وقف چی، تاکید کرد:

تکرار خودکفایی گندم درگرو تعیین نرخ خرید منصفانه از کشاورز

سخنگوی کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه تکرار خودکفایی گندم در گرو تعیین نرخ خرید منصفانه ازکشاورز است، گفت: بهای خریدگندم پایین تر از نرخ تورم اعلامی توسط دولت است .

خانه ملت؛ علی وقف چی درباره نرخ خرید گندم از کشاورز، گفت: برای تکرار خودکفایی گندم باید در گام نخست انگیزه کشاورز برای تولید گندم با مولفه های همچون اختصاص یارانه،کاهش هزینه تولید، حذف دلالان و تعیین نرخ خرید مناسب در اولویت قراربگیرد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد: برای تطبیق هزینه تولید گندم با نرخ فروش بدیهی است که باید محصول با نرخ مناسب از کشاورز در شرایطی خریداری شود که کشاورز مدتها در انتظار بهای محصولاتش در انتظار نباشد.

وقف چی با بیان اینکه نباید در عمل خائن به تولید داخلی باشیم، تصریح کرد:سزاوار نیست محصولات کشاورزی که در سال گذشته زراعی با تلاش و با هزینه تولید بالا مسبب شد که صنعت کشاورزی طمع خودکفایی گندم را بچشد، در سال جدید با نرخی خریداری شود که حتی همخوانی با تورم اقتصادی اعلامی توسط دولت را نداشته باشد.

وی ادامه داد:برای تکرار خودکفایی در محصولی همچون گندم که جایگاه ویژه در سفره غذایی شهروندان دارد باید در گام نخست مبدا تولید که همانا کشاورز است را مورد حمایت قرار دهیم نه اینکه نرخی برای خرید گندم از کشاورز تعیین شود که تولید کننده در سال جاری جدید به کشت های جایگزین فکر کند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس با بیان اینکه ریشه مهاجرت و حاشیه نشینی را می توان در عدم حمایت از کشاورز جستجو کرد، تصریح کرد:متاسفانه شاهد کاهش روافزون جمعیت روستا در شرایطی هستیم که بسترهای اشتغال در کلان شهر برای روستاییان مهاجرت کرد، مهیا نیست.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، یادآورشد: تقویت اقتصاد روستایی به معنای تحرک چرخه اقتصادی به سمت تولید و اشتغال پایدار است بنابراین می توان با ابزارهایی همچون خرید تضمینی و پرداخت به موقع بهای تولیدات،کشاورز را برای ماندن در صنعت کشاورزی به نحو کارشناسی شده ای حمایت کنیم زیرا توسعه اقتصاد روستایی رابطه تنگاتنگی با توسعه صنعت مولدی همچون کشاورزی دارد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بیمه محصولات کشاورزی، تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تولید داخلی محصولات کشاورزی، خرید تضمینی محصولات کشاورزی، خرید تضمینی گندم، نرخ خرید تضمینی گندم، هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، کشت گندم، گندم