پیام دکترلاریجانی به همایش بزرگداشت روز ملی آب:

مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه راه کارهای مختلف قانونی برای استفاده بهینه از آب را تصویب کرد

پیام ریاست مجلس شورای اسلامی در همایش بزرگداشت روز ملی آب قرائت شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، پیام دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به دومین همایش بزرگداشت روز ملی آب امروز -چهارشنبه 11 اسفند- توسط غلامرضا نوری معاون ارتباطات حوزه ریاست مجلس قرائت شد. متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

لازم می دانم از همت و ابتکار عمل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای پایه گذاری در برگزاری مراسم سالانه بزرگداشت روز ملی آب با شرکت مدیران، صاحبنظران، خبرگان، ذینفعان، صنوف مختلف، هنرمندان و اصحاب رسانه تشکر و قدردانی نمایم.

بدون تردید برپایی و استمرار چنین رویدادهایی می تواند ضمن معرفی چگونگی ابعاد مختلف مدیریت آب به جامعه از سوی پارلمان بخش خصوصی، با ایجاد هم افزایی فکری به حل و فصل مشکلات ناشی از بحران آب در کشور کمک های موثر و فراوانی بنماید.

بحران آب که امروزه آثار و تبعات مشهود و عینی آن را در پهنه کشور شاهد هستیم، واقعیت تلخ و غیرقابل کتمانی است که به عنوان یک چالش بر سر راه فرایند توسعه و عمران کشور قرار گرفته است. خشک شدن تالاب ها و به هم خوردن اکوسیستم های آبی و طبیعی با ارزش های بی بدیل اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و گردشگری و به تبع آن بروز پدیده هایی نظیر هجوم ریزگردها و تهدید سلامت و محیط زیست هموطنان، بروز منازعات و تعارضات اجتماعی در کشور بر سر تقسیم و تسهیم آب و به دنبال همه آنها مسئله اشتغال، مهاجرت و حاشیه نشینی گسترده تنها بخشی از فرایند مذکور محسوب می شود.

اگر چه می توان بخشی از وضعیتی را که با آن مواجه هستیم با موضوعاتی نظیر تحولات اقلیمی و طبیعی مربوط دانست ولی باید اذعان نمود که بخش مهم و اصلی آن ریشه در چگونگی نگاه به امر توسعه به طور اعم و مدیریت و تمشیت امور و منابع حیاتی آب کشورمان به طور اخص و دخالت بی رویه انسان در مصرف بیش از ظرفیت منابع آبی دارد.

برای ملت ها در طول تاریخ چنین اتفاقات طبیعی و یا خودساخته به وجود می آید مهم آن است که جامعه با همت بلند، همبستگی همگانی و اتخاذ روش های علمی و استفاده از تجارب داخلی و بین المللی با تنظیم برنامه های مدبرانه و در زمانبندی مناسب مجدانه در رفع آنها اقدام نمایند.

مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه راه کارهای مختلف قانونی برای استفاده بهینه از آب را در نظر گرفته و به تصویب رسانده و آمادگی دارد تا در این برهه حساس و حیاتی با تلاش گران در این حرکت عظیم و سرنوشت ساز تاریخی و ملی جهت ساماندهی بهتر این موضوع در کشور همکاری لازم بنماید.

بار دیگر از همه فعالان این حرکت ارزشمند، از دانشمندان، فرهیختگان، کارآفرینان، کشاورزان و از جمله اتاق ایران که در راستای اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار مجدانه در حل این معضل تاریخی کشور می کوشند تشکر نموده و از خداوند منان توفیق همگان را خواستارم.علی لاریجانی

رییس مجلس شورای اسلامی

 

برچسب ها

آب، آب تصفیه، آب شرب، اخبار ویژه، دکتر علی لاریجانی، دکتر لاریجانی، دکترعلی لاریجانی