بت کلیا:

موزه ها در فرهنگ کشور بسیار تاثیرگذارند

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با اشاره به اینکه موزه ها در فرهنگ کشور بسیار تاثیرگذارند، ابراز امیدواری کرد مسئولان میراث فرهنگی طرح جامعی را برای جذب مردم به موزه ها در نظر بگیرند.

 خانه ملت؛ یوناتن بت‌کلیا با انتقاد از تعطیلی برخی از موزه‌ها در روزهای جمعه گفت: یکی از دلایلی که بسیاری ازکشورهای جهان در گردشگری و توریسم و ... پیشرفتهایی دارند، این است که در روزهای تعطیل نیز مردم می‌توانند از تمام امکانات موجود در موزه‌ها استفاده کنند.

نماینده مردم آشوریان در مجلس شورای اسلامی افزود: خوشبختانه کشور ایران از نظر آثار باستانی جزء غنی‌ترین کشورهای جهان است اما بهره‌برداری‌هایی که باید از آن انجام شود بسیار ضعیف است درحالیکه حتی با کمترین برنامه‌ریزی می توان مردم را به این امر جذب کرد.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس تصریح کرد: در ایران به صورتی برنامه‌ریزی انجام می‌شود که مردم در روزهای تعطیل به سمت دریا و پارک‌ها کشیده می‌شوند تا روزی را کنار هم بگذارند اما می‌توان روزهای تعطیل را به گونه ای برنامه‌ریزی کرد که مردم با فرهنگ، تاریخ و آداب و سنن گذشتگان و اصالت‌های کشور بیشتر آشنا شوند.

وی خاطر نشان کرد: در موزه‌ها می‌توان آثار بسیاری را که از قرن‌ها پیش به جا مانده دید و از اینکه گذشتگان که بوده و چه می‌کردند به فرزندان آموخت؛ موزه‌ها در فرهنگ کشور بسیار تاثیرگذارند و ای کاش مسئولان میراث فرهنگی کشور طرح جامعی را برای جذب مردم در نظر بگیرند تا آنها بیشتر استفاده کرده و از موزه‌‌ها و آثار باستانی بیشتر بازدید داشته باشند.

بت‌کلیا افزود: هرچه مردم از موزه‌ها و آثار باستانی بیشتر بازدید داشته باشند موزه‌ها درآمدزایی خوبی خواهند داشت و در عین‌حال مردم نیز مکان‌های بیشتر و مفیدتری را می‌توانند ببینند و با آن آشنایی پیدا کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از اینکه موزه‌ها مانند اداره‌ها اداری شده‌اند، ادامه داد: کارمندانی که در موزه‌ها کار می‌کنند از صبح تا 4و5سرکار هستند و روزهای جمعه نیز بسیاری از موزه‌ها تعطیل هستند و بسیاری از افراد شاغل که می‌خواهند به همراه خانواده از موزه‌ها دیدن کنند، بعد از پایان ساعت کار خود یا در روز جمعه که تعطیل هستند، نمی‌توانند از موزه‌ها دیدن کنند.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس گفت: حتی زمانی که توریست به ایران می‌آید و قصد دیدن از موزه‌ها را دارد نمیتواند در روز جمعه از برخی موزه‌ها دیدن کند در حالی که زمانی که توریست در ایران است، می‌خواهد از تمام زمان خود برای دیدن از مکانهای مختلف بهره‌ ببرد.

وی تصریح کرد: اگر مردم به راحتی و در هر زمانی نتوانند به موزه‌ها بروند و با تعطیلی موزه‌ها روبرو باشند، بی‌رغبتی ایجاد شده و خانواده‌ها نمی‌توانند شناخت خوبی از گذشته و آثار باستانی شهرها و مکانها و دوره‌های مختلف کشور خود داشته باشند و خودبه‌خود باعث دورشدن از موزه‌ها شده و موزه‌ها خالی می‌مانند.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس در پایان گفت: اگر موزه‌ها در روز جمعه و تعطیلات باز باشند، مردم در خانه نمانده و به بازدید از موزه‌ها می‌آیند که از نظر اقتصادی می‌تواند منبع درآمدی برای موزه‌ها و حفظ آثار باستانی داشته باشد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بخش گردشگری، بودجه گردشگری، تقویت صنعت گردشگری، توسعه گردشگری، سازمان میراث فرهنگی، فراکسیون میراث فرهنگی، موزه، میراث فرهنگی