صفاری نطنزی:

امنیت پایدار، لازمه توسعه کشورهای حوزه خلیج فارس

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است برای توسعه و رشد منطقه خلیج فارس همه کشورها باید برای ایجاد امنیت پایدار تلاش کنند.

 خانه ملت؛ مرتضی صفاری نطنزی با اشاره به روز ملی خلیج فارس و اهمیت این منطقه، اظهار داشت: پهنه آب‌های خلیج فارس به دلیل حضور تاریخی ایران در این منطقه، پهنه‌ای تاریخی است که در حال حاضر ایران تعدادی همسایه در جنوب خلیج فارس دارد که از کشورهای مختلف عربی تشکیل شده‌اند.

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس مطالعات انجام شده و تجربیات به دست آمده، هیچ منطقه‌ای بدون آرامش و امنیت به رشد و توسعه نمی‌رسد، بیان کرد: اگر به دنبال دست یافتن به رشد و توسعه هستیم باید امنیت منطقه را حفظ کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌توان امنیت منطقه را نیز فقط با فعالیت یک کشور ایجاد کرد، ادامه داد: امنیت مقوله‌ای فراگیر است و لذا باید همه کشورهای حاضر در منطقه باید در ایجاد یک امنیت ثابت و پایدار مشارکت داشته باشند.

صفاری نطنزی متذکر شد: حتما لازم است روابط خود را با کشورهای همسایه جنوبی از تنش فعلی خارج کنیم و به ثبات برسانیم تا همه کشورهای منطقه بتوانند از این آرامش و امنیت استفاده کنند و به رشد و توسعه کشورهای خود کمک کنند که در این صورت همه مردم منتفع می‌شوند.

وی با بیان اینکه توصیه ما به همسایگان جنوبی خلیج فارس این است که برای ایجاد امنیت تلاش کنند، افزود: وزارت خارجه نیز باید پیگیری کند تا در ارتباطات با این کشورهای همسایه به روابطی حداقل عادی و بی‌تنش برسیم و به توسعه منطقه کمک کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حتما به بازسازی روابط ایران با کشورهای منطقه نیاز است، گفت: آثار مخربی از پروژه ایران هراسی در منطقه ایجاد شده، زیرا بعضی از کشورهای منطقه خواسته و ناخواسته و با تحریک دشمنان بر اختلافات دامن می‌زنند.

صفاری نطنزی بیان کرد: ایران با کشورهای منطقه باید به یک گفتگو و گفتمان دائم دست پیدا کنید تا به وسیله این دیدگاه و نقطه مشترک برای حفظ امنیت منطقه تلاش کنیم./


 

برچسب ها

اخبار برگزیده، امنیت ملی، خلیج فارس، نام خلیج فارس