با موافقت نمایندگان؛

۵ درصد درآمد جرایم رانندگی برای ساخت برنامه تلویزیونی مرتبط با تخلفات رانندگی هزینه می شود

نمایندگان مردم در خانه ملت ۵ درصد از درآمد حاصل از جرایم رانندگی را به ساخت برنامه تلویزیونی با محوریت فرهنگ سازی برای کاهش تصادفات اختصاص دادند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی نوبت دوم (سه‌شنبه،10اسفندماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 96 با الحاق یک بند به تبصره 11 این لایحه مبنی بر اختصاص بودجه برای ساخت برنامه تلویزیونی با محوریت فرهنگ سازی برای کاهش تخلفات رانندگی با 119 رأی موافق، 41 رأی مخالف و 18 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بند الحاقی – به منظور ارتقاء سطح فرهنگ ترافیکی کشور 5 درصد از ردیف 150101 موضوع درآمدهای حاصل از جرائم رانندگی جهت فرهنگ‌سازی و رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از طریق تولید و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی به منظور کاهش آسیب‌های ناشی از تصادفات به سازمان صدا و سیما اختصاص می‌یابد.

بنابراین گزارش رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان تصویب این بند بیان کرد: درصدی به صدا و سیما برای ساخت سریال و برنامه در خصوص فرهنگ سازی و کاهش آسیب‌های رانندگی اختصاص می‌یابد تا مگر اینکه چند سریال درست و درمان در این خصوص ساخته شود.

به گزارش خانه ملت این ماده الحاقی با پیشنهاد غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی به تبصره 11 لایحه بودجه الحاق شد.

وی در خصوص این پیشنهاد گفت: کشور ما در حوزه حمل و نقل یکی از بالاترین میزان فوت و مجروح شدن را در بین کشورهای جهان دارد. در حالی که در دنیا به ازای هر 10 هزار خودرو حدود 9 نفر و در اتحادیه اروپا 13 نفر کشته می شوند، اما در ایران به ازای همان مقدار خودرو نزدیک به 37 نفر جان خود را از دست می دهند و در مقایسه با برخی از کشورهای آسیایی می توان گفت میزان تلفات تصادفات رانندگی در ایران 25 برابر ژاپن و 2 برابر ترکیه است.

وی افزود: براساس آمارهای موجود، خودروهای سبک و سنگین در ایران تا 100 برابر بیش تر از برخی کشورهای دنیا با یکدیگر برخورد می کنند. به عنوان مثال در انگلستان با وجودی که تا سه برابر بیش تر از ایران، خودرو وجود دارد، میزان بروز تصادفات تا 32 برابر کم تر است. یعنی می توان گفت به نسبت خودروهای موجود در ایران، حدود 100 برابر بیش تر از انگلستان تصادفات رانندگی رخ می دهد.

نماینده مردم رشت در مجلس ادامه داد: حوادث رانندگی علاوه بر زیان های بسیار اجتماعی، ضررهای اقتصادی بی شماری نیز دارد. طبق آمارها روزانه 32 میلیارد تومان ضرر اقتصادی ناشی از تصادفات را متحمل می شویم. مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در آخرین گزارش خود از تصادف های جاده ای برآورد کرده است، هزینه های اقتصادی و اجتماعی تصادفات رانندگی حدود 8 درصد تولید ناخالص داخلی است. هزینه موردنظر در سال 1390 در حدود 51 هزار و 910 میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: سازمان صدا و سیما در مقام دانشگاهی عمومی، همواره سعی بر آگاه سازی جامعه داشته تا بتواند از بروز خطرات و مشکلاتی در جامعه بکاهد. به نظر می رسد سازمان صدا و سیما با برنامه سازی و پخش برنامه های گوناگون در این زمینه می تواند گام مهمی در اصلاح نحوه رفتار رانندگان و عابران داشته باشد و در نهایت در کاهش میزان تصادفات و مرگ و میر ناشی از آن نقش اساسی ایفا کند.

این نماینده مجلس گفت: با توجه به آمار نگران کننده فوق الذکر و لزوم کاهش تلفات جاده ای از طریق فرهنگ سازی و افزایش آگاهی های عمومی رانندگان، به نظر می رسد بهترین شیوه فرهنگ سازی برای پیشگیری از تصادفات، تبلیغات مناسب و موثر و یادآوری های متداول و منظم از طریق رسانه ملی است که تاکنون این مهم مورد توجه مدیران سازمان صدا و سیما قرار گرفته است به طوری که تنها در چهار ماهه اول سال 1394 سازمان صدا و سیما مجموعا بیش از 700 ساعت در زمینه فرهنگ سازی بخش ترافیکی برنامه سازی کرده است که ادامه این روند و افزایش میزان تولید برنامه جهت نهادینه سازی فرهنگ رانندگی و کاهش تلفات و خسارات جاده ای با توجه به مشکلات مالی رسانه ملی، نیازمند تامین اعتبارات مورد نیاز است.

جعفرزاده خطاب به نمایندگان مجلس گفت: با عنایت به مطالب بیان شده با دادن رأی مثبت به الحاق این پیشنهاد به تبصره (11) جهت تخصیص ده درصد (10%) از ردیف های هزینه ای درآمدهای جرائم راهنمایی و رانندگی به منظور فرهنگ سازی رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از طریق تولید و پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی به منظور کاهش آسیب های ناشی از تصادفات به سازمان صدا و سیما، گامی مثبت در ایجاد امنیت جاده ای و حفظ سلامت هموطنانمان برداریم./


 

برچسب ها

اخبار برگزیده، تخلفات، راهنمایی رانندگی، مصدومان سوانح رانندگی