تابش:

فرایندهای رشد و توسعه باید در تعامل با طبیعت و محیط زیست انجام گیرد

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس در جلسه بررسی مسائل و نیازهای زیست محیط زیستی شهرستان اردکان با بیان اینکه فرایندهای رشد و توسعه باید در تعامل با طبیعت و محیط زیست انجام گیرد گفت: مسأله محیط زیست موضوعی جهانی است که برخی بهره جویی های غیراصولی و منفعت طلبانه، باعث ایجاد ناهنجاری های زیادی در سطح دنیا گردیده است.

خانه ملت؛ "محمدرضا تابش" معضلات جدی زیست محیطی و رشد آگاهی‌های جهانی در مورد منابع طبیعی و محیط زیست را باعث حساسیت مسئولان و فشار افکار عمومی در این بخش شده است اظهار داشت: استفاده گسترده و بی ضابطه از منابع طبیعی ما را در دستیابی به اهداف توسعه پایدار بازخواهد داشت و زمینه ساز بروز مشکلاتی حاد می‌شود.

نماینده مردم اردکان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ویژگی ها، مزیت ها و چالش های این شهرستان در دو بخش محیط طبیعی و انسانی عنوان داشت: مناطق حفاظت شده و پارک ملی سیاهکوه اردکان یک سرمایه گرانسنگ برای نسل حاضر و آینده است که با پیگیری و مشقات زیاد بدست آمده است ولی از نظر امکانات و نیازهای اولیه در مضیقه جدی قرار دارد.

"تابش" با انتقاد شدید از بی توجهی مسئولان و تذکرات مکرر در این خصوص گفت: در جریان مشکلات اعتباری و کمبود نیروی انسانی سازمان حفاظت محیط زیست هستم ولی به هیچ وجه این کاستی ها پذیرفتنی نیست و باید در اسرع وقت جبران گردد.

وی همچنین با اشاره به عدم تناسب توسعه اقتصادی و صنعتی با بحث حمایت از مولفه های زیست محیطی شهرستان تاکید کرد: رعایت مسائل زیست محیطی و انجام تعهدات اجتماعی صنایع موضوعی قانونی و یک مطالبه عمومی است که هیچ اغماضی برای آن پذیرفتنی نیست.

نماینده مردم اردکان با اشاره به برخی اقدامات صورت گرفته در چند هفته اخیر از جمله نصب و راه اندازی مرکز پایش آلایندگی، پیش بینی سه میلیارد تومان برای مرکز تحقیقات زیست محیطی شهرستان و تخصیص اعتبار برای اداره محیط زیست اردکان؛ آن را مناسب اما ناکافی دانست و بر جمع بندی نیازهای شهرستان در این بخش و پیگیری آن طی جلسه با رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تاکید کرد.

"محمدرضا تابش" همچنین افزایش آموزش عمومی برای شناخت بیشتر مردم، مدیران و برنامه ریزان از حقوق و وظایف شان در قبال محیط زیست و انجام همکاری های علمی بین مراکز آموزش عالی شهرستان و بخش های سلامت و محیط زیست تاکید کرد و خواستار تهیه و اجرایی شدن طرح های پژوهشی در این زمینه شد.

گفتنی است در این جلسه که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، فرماندار و بخشداران شهرستان، روسای ادارت، فعالین و متخصصین دانشگاهی و محیط زیست نیز حضور داشتند درخصوص برخی چالش های زیست محیطی شهرستان گفتگو و تصمیم گیری شد.

برچسب ها

آثار زیست محیطی، اخبار برگزیده، خسارات زیست محیطی، خسارت زیست محیطی، رشد و توسعه تقسیم کار اجتماعی، زیست محیطی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان محیط زیست، فراکسیون محیط زیست، محیط زیست، محیطزیست