خانه ملت گزارش می دهد؛

تأثیر نایب رئیسی ایران بر تصمیم گیری های اتحادیه بین المجالس جهانی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از تلاش پارلمان ایران برای حضور موثر در اتحادیه بین المجالس جهانی گفتند و تاکید داشتند نایب رئیسی ایران در کمیته اجرایی این اتحادیه تاثیر بسزایی در رفع بحران های منطقه خواهد داشت.

خانه ملت؛ ایران با فعالتر کردن دیپلماسی اش در چند سال اخیر تاثیرات بسزایی در معادلان منطقه ای و بین المللی داشته است و اخیرا با فعالیت مضاعف نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی شاهد هستیم که برای اولین بار ایران در ترکیب هیات رئیسه کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی قرار گرفته است. این اتحادیه یک سازمان بین‌المللی متشکل از پارلمان‌های 154 کشور است.

اتحادیه بین‌المجالس (Inter-Parliamentary Union) که به اختصار IPU نامیده می‌شود در سال 1889 تأسیس شد و هدف از آن کمک به صلح و همکاری میان ملتها با گفتگو میان پارلمان‌های جهان است. مقر این اتحادیه در ژنو سوئیس است و بیش از 110 سال قدمت دارد که گفته می شود از عمری بیشتر از سازمان ملل متحد دارد. در حال حاضر 154 مجلس از کشورهای مختلف جهان عضو اتحادیه بین‌المجالس هستند که جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از اعضای فعال آن است.

این اتحادیه در نقش بازوی پارلمانی سازمان ملل متحد سالانه دو اجلاس اصلی برگزار می‌کند که روسا و سایر نمایندگان پارلمان‌های جهان در آن به تبادل نظر و تصویب قطعنامه می‌پردازند. بالاترین رکن اتحادیه، مجمع عمومی است که دارای کمیته‌های دائم صلح و امنیت بین‌المللی، توسعه پایدار، مالیه و تجارت، و دموکراسی و حقوق بشر است.

در اجلاس اخیر که در بنگلادش برگزار شد کاظم جلالی به نمایندگی پارلمان ایران به عنوان نایب رئیسی کمیته اجرایی درآمد، گفته می شود کمیته اجرایی در تصمیم گیری و برنامه ریزی این سازمان بین الملل اثر بسیاری دارد.

در ادامه گفت و گوی نمایندگان و تاثیرگذاری ایران بر تصمیم گیریهای اتحادیه بین المجالس جهانی را می خوانید:

جلالی: ایران بر تصمیم گیری کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی تاثیرگذار است

کاظم جلالی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست اخیر اتحادیه بین المجالس جهانی در بنگلادش اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در سال 2015 به عضویت کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) در آمده است، این اتحادیه بزرگترین مجمع پارلمانی جهانی است که از سال 1881 یعنی قبل ازسازمان ملل متحد و مجامع بین المللی شکل گرفته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه اتحایده بین المجالس جهانی سابقه تاریخی طولانی دارد، ادامه داد: یکی از ارکان این اتحادیه کمیته اجرایی است این کمیته نقش هیات رئیسه اتحادیه بین المجالس جهانی را ایفا می کند.

وی توضیح داد: در تاریخ اتحادیه بین المجالس ایران یکبار در سال 1345 به عضویت کمیته اجرایی در آمد، البته نشست بین المجالس جهانی در ایران برگزار و از فرصت میزبانی استفاده شد و آقای متین دفتری به مدت دو سالبه عضو کمیته اجرایی بین المجالس در آمد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس افزود: پس از آن چنین فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم نشد تا سال 2015 ما به عنوان عضو کمیته اجرایی انتخاب شدیم.

جلالی عنوان کرد: امسال در ایام تعطیلات نوروزی در داکای بنگلادش اجلاس 136 اتحادیه بین المجالس جهانی و ایران به عنوان نایب رئیس کمیته اجرایی اتحادیه بین المجلس انتخاب شد، در واقع نماینده ایران که عضو کمیته اجرایی است یعنی بنده به عنوان نایب رئیس انتخاب شد.

وی در خصوص تاثیر نایب رئیسی ایران در اتحادیه بین المجالس جهانی در عرصه بین المللی گفت: امروز اتحادیه بین المجالس جهانی از جایگاه بالایی برخوردار است چرا که این اتحادیه سالی دو بار در خصوص مباحثی چون حقوق بشری و سیاست بین الملل نشست برگزار می کند و این کمیته اجرایی است که تمام برنامه های بین المجالس را تنظیم می کند حتی ما تعیین میکنیم چه کشوری میزبان باشد.

