نمایندگان مردم در مجلس تاکید کردند؛

مقاوم کردن اقتصاد در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی

نمایندگان مردم در خانه ملت بر این باورند که حوزه بهداشت و درمان در تحقق اقتصاد مقاومتی پیشگام بوده تاجایی که امروزه بیش از ۹۰ درصد داروها در کشور تولید می شوند.

خانه ملت؛ مقام معظم رهبری سال 96 را با نام اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری کردند و طی دو سال اخیر نیز موضوع اقتصاد مقاومتی شاکله اصلی نامگذاری شعار سال از سوی ایشان بوده است؛ موضوعی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در صورت توجه بیش از پیش مسئولان می تواند زمینه حمایت از اشتغال و تولید داخل را فراهم کند.

حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نیز از این قائده مستثنی نیست و باید در حوزه اقتصاد مقاومتی پیشگام باشد که البته به اعتقاد نمایندگان مردم در مجلس، وزارت بهداشت طی چند سال اخیر توانسته گام های موثری در بخش خودکفایی دارو و تجهیزات پزشکی بردارد تاجایی که امروز بیش از 90 درصد داروهای کشور در داخل کشور تولید می شود که این نشان دهنده عزم راسخ وزارت بهداشت در تحقق اقتصاد مقاومتی است.

البته در حوزه تجهیزات پزشکی هنوز راه نرفته زیادی وجود دارد که به نظر می رسد باید برنامه ریزی وزارت بهداشت برای تولید بهتر و با کیفیت این محصولات شکل پررنگ تری به خود گیرد؛ موضوعی که به زعم نمایندگان مجلس نیز باید مورد توجه واقع شود.

قربانی: پیشتازی وزارت بهداشت در تحقق اقتصاد مقاومتی

محمد حسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت وگو با خانه ملت، با یادآوری نامگذاری سال 96 با عنوان" اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال"، افزود: مقام معظم رهبری طی 3 سال اخیر بحث اقتصاد مقاومتی را با رویکردهای متفاوتی مورد توجه قرار دادند زیرا بدون شک معیشت و اشتغال بزرگترین دغدغه جامعه است و باید همه مدیران در سطوح مختلف نگاه ویژه ای به اشتغال و تولید داخل داشته باشند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: واقعیت آن است که حوزه سلامت در تحقق اقتصاد مقاومتی نسبت به سایر دستگاه ها و نهادها پیشتاز و پیشگام بوده و گام های موثری نیز در این زمینه برداشته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: توجه به تولید داخل در حوزه داروها، افزایش کیفیت این محصولات و جلوگیری از واردات بی رویه دارو و تجهیزات پزشکی از جمله اقداماتی بود که باعث شد امروزه 75 درصد اقلام دارویی مورد نیاز کشور در داخل تولید شود.

وی یادآور شد: اقدامات وزارت بهداشت سبب شد از خروج ارز در زمینه واردات دارو تا حد قابل توجهی جلوگیری شود و با حمایت از تولید داخل اغلب مواد مورد نیاز در کشور تولید شود.

قربانی تاکید کرد: از سویی دیگر تلاش برای کاهش پرداخت از جیب مردم و تربیت نیروی کارآمد و متخصص نیز گام دیگری در جهت تحقق اقتصادی مقاومتی در حوزه سلامت به شمار می رود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: ناگفته نماند که مجلس نیز برای تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت همراهی مثبتی با وزارت بهداشت داشت و با تصویب منابع پایدار برای طرح تحول سلامت و اخذ مالیات بر دخانیات و کالای آسیب رسان کمک کرد تا اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: امیدواریم در سال جدید نیز وزارت بهداشت بیش از گذشته در عرصه اقتتصاد مقاومتی قدم برداشته و شاهد پیشرفت کشور در حوزه تولید و اشتغال باشیم.

