خبر

مسیر شما: اخبار تولیدکنندگان جهادگران عرصه اقتصادی هستند
تولیدکنندگان جهادگران عرصه اقتصادی هستند

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تولیدکنندگان کشور را جهادگران عرصه اقتصاد عنوان کرد و گفت: برای تحقق شعار سال باید همه دستگاهها و مردم به کمک دولت بیایند.

خانه ملت؛"عزیز اکبریان" در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه، 20 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به نام گذاری سال 96 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" گفت: سال هاست که مقام معطم رهبری در نامگذاری سال های اقتصادی دارند تکلیف خود را انجام داده و لذا برای همه ما همین بس است که امروز رهبربزرگوارمان به عنوان سکاندار انقلاب اسلامی، مهم ترین معضل کشور را اقتصاد می دانند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب سال گذشته را با عنوان "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" و امسال را به عنوان "اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال "نام گذاری کردند که این نامگذار متمادی چراغ راهی است که باید مدنظر دولت و مردم و مسئولان قرار گیرد.

نماینده مردم کرج، اشتهارد، فردیس و آسارا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی مسئولیت اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال برعهده دولت است، خاطرنشان کرد: همان گونه که رئیس جمهوری نیز در اظهارات خود بیان کردند دولت به تنهایی نمی تواند این مهم را محقق کند بلکه مسئولیت ریل گذاری تولید و اشتغال را مجلس بر عهده دارد که باید با تسهیل قوانین و لوایحی که دولت ارائه می کند، راه درستی را برای دولت ترسیم کند.

وی با بیان اینکه قوه قضائیه نیز در راستای تحقق شعار سال وظیفه دارد، تصریح کرد: اگر قوه قضائیه برای امنیت سرمایه گذاری کمک نکند،قطعا کمک دولت و مجلس نمی توانند سرمایه گذاران را مجاب به سرمایه گذاران کنند به طوری که با برخوردهای منفی که ممکن است خدای ناکرده از سوی برخی قضات صورت بگیرد، به هیچ وجه سرمایه گذاران به خودشان اجازه ندهند که در کشور سرمایه گذاری کرده و نسبت به قوانین حقوقی و قضایی ما اطمینان روانی نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه برای تحقق تولید و اشتغال مردم نیز باید کمک کنند،گفت:اگر همه ما دست به دست هم ندهیم و کمک نکنیم قطعا دولت برای تحقق شعار سال موفق نخواهد شد.

اکبریان با اشاره به شرایط رکود اقتصادی درکشور اظهار کرد:هنوز تلاش های دولت نتوانسته کشور را از فضای رکود خارج کند در حالیکه برای خروج از رکود دو راه وجود دارد که یکی از این راهها این است که دولت تورم را رها کرده، قیمت ارز افزایش پیداکند و دوباره تورم دورقمی شود و وباره بازار و کسب و کار راه بیفتد که آن گاه مردم با وجود تورم سود می برند و درآمد واقعی و پولی که باید وارد تولید و سرمایه گذاری شود، وجود نخواهد داشت.

وی اضافه کرد:عده ای می گویند در تورم 30 و 40 درصدی درآمد مردم بیشتر بود در حالی که باید گفت، در آن زمان سود مردم حاصل از تورم بود و سود واقعی نبود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی راه دیگر خروج از رکود را تلاش دولت برای جذب سرمایه گذاری عنوان کرد و خاطرنشان کرد: راه حل اساسی این است که برای خروج از وضعیت رکود اقتصادی بدنبال سرمایه گذاری باشیم.

نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس درمجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش سال 94 مرکز پژوهش های مجلس درخصوص راهکارهای خروج از رکود گفت: در این گزارش عنوان شد که برای خروج از رکود نیازمند 200 میلیارد دلار هستیم که معادل 750 هزار میلیون تومان می شود که این پول کمی نیست و دولت به تنهایی نمی تواند آن را تامین کند.

