قره خانی با اشاره به افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس:

واردات بنزین به ایران قطع شد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، با بیان اینکه بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس از میعانات گازی تولید می شود، گفت:با افتتاح این پالایشگاه واردات بنزین قطع شده و واردات بنزین به کشور صورت نمی گیرد.

  خانه ملت؛ اسدالله قره خانی با اشاره به افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت : اگر مجموع بنزین تولیدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با بنزین تولیدی در پالایشگاه لاوان که حدود 4 میلیون لیتر بوده محاسبه شود ، بالغ بر 16 میلیون لیتر بنزین تولیدی ایران در ماه های اخیر می شود، امروز می توان مدعی شد که در تولید بنزین منطبق با نیازهای روز داخلی خودکفا شده ایم.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نیاز مصرفی بنزین ایران بین 10 تا 12 میلیون لیتر در روز بوده که هم اکنون مرتفع شده است، افزود:در شرایط کنونی واردات بنزین قطع شده و واردات بنزین به کشور صورت نمی گیرد، مگر اینکه موادی که عدد اکتان را بالا می برد، وارد کشور شود، که خوشبختانه عدد اکتان 12 لیتر بنزینی که در ستاره خلیج فارس تولید می شود، بالای 91 بوده و نیازی به مواد بالابرنده اکتان ندارد.

بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس از میعانات گازی تولید می شود

قره خانی با اشاره به اینکه بنزین تولیدی در ستاره خلیج فارس یورو4 است، ادامه داد:بنزین تولیدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس از میعانات گازی تولید می شود، در حالی که در گذشته میعانات گازی در گذشته به بهایی اندک به خارج از کشور صادر شود.

وی یادآور شد: به همین منظور نیز از عسلویه خطی نزدیک به 300 کیلومتر کشیده شده که از این طریق میعانات گازی تبدیل به بنزین می شود.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تجهیزات داخلی احداث شده است

قره خانی با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس به دست متخصصان ایرانی و با تجهیزات داخلی و مدیریت پروژه داخلی راه اندازی شده است، افزود:در مجلس هشتم زمانی که خارجی ها این پروژه را رها کردند، وزارت نفت نمی توانست بر اساس سیاست های اصل 44 به این پروژه ورود پیدا کند و تنها می توانست سهامدار 20 درصد از این پروژه باشد، لذا مجلس در مصوبه ای تاکید کرد که وزارت نفت می تواند تا زمان افتتاح پالایشگاه ها به ساخت آنها ورود کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه به محض بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس سهام آنها باید واگذار شده و وزارت نفت تنها می تواند سهامدار 20 درصد از آن باشد، تصریح کرد:با این بند قانونی خلاء سرمایه گذاران خارجی توسط وزارت نفت پر شد، که قرارگاه خاتم الانبیاء و شرکت های داخلی در خلق این سند افتخار نقش آفرین بوده اند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بنزین، بنزین های وارداتی، بنزین های پالایشگاهی، بنزین پتروشیمی ها، خلیج فارس