ترکی: 90 درصد اقلام دارویی در داخل تولید می شود/ بسیاری از تجهیزات پزشکی وارداتی است

اکبر ترکی عضو کمیسیون بهداشت و درمان شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت تحقق شعار سال به نام اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال در حوزه سلامت، افزود: طی چند سال اخیر شرکت‌های داروسازی زیادی فعالیت کردند که اقدامات اثربخشی در حوزه تولیدات دارویی انجام دادند تا جایی که امروزه بیش از 90 درصد اقلام دارویی در کشور تولید می شود.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با توجه به اقدامات ارزنده در حوزه تولیدات دارویی در کشور لازم است شرکت های داروسازی را تقویت کنیم تا زمینه اشتغال در این حوزه بیش از پیش فراهم شده و شاهد تولیدات بهتری در عرصه داروی کشور باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، درباره وضعیت تولید تجهیزات پزشکی، تصریح کرد: واقعیت آن است که در این عرصه راه نرفته زیادی وجود دارد چراکه بسیاری از تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی همچون دستگاه های تصویربرداری و رادیولوژی وارداتی است و هنوز نتوانستیم از تولیدات داخلی خود استفاده کنیم.

وی یادآور شد: باید با حمایت از نخبگان و استفاده از فناوری کشورهای پیشرفته زمینه را برای تولید تجهیزات پزشکی در داخل فراهم کنیم تا در این عرصه نیز بتوانیم پیشگام باشیم.

ترکی تاکید کرد: امروزه در حوزه دارویی کشوربخشی از تولیدات به کشورهای مختلفی صادر می شود و لازم است بتوان این صادرات را گسترده تر کرد این درحالی است که می توان با پیشرفت در حوزه تجهیزات پزشکی نیز زمینه برای صادرات این محصولات را نیز فراهم کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: واقعیت آن است که بسیاری از تجهیزات پزشکی درکشور کیفیت پایینی دارد و بخش زیادی از آن ها نیز وارداتی است لذا لازم است تحولی مثبتی در این عرصه شکل گیرد.

بنیادی: ضرورت حمایت بیشتر از نخبگان در حوزه داروسازی

بهروز بنیادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال در حوزه سلامت، افزود: آنچه که مسلم است وزارت بهداشت نسبت به سایر دستگاه ها و نهادها تاکنون اقدامات اثربخشی را در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی انجام داده است تاجایی که اکنون بیش از 95 درصد داروها و تجهیزات پزشکی در کشور تولید می شوند.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگرچه نیاز است تا تلاش های بیشتری برای تولید دارو و تجهیزات پزشکی در کشور صورت گیرد اما بدون شک تولید واکسن از جمله فعالیت هایی است که می توان آن را در راستای اقتصاد مقاومتی قلمداد کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: گاهی در حوزه تجهیزات پزشکی به ندرت محصولی به کشور وارد می شود چراکه عمده این محصولات در کشور تولید شده و نیاز کشور را تامین خواهد کرد.

وی با بیان اینکه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز تلاش زیادی برای تحقق شعار سال انجام خواهد داد، تاکید کرد: سیستم سلامت جنبه های مختلفی را به خود معطوف کرده است که در هر کدام از آنها می توان با سیاستگذاری دقیق شاهد تحقق اقتصاد مقاومتی بود.

بنیادی تصریح کرد: از سویی دیگر توجه به بحث قاچاق دارو و تجهیزات پزشکی از دیگر مواردی است که با تمرکز وزارت بهداشت در این چند ساله شاهد مدیریت بهتر در واردات و صادرات این محصولات هستیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: همچنین می توان با حمایت و جذب نخبگان و توجه به شرکت های دانش بنیان گام های موثرتری در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی و تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه بهداشت و درمان برداشت./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبارات حوزه سلامت، اقتصاد مقاومتی، تحقق اقتصاد مقاومتی، حوزه درمان، حوزه سلامت، خدمات حوزه سلامت، دارو، سیاست های اقتصاد مقاومتی، سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، هزینه کرد اعتبارات حوزه سلامت