شاعری مطرح کرد:

تبدیل سالانه ۵۰هزار هکتار از اراضی کشور به بیابان

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه فرسایش خاک نتیجه تخریب سرزمینی است، گفت: راهکار کنترل فرسایش خاک مقابله با بیابان زایی، مدیریت منابع آب، حفاظت از پوشش گیاهی و عملیات آبخیزداری است.

خانه ملت ؛علی محمد شاعری در خصوص تشدید پدیده فرسایش خاک و راهکارهای کاهش این معضل، گفت: بروز تند بادها یکی از علل فرسایش خاک است، از سوی دیگر فرسایش‌های آبی در اثر بارندگی‌های سیل‌آسا انجام می‌شود اما این دو نوع فرسایش به دنبال تخریب سرزمینی به وقوع می پیوندد.

تخریب سرزمینی در 7 میلیون هکتار از کانون‌های بحرانی کشور

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تخریب سرزمینی در کشور ما نتیجه بیابان‌زایی است، تصریح کرد: سالانه حدود 50 هزار هکتار بیابان‌زایی در کشور رخ می دهد و حدود 39 میلیون هکتار عرصه‌های بیابانی داریم که 7 میلیون هکتار آن را کانون‌های بحرانی تشکیل می‌‌دهد.

وی افزود: در شرایط کنونی تخریب سرزمینی مستقیما در کانون‌های بحرانی اتفاق افتاده، بنابراین بافت و ساختمان خاک از بین رفته و بستر خاک که پوشیده از جنگل و مرتع بوده به انباشتی از ریزگردها تبدیل می شود که با کوچکترین وزش باد و روان‌ آب‌ها جابه جا و موجب فرسایش خاک می‌شوند.

فرسایش سالانه 2 میلیارد تن خاک/ مقابله با بیابان‌زایی، مدیریت منابع آب و حفاظت از پوشش گیاهی تنها راهکار

شاعری با تاکید بر اینکه سالیانه حداقل 2 میلیارد تن فرسایش خاک داریم، گفت: فرسایش خاک سبب از بین رفتن منابع حیاتی و موجب پر شدن سدها، رودخانه‌ها، زیست‌گاه‌های حیاتی و ریزگردهای ویرانگر در کشور می‌شود، متاسفانه تخریب سرزمینی به بحران جدی تبدیل شده و راهکار کنترل آن مقابله با بیابان‌زایی، مدیریت منابع آب، حفاظت از پوشش گیاهی و عملیات آبخیزداری است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقدام ملی مقابله با بیابان‌زایی باید به عنوان سرفصل‌ مهم کاری انتخاب شود، ادامه داد: روند بیابان‌زایی در عرصه خشکسالی، فقدان مدیریت منابع آب و نابودی پوشش گیاهی هر سال افزایش خواهد یافت و در نهایت سلامت و امنیت کشور را در آینده به خطر خواهد انداخت.

بررسی و تصویب 9 ماده از لایحه حفاظت از خاک در کمیسیون کشاورزی/ تعیین منابع آلاینده و تخریب خاک در این لایحه

شاعری در ادامه بررسی لایحه حفاظت از خاک در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی را یادآور شد و گفت: 9 ماده از این لایحه در کمیسیون بررسی و تصویب شده، مابقی مواد نیز در آینده نزدیک به تصویب کمیسیون خواهد رسید، در حقیقت این لایحه می‌تواند موجب تثبیت قانون جامعی درباره حفاظت از خاک باشد و ضمن رفع خلا موجود، از آلایندگی کیفی خاک هم جلوگیری می‌کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تصویب و اجرای لایحه حفاظت از خاک از تخریب فیزیکی و فرسایش خاک جلوگیری می‌کند، در این لایحه منابع آلاینده و تخریب خاک کاملا مشخص و جرایمی که برای جلوگیری از آلایندگی و تخریب هم لازم است، پیش بینی شده؛ بنابراین با تصویب این لایحه بخشی مهمی از مشکلات بستر توسعه برطرف می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از فرسایش سالانه 16 میلیون تن خاک در ایران خبر داد و گفت: این رقم نسبت به میانگین جهانی فرسایش خاک بسیار بیشتر است.


 

برچسب ها

آلودگی و تخریب خاک، اخبار برگزیده