تا بحران در منطقه افزایش پیدا نکند.

رئیس مجلس مالزی نیز در این دیدار گفت: باید از مسائل فرقه ای فاصله گرفته و فارغ از تعصبات باید به دنبال ثبات در میان جامعه مسلمانان باشیم.

وی افزود: این اجلاس بسیار موفقیت آمیز برگزار شد و ما همچنان از مردم مظلوم فلسطین حمایت خواهیم کرد و تلاش داریم پس از پایان این اجلاس تلاش های بی وقفه خود را در حمایت از حرکت مردم فلسطین ادامه داده تا شاهد پیروزی آنان باشیم و دست از این تلاش ها تا پیروزی مقاومت برنخواهیم داشت./

دکتر لاریجانی در ادامه این نشست ها در دیدار با اویس احمدخان لغاری، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ملی پاکستان اظهار داشت: شیطنت هایی در منطقه از سوی برخی کشورها دارد به وقوع می پیوندد که ما باید نسبت بدان هوشیار بوده و مقابل ایجاد بحران های جدید بایستیم.

در ادامه این دیدار رئیس کمیسیون سیاست خارجی پاکستان گفت: پارلمان پاکستان بر این نکته تاکید دارد که لازم است اتحاد میان ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس به وجود آید تا کشورهایی که قصد شیطنت دارند نتوانند باعث تفرقه افکنی در منطقه شوند.

وی افزود: ما در رابطه با یمن هم این تفاهم را داریم و اعتراض خود را نسبت به بحران موجود در این کشور اعلام داشته ایم.

احمدخان لغاری گفت: عادی سازی روابط با اسراییل که از سوی برخی کشورها دارد انجام می گیرد رویه درستی نیست و آنان باید با چشمی باز به این مسئله بنگرند.

وی در پایان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری کنفرانس فلسطین اظهار داشت: ما دو درخواست از جمهوری اسلامی ایران داریم که یکی اسکان همکاری درکریدور اقتصادی چین و دیگری تشکیل یک هیات مشترک به منظور همکاری با یکدیگر در بندر چابهار و گوادر است.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی پاکستان گفت: گوادر و چابهار می توانند دروازه های ایران و پاکستان و تمام منطقه به روی تجارت جهان باشند./

 وی همچنین در حاشیه اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین، با رئیس کمیسیون سیاست خارجی سریلانکا دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاریجانی در این دیدار با اشاره به روابط دوستانه و گسترده ایران و سریلانکا، گفت: در عرصه روابط اقتصادی و تجاری همکاری های خوبی میان دو کشور صورت گرفته و امیدوارم از فرصت کنونی برای توسعه این روابط استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئله فلسطین مهم ترین مسئله جهان اسلام است و تمام کشورها باید در این عرصه برای دفاع از مردم فلسطین تلاش کنند.

ایران در میان کشورهای رهبری مبارزه با رژیم صهیونیستی را برعهده دارد

در این دیدار همچنین رئیس کمیسیون سیاست خارجی سریلانکا گفت: دولت سریلانکا همواره از ملت فلسطین حمایت کرده و قطعا این رویکرد را همواره دنبال می کند.

وی با اشاره به روابط مثبت ایران و سریلانکا، افزود: در چند سال اخیر همکاری های خود میان دو کشور از جمله در حوزه همکاری های دارویی و پزشکی صورت گرفته، اما متأسفانه به علت سنگ پراکنی های آمریکا، گسترش روابط با موانعی روبه رو است که باید این مسائل را رفع کرد.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی سریلانکا تصریح کرد: در میان کشورهای اسلامی کشوری را مانند جمهوری اسلامی سراغ ندارم که رهبری مبارزه با رژیم صهیونیستی را برعهده بگیرد./

در ادامه این دیدارها دکتر لاریجانی با صفت سوفتیچ رئیس مجلس بوسنی و هرزگوین دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه مسئله فلسطین موضوع مهمی برای جهان اسلام و کل کشورهای جهان است، گفت: متأسفانه بحران جریان های تروریستی در منطقه، مسئله مهم فلسطین را تحت شعاع قرار داده و در این عرصه رژیم صهیونیستی بیشترین بهره برداری را می کند.

وی تصریح کرد: قطعا تمام کشورها باید وظایفشان را نسبت به مسئله فلسطین انجام دهند و قطعا حضور هیأت پارلمانی بوسنی برای تحقق آن بسیار مهم است.

تمام کشورها باید از آرمان فلسطین حمایت کنند

در ادامه دیدار صفت سوفتیچ رئیس مجلس بوسنی و هرزگوین گفت: قطعا برگزاری اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در شرایط کنونی بسیار مهم است و باید در اینجا از تلاش های جمهوری اسلامی برای برگزاری این اجلاس تشکر کنم.

وی گفت: همچنین اقدامات حمایتی ایران در دوران جنگ بوسنی قابل تقدیر و تشکر است.

