دهمرده:

نظام مقدس جمهوری اسلامی در زمینه اقتصاد هم می تواند به عنوان یک الگوی موفق عمل کند

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت:همانطور که نظام مقدس جمهوری اسلامی در سایر ابعاد به عنوان یک الگوی موفق درآمده ،در زمینه اقتصاد هم می تواند به عنوان یک الگوی موفق عمل کند مشروط بر این که بر روی استعداد و ظرفیت هر منطقه توجه شود.

خانه ملت؛ حبیب اله دهمرده در گفت و گو با رادیو زاهدان در رابطه با تولید و اشتغال ضمن تبریک و تهنیت تقارن سال نو با میلاد حضرت زهرا (س) گفت: با توجه به این که ولی امر مسلمین جهان امسال را سال اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال اعلام نموده و مسیر را مشخص نموده اند همه ما وظیفه داریم در این مسیر حرکت کنیم.

نماینده مردم شریف سیستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: همانطور که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سایر ابعاد به عنوان یک الگوی موفق درآمده است در زمینه اقتصاد هم می تواند به عنوان یک الگوی موفق عمل کند مشروط بر این که بر روی استعداد و ظرفیت هر منطقه توجه شده و زیر ساختارهای لازم فرآهم شود، به عبارت دیگر از همه ظرفیت های ریز و درشت استفاده کند.

وی عنوان کرد: مدیری موفق است که کارهای بزرگ سبب نشود کارهای کوچک را نبیند و بالعکس. در منطقه سیستان هم ظرفیت های فراوان است که مهم ترین آنها کشاورزی و دامپروری، تجارت، گردشگری، صنعت، انرژی بادی، انرژی خورشیدی و مناطق آزاد می باشد. همه می دانند اگر در سرزمینی حمل و نقل و انرژی فرآهم نشود معلوم نیست یک توسعه پایدار رخ دهد.

دهمرده ادامه داد:برای کشاورزی و دامپروری عنصر شماره یک، آب است که می تواند از طریق رودخانه هیرمند، آب های ژرفی، انتقال آب از دریا و مدیریت آب یعنی جلوگیری از تبخیر و رسوب گذاری چاه نیمه ها قابل تأمین باشد. برای رودخانه هیرمند برای اولین بار از طریق مجلس بعد از تلاش های فراوان و شبانه روزی احکام بسیار مهم قانونی در برنامه ششم و بودجه 96 مصوب شد. در رابطه با تجارت، در کوتاه مدت بحث مرز را داریم و در میان مدت و بلندمدت زیرساختارهای حمل و نقل، جاده و ریلی بایستی سریعا فرآهم شود. منطقه آزاد سیستان هم می تواند مکمل منطقه آزاد چابهار باشد و این بسیار مهم است.

این نماینده مردم در خانه ملت تاکید کرد:صنعت گردشگری نیز در دنیا بسیار مهم است. ظرفیت های بسیار خوبی در سیستان وجود دارد: شهر سوخته، قلعه رستم، کوه خواجه، دهانه غلاوان و موارد فراوان دیگر. آسبادی های قلعه رستم یک ظرفیت است که بایستی همه تلاش کنیم زیرساختارهایش فراهم شود و ثبت جهانی شود.

وی ادامه داد:در مورد صنعت با توجه به این که امکان صادرات به کشور افغانستان وجود دارد ولی کم کاری در این زمینه شده است. وی در این رابطه اظهار داشتند که روی صنایع تبدیلی و پیشرفته بایستی کار شود. گاز در این زمینه می تواند تأثیرگذار باشد که ما چندین سال است که در این زمینه عقب مانده ایم. نکته دیگر باد است. باد در تاریخ سیستان یک فرصت بسیار مناسب بوده که متأسفانه در اثر بی توجهی به یک تهدید تبدیل شده است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد:بعد از تلاش های طاقت فرسا و نفس گیر خوشبختانه امسال موفق شدیم که در میل نادر سیستان یک نیروگاه بادی با ظرفیت 50 مگابایت در فاز اول با بودجه دولتی فرآهم کنیم که جا دارد از آقایان نوبخت و چیت چیان تشکر کنم. این یک اتفاق خوبی بود که زیرساختارهایش توسط دولت فرآهم می شود، آنگاه بخش خصوصی می تواند به راحتی ورود کرده و یک اتفاق تاریخی رخ دهد. اگر زیرساختارها را فرآهم کنیم آنگاه تولید شکل گرفته و یک اشتغال پایدار بوجود می آید، بنابراین همه وظیفه داریم دست به دست هم دهیم و با تعامل و همدلی زیر ساختارها را فرآهم کنیم. /

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، ارزش اقتصاد، اقتصاد مقاومتی، الگوسازی