این نماینده توضیح داد: به طور مثال در جلسات قبل که در ژنو برگزار شد بحث بر سر این بود که آیا بنگلادش می تواند میزبان باشد در واقع کشورها برای میزبانی باید با اعضای کمیته اجرایی رایزنی کنند، علاوه بر این تمام برنامه ها بر عهده این کمیته است و تعیین عضویت کشورها در اتحادیه بین المجالس جهانی را نیز بر عهده دارند.

مخالفت ایران با حضور پارلمان یمنی مستقر در جده در اجلاس بنگلادش

جلالی اظهار داشت:برای دعوت از پارلمان یمن بحث هایی وجود داشت، در حال حاضر پارلمان یمن دو شق است، 20 درصد پارلمانی یمن در جده مستقر هستند و با منصور همکاری می کنند اما 80 درصد پارلمان در صنعا با دولت یمن هماهنگ هستند، هر دو گروه پارلمانی یمن برای حضور در اجلاس اتحادیه بین المجالس نامه نگاری کرده بودند و اعضای کمیته اجرایی باید تصمیم گیری می کرد که کدام گروه حضور داشته باشد ما نظر دادیم گروهی که در صنعا هستند مشروعیت دارند اما برخی از کشورها گفتند هر دو گروه به اجلاس دعوت شوند.

وی افزود: اما گروهی که در صنعا حضور دارند به دلیل محاصره نتوانستند در اجلاس حاضر شوند اما گروهی که در عدن مستقر هستند به اجلاس آمدند که با مخالفت جمهوری اسلامی کارت ورود به اجلاس به این گروه داده نشد.

عضویت ایران در گروه تماس برای حل و فصل مسائل سوریه

جلالی تاکید کرد: در باره وضعیت سوریه در کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی بحث های صورت گرفت در نهایت پیشنهاد تشگیل گروه تماس از سوی روسیه و حمایت ایران در کمیته اجرایی تصویب و 5 کشور به عنوان عضو گروه تماس تعیین شد، روسیه، ایران نامیبیا، هلند و فرانسه اعضای گروه تماس هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: گروه تماس سوریه فعالیت خود را از ماه می آغاز می کند تا مذاکرات خود را با سازمان ملل متحد و بقیه انجام دهد، جمهوری اسلامی میت واند از موقعیت نایب رئیسی خود در کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس در چنین اقداماتی استفاده کند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دوره عضویت در کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی چهارسال است، عنوان کرد: ایران تا سال 2019 عضو کمیته اجرایی خواهد بود و از آنجایی که برای برگزاری اجلاس باید به همه کشورهای اجازه ورود داده شود و ما رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شماریم نمی توانیم میزبان یکی از اجلاس ها باشیم در غیر اینصورت حتما از میزانی استقبال می کردیم.

ذوالنوری: ایران بر برنامه ریزی های اتحادیه بین المجالس جهانی تاثیرگذار خواهد بود

مجتبی ذوالنوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نایب رئیسی ایران در کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی اظهار داشت: اتحادیه بین المجالس جهان جایگاه مهمی است که هیات های پارلمانی هر کشوری تلاش دارد در آن عضو شود و اکنون که ما عضو هیات رئیسه کمیته اجرایی هستیم می توانید در برنامه ریزی محتوایی اجلاس ها تاثیرگذار باشیم.

نماینده مردم قم درمجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: کمیته اجرایی برنامه های اتحادیه را تعیین می کند و حضور ایران در هیات رئیسه کمیته اجرایی می تواند در سهم و نقش کشورها و نحوه اداره و پیگیری مسائل اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه هیات رئیسه کمیته اجرایی به کشورهای مختلف سرکشی می کند، عنوان کرد: بعد از سرکشی ها این کمیته باید گزارشی در اجلاس سالیانه ارائه دهد که می تواند در حل بحران منطقه و جهان تاثیرگذار باشد.

این نماینده مجلس افزود: ایران می تواند با حضور در هیات رئیسه کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس در زمینه تروریست، سلاح کشتار جمعی، داعش و جریان های تاکفیری فعال شود و به دخالت غربی ها در منطقه خاورمیانه و کشورهای همسایه اشاره کند.