رئیس مجلس بوسنی و هرزگوین با اشاره به اهمیت توجه به مسئله فلسطین گفت: تمام کشورها باید از فلسطین حمایت و دفاع کنند تا نتایج مثبت در این عرصه محقق شود./

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین، با زبیر دواریشه نایب رئیس مجلس الجزایر دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاریجانی گفت: نخست باید از رویکرد و سیاست همراه با متانت کشور الجزایر تشکر کنم و قطعا حضور هیأت این کشور در اجلاس بین المللی دارای اهمیت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر از شخصیت های برجسته است و قطعا این کشور جایگاه مهمی در جهان اسلام دارد.

وی گفت: خوشبختانه روابط ما با الجزایر در ابعاد مختلف در حال پیشرفت است و امیدوارم روابط اقتصادی دو کشور در تمام جهات ارتقا یابد.

ایران کشور دوست و برادر برای الجزایر است

در این دیدار همچنین زبیر دواریشه نایب رئیس مجلس الجزایر با تقدیر و تشکر از برگزاری اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین گفت: ما ایران را یک کشور دوست و برادر می دانیم و به دنبال توسعه روابط با جمهوری اسلامی هستیم./

دکتر لاریجانی همچنین با هدیه عباس رئیس مجلس سوریه دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به دستاوردهای دولت و ارتش سوریه در مبارزه با تروریست ها، گفت: قطعا دستاوردها و توفیقات کشور سوریه در مقابله با گروه های تروریستی و تکفیری را تبریک می گویم و دستاورهای سوریه نتیجه پایداری مردم و دولت این کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت سوریه همواره در خط مقدم با مبارزه رژیم صهیونیستی و حمایت از آرمان فلسطین قرار داشته است، افزود: قطعا یکی از دلایل ایجاد جریان های تروریستی و جنگ در سوریه، مواضع مستقلانه این کشور در عرصه های مختلف بوده است.

پیروزی های سوریه در مبارزه تروریست ها موجب تغییر روند نظامی به سیاسی شد

همچنین در ادامه دیدار، هدیه عباس رئیس مجلس سوریه، گفت: من در این سفر حامل سلام ها و درودهای بشار اسد رئیس جمهور، مردم و مجلس سوریه هستم و در اینجا باید از حمایت های جمهوری اسلامی از مردم سوریه تقدیر و تشکر کنم.

وی با اشاره به پایداری مردم و دولت سوریه در مقابله با گروه های تروریستی، گفت: قطعا برگزاری اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در شرایط حساس کنونی نقطه عطفی در تاریخ است، از این رو برگزاری این اجلاس دارای اهمیت است تا کشورهای اسلامی بار دیگر به فکر فلسطین بی افتند.

رئیس مجلس سوریه افزود: قطعا علت اصلی هجمه تروریست ها به سوریه، حمایت این کشور از فلسطین بوده است اما تا زمانی که حقوق حقه مردم فلسطین بازگردانده نشود، ما بر موضع خودمان پافشاری می کنیم.

هدیه عباس تصریح کرد: قطعا پیروزی های دولت و ارتش سوریه در عرصه مبارزه تروریست ها موجب تغییر روند نظامی به سیاسی در عرصه سوریه شد که ارزش آن کمتر از پیروزی های نظامی نیست.

رئیس مجلس سوریه بر لزوم گسترش روابط پارلمانی میان ایران و سوریه تأکید کرد و گفت: قطعا این روابط باید توسعه پیدا کند تا به وسیله آن همکاری های دو کشور ارتقا یابد./
 
دکتر لاریجانی در دیدار با ربکا کادابا، رئیس مجلس اوگاندا اظهار داشت: فلسطین و وضعیت اسفبار مردم در این کشور برای تمام مردم جهان به جز برخی از کشورها حائز اهمیت است.

وی افزود: ما امیدواریم که بتوانیم با اتحاد هر چه سریع تر، آرامش را به این کشور و ملت آن بازگردانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به وجود شرایط مناسب در جهت گسترش فعالیت های اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد.

در ادامه ربکا کادابا ضمن ابراز خرسندی از برگزاری مناسب کنفرانس فلسطین اظهار داشت: در ابتدا جا دارد از مقاومت مردم ایران و ایستادگی آنان در برابر تحریم ها تشکر نمایم زیرا ملت و دولت ایران با این پایداری، خیلی پیام مهمی را به جهان مخابره کردند.

وی با اشاره به لزوم تشکیل دولت مستقل فلسطین در سرزمین اشغالی، تصریح کرد: باید به حقوق ملت فلسطین احترام گذاشت و از آنان حمایت کرد و کشور اوگاندا به این حق ملت فلسطین احترام می گذارد و در جهت دستیابی آنان به این حق، کمک آنان خواهد بود.

رئیس مجلس اوگاندا همچنین بر لزوم گسترش همکاری های اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد و گفت: ما علاقمندیم که در زمینه توریسم و جهانگردی همکاری گسترده ای داشته باشیم و همچنین سطح همکاری های بانکی را با شما افزایش دهیم./

برچسب ها

اخبار ویژه، تروریست ها، تروریسم، عراق