کاتب در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی مرکزی مطرح کرد:

فقدان آمایش سرزمینی مهمترین عامل کاهش بهره وری کشاورزی

نماینده مردم گرمسار در مجلس، گفت:فقدان آمایش سرزمینی مهمترین عامل کاهش بهره وری کشاورزی و در نهایت کاهش درآمد روستائیان و ایجاد بیکاری بوده است.

خانه ملت؛ غلامرضا کاتب روز دوشنبه در نشست ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در محل استانداری این استان، گفت: تلاش برای کاهش نرخ بیکاری یکی از برنامه های مهم دولت و مجلس است به شمار می رود، که تحقق این مهم در گرو بهره گیری از همه ظرفیت های جامعه و مشارکت عموم مردم است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیکاری از دغدغه های رهبر معظم انقلاب است، افزود: در صورتی که مشارکت، اتحاد و همدلی مسئولان و اقشار مختلف مردم در حل مشکل بیکاری شکل نگیرد، همه برنامه های دولت و مجلس ابتر مانده و به هیچ یک از اهداف خود نمی رسیم.

جمعیت روستایی کشور در سال 95 به میزان 35 و 9 دهم درصد رسید

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای مقابله با چالش بزرگ بیکاری در جامعه باید واقعیت ها و ریشه های اصلی این معضل اجتماعی را شناسایی کرده و نسبت به حل آن با برنامه و مشارکت عمومی حرکت کنیم.

کاتب کاهش جمعیت روستایی و مهاجرت به شهرها را یکی از اولین عوامل افزایش نرخ بیکاری در جامعه دانست و گفت: جمعیت روستایی کشور در سال 95 به میزان 35 و 9 دهم درصد رسید در صورتی که نرخ جهانی این مهم 46 درصد است.

میزان جمعیت روستایی استان مرکزی با 23 درصد از میانگین کشور بیشتر است

وی افزود: میزان جمعیت روستایی استان مرکزی با 23 درصد از میانگین کشور بیشتر است و مسئولان این استان باید برای مقابله با گسترش این پدیده برنامه های کاربردی بیندیشند.

کاتب ادامه داد: روستاها کانون های تولیدی ارزشمندی هستند که ضمن برخورداری از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی می توانند نقش بسیار موثری در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

روستاها دارای تولیدات متنوعی هستند

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: روستاها دارای تولیدات متنوعی هستند و در صورتی که دولت بتواند برای اشتغال روستایی و بازار مصرف تولیدات این قشر از جامعه را فراهم کند، کاهش نرخ تورم و اشتغال پایدار به منصه ظهور می رسد.

کاتب فقدان آمایش سرزمینی را یکی از مهمترین عوامل کاهش بهره وری کشاورزی و در نهایت کاهش درآمد روستائیان و ایجاد بیکاری عنوان کرد و افزود: سالهاست که آمایش سرزمین در بخش کشاورزی کشور به عمل نیامده و کمک مناسبی به ایجاد الگوی کشت مناسب انجام نشده است.

دولت و مجلس باید با عملیاتی کردن برنامه های آمایشی از مهاجرت به شهرها جلوگیری کنند

وی تاکید کرد: دولت و مجلس باید با عملیاتی کردن برنامه های آمایشی و همچنین تامین نیازهای روستائیان از مهاجرت این قشر از جامعه به شهرها جلوگیری کرده و روستائیان نیز باید با اتکا به ظرفیت های خود در کاهش نرخ بیکاری و بالا بردن نرخ بهره وری نقش آفرینی کنند که این مهم نیازمند احیاء فرهنگ کسب و کار اسلامی از سوی دولت و به خصوص نهادهای فرهنگی است.

کاتب تناسب نداشتن نظام آموزشی کشور با نیازهای بازار کار را از دیگر عوامل گسترش بیکاری دانست و افزود: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور از چهار درصد در سال 1375 به 15 درصد در سال 1390و 49 درصد در سال 1395 رسیده است.

ایجاد 980 هزار فرصت شغلی از مهمترین اهداف برنامه های ششم توسعه

وی ادامه داد: بیشتر جوانان به رشته های علوم تجربی برای دریافت مدارک پزشکی گرایش دارند در صورتی که بیشتر رشته های فنی و حرفه ای خالی از دانشجو است، که اصلاح این امور نیازمند احیاء فرهنگ کسب و کار اسلامی در جامعه است.

کاتب، رشد 12 و پنج درصدی سرمایه گذاری، هفت و هفت دهم رشد اقتصادی، 11 و 6 دهم نرخ بیکاری و ایجاد 980 هزار فرصت شغلی را از مهمترین اهداف برنامه های ششم توسعه عنوان کرد.

محمدابراهیم رضایی:سهم مردم شهرستان خمین از اشتغال در صنایع تنها یک هزار و150 نفر است

محمدابراهیم رضایی نیز در این نشست گفت: با وجود اینکه خانواده دولت در چهار سال گذشته تلاش های بسیاری در راستای احیاء صنایع استان کشیده است، اما بهبود شرایط اقتصادی و اشتغال باید با جدیت در دستور کار باشد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی، افزود: سهم مردم شهرستان خمین از اشتغال در صنایع تنها یک هزار و150 نفر است که این در مقابل حجم جمعیت این شهرستان ناچیز است.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی، تصریح کرد: توسعه استان باید متوازن و متعادل باشد و منابع و اعتبارات ملی و استانی نیز باید به یک میزان در همه نقاط مختلف استان تخصیص داده شود./

برچسب ها

آمایش سرزمین، آمایش سرزمینی، اخبار برگزیده، اعضای ناظر در شورای آمایش سرزمین، اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم، برنامه ششم توسعه، تحقق اقتصاد مقاومتی، سیاست های اقتصاد مقاومتی، سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، همایش آمایش سرزمین