ذوالنور به عواملی که باعث شد ایران در ترکیب هیات رئیسه کمیته اجرایی قرار گیرد اشاره کرد و گفت: این مسئله هم به قرعه انجام می شود و هم به دلیل رایزنی های قوی نمایندگان پارلمان با کشورهای دیگر است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایران در اجلاس سوئیس بسیار قوی حاضر شد و همین حضور موثر باعث شد که کرسی در هیات رئیسه کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی کسب کند.

رحیمی: از این ظرفیت برای همگرایی پارلمان های دنیا استفاده کنیم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به نایب رئیسی در کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی نگاه تشریفاتی نداشته باشیم.

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نایب رئیسی ایران در کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی اظهار داشت: بین المجالس جهانی سازمان بسیار مهمی است که ظرفیت های قابل توجهی در جهت همگرایی و هماهنگی بین پارلمان های دنیا دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با وجود اینکه جمهوری اسلامی ایران عضو سازمان بینالمجالس بود اما تا کنون در ترکیب هیات رئیسه آن حضور نداشت و اکنون می توانیم از این موقیت برای افزایش همگرایی پارلمان های جهانی استفاده کرد.

وی گفت: از سوی دیگر موقعیت مناسبی است که مواضع جمهوری اسلامی معرفی شود و فضا به سمت اقدامات حرفه ای در حوزه قانون گذاری و سیاسی تغییر کند.

این نماینده مجلس تاکیدکرد: لازم است برای اینکه نایب رئیسی ایران در اتحادیه بین المجالس جهانی اثر بسزایی داشته باشد از مشاورها و کارشناسان خبره استفاده و همچنین ظرفیت گروه های دوستی پارلمانی در حاشیه اتحادیه بین المجالس جهانی دیده شود.

رحیمی به عواملی که باعث شد ایران کرسی نایب رئیسی کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی را کسب کند اشاره کرد و گفت: دیپلماسی فعالی جمهوری اسلامی ایران در سه سال گذشته و تلاش نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی باعث شد که همه جهان متوجه شوند گفتمان ایران گفتمان صلح و هگرایی است و ایران هراسی بی اساس است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: توصیه می شود که به این موقعیت تشریفاتی نگاه نشود و با کمک گرفتن از کارشناسان از این فضا برای همگرایی پارلمان های جهان و معرفی گفتمان ایران استفاده شود.

نقوی حسینی: ایفای نقش تهران در عرصه های بین المللی باعث توجه کشورها به ظرفیت های ایران شد

سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نایب رئیسی ایران در کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی اظهار داشت: اتحادیه بین المجالس جهانی عرصه ارتباط بین نمایندگان ملت‌ها است که این ارتباط در حوزه دیپلماسی عمومی تعریف می شود.

نماینده مردم ورامین در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: ظرفیت نمایندگان ملت ها و مجالس ظرفیت بسیار خوبی است چرا که محدودیت های دیپلماسی دولتی را ندارد، ایران ساله است که از فعالین اتحادیه بین المجالس جهانی محسوب می شود و در برخی سالها عضو کمیته اجرایی بود.

وی گفت: با این حساب نایب رئیسی ایران در کمیته اجرای اتحادیه بین المجالس جهانی ظرفیت خوبی است که می توان از این ظرفیت برای تعامل مثبت بین مجالس در جهت اهداف بشر دوستانه استفاده کرد.

این نماینده مجلس در خصوص عواملی که باعض شد ایران به عنوان نایب رئیس کمیته اجرایی انتخابات شود، اظهار داشت: به قدری جایاه ایران در ایفای نقش های بین المللی در عرصه های مختلف اثرگذار بود که کشورهای می خواهند از ظرفیت ایران در فضاهای دیگر استفاده کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تشکیل گروه تماس برای حل مسئله سوریه با حضور ایران در اتحادیه بین المجالس جهان عنوان کرد: نمی توان نقش ایران در حل بحران سوریه را نادیده گرفت ایرانیکی از بازیگران اصلی عرصه سوریه محسوب می شود قرار گرفتن در گروه تماس به تقویت راه حل سیاسی سوریه کمک می کند و باعث خواهد شد که با راه حل های نظامی مقابله کرد./

برچسب ها

اتحادیه های بین المجالس منطقه ای، اخبار برگزیده، بین المجالس، سازمان های بین المجالس