اکبریان خاطرنشان کرد:به عنوان مثال ماده 11 لایحه هوای پاک که امروز در مجلس مطرح و در نهایت به کمیسیون ارجاع شد، مانعی برای تولید کشور بود، چرا که در این قانون استانداردهایی پیش بینی شده است که مختص به اروپاست،درحالی که ما باید پلکانی جلو برویم و نباید به گونه ای باشد که اختیار را به سازمانی بدهیم که هر زمانی که خواست،بدون مجوز دولت، فرمانداری یا استانداری و قوه قضائیه، برود کرکره کارگاه های تولیدی ما را پایین کشیده و آنها را تعطیل کند از این رو، با این قوانین حمایت از تولید ملی در سال تولید ملی بی معنی است و اتفاقی نمی افتد.

وی افزود: برای تحقق شعار سال تولید ملی و برای آنکه با حمایت از تولید ملی به اشتغال برسیم،در درجه اول باید فرهنگ مصرف کالای ایرانی را ترویج دهیم و حمایت از تولید به عنون یک جهاد مقدس قلمداد شود؛چرا که امروز تولیدکنندگان ما، جهادگران عرصه اقتصادی هستند و اگر همه ما این دیدگاه را نداشته باشیم، قطعا موفق نخواهیم شد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از الزامات تحقق شعار تولید و اشتغال را مبارزه جدی و اصولی با قاچاق کالا عنوان کرد و گفت: قاچاق کالا امروز بسیاری از واحدهای تولیدی را به تعطیلی کشانده و بسیاری از پوشاک، قطعات خودرو و مواد غذایی قاچاق تولید ما را زمینگیر کرده است.

اکبریان یادآور شد:وزیرصنعت در جلسه کمیسیون صنایع عنوان کرد در سفر آبان ماه به ترکیه در گزارش وزیر تجارت این کشور آمده بود که یک میلیارد و 600 میلیون دلار صادرات پوشاک این کشور به ایران بوده است،درحالی که بنده آماری که از گمرک دریافت کرده ام نشان می داد که واردات پوشاک 200 میلیون دلار بوده است، بنابراین مشخص است که این یک میلیارد و 400 میلیون دلار یا از مبادی غیررسمی و به صورت قاچاق وارد کشور شده و یا از مناطق آزاد با کانتینر و کشتی وارد منطقه آزاد شده و از آنجا با چمدان خارج و در بازار توزیع شده است.

وی با بیان اینکه قاچاق کالا تک بُعدی نیست که تنها به بستن مرزها اکتفا کنیم، تصریح کرد: باید این موضوع را همه جانبه دید و می توان گفت یکی دیگر از مشکلات ما در این حوزه مشکلات بانکی است، چرا که تولیدکننده ما با سود 28 و 31 درصد نمی تواند با تولیدکننده ای که در همسایگی ما مانند ترکیه و روسیه، امارات و هند با سود بسیار کم تسهیلات تولیدی دریافت می کند، رقابت کند، از این رو باید اصلاح سیستم بانکی در اولویت کار قرار گیرد.

نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از موانع تولید و اشتغال را فساد اداری عنوان کرد و گفت: متاسفانه حجم فساد اداری در کشور بالا است و هنوز در برخی از ادارات تولیدکننده ای که برای دریافت مجوز مراجعه می کند را به عنوان غولی از پول نگاه می کنند که هرکسی باید بتواند از او بهره ببرد در حالی که تولیدکننده باید مورد احترام و تکریم قرار بگیرد نه اینکه در فساد اداری غوطه ور شود.

وی خاطرنشان کرد تولیدکننده ای به بنده مراجعه کرده و عنوان می کرد که برای دریافت چند مجوز اقدام کرده و پس از یک سال که مجوز او صادر شده بود،به او گفته بودند اعتبار این مجوز یکساله بوده و دوباره باید برای گرفتن مجوز اقدام کند و پس از آن وی از سرمایه گذاری برای تولید پشیمان شد که این مشکلات ناشی از فساد اداری است که در مجموعه کشور وجود دارد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه تولید زمانی موفق است که صادرات محور باشد،تصریح کرد: بازار داخلی روز اشباع خواهد شد و اگر تولید نتواند صادرات محور باشد، قطعاً موفق نخواهد بود./

نظر شما
مشخصات خبر