خانلری مطرح کرد:

لزوم تأسیس و گسترش مدارس فارسی زبان در دیگر کشورها

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات اسلامی معتقد است تاسیس مدارس فارسی زبان و گسترش آن در دیگر کشورها از طریق واگذاری تصدی امور به بخش خصوصی و سیستم های خودگردان غیردولتی بهتر به نتیجه خواهد رسید.

 خانه ملت؛ کارن خانلری با اشاره به ضرورت ترویج زبان فارسی و فرهنگ ایرانی در میان ایرانیان خارج از کشور، گفت: تاکید و دقت بر کمیت و کیفیت آموزش زبان و فرهنگ ایرانی در میان ایرانیان خارج از کشور با هدف جلوگیری از بیگانه شدن آن‌ها نسبت به این زبان و فرهنگ ضروری است.

نماینده مردم ارامنه شمال در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرچند شرح وظیفه بنیاد سعدی دراین خصوص تعریف شده است اما باید با قانون‌گذاری و موظف کردن دستگاه‌های آموزشی به این مهم، زبان فارسی را در میان ایرانیان خارج از کشور گسترش داد.

وی معتقد است ایران باید با همکاری با کشورهای فارسی زبان اطراف، زبان فارسی را در سراسر دنیا گسترش دهد چراکه این مسئله علاوه بر اینکه حاوی پیامدهای فرهنگی است دستاوردهای اقتصادی و تجاری نیز به دنبال خواهد داشت.

خانلری همچنین به جایگاه سفارتخانه‌ها و رایزن‌های فرهنگی برای گسترش زبان فارسی در کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: اگرچه دولت‌ها باید سازماندهی و گسترش زبان فارسی را بر عهده گرفته و برای آن برنامه داشته باشند اما تاسیس مدارس فارسی زبان و گسترش آن در دیگر کشورها از طریق واگذاری تصدی امور به بخش خصوصی و سیستم‌های خودگردان غیردولتی بهتر به نتیجه خواهد رسید.

وی با تاکید براینکه تمایل به یادگیری زبان فارسی در میان غیرایرانیان نیز وجود دارد، اضافه کرد: از آنجا که رشته‌های ایران‌شناسی در بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای مختلف تدریس می‌شود، می‌توان با رایزنی مدارس و آموزشگاه‌های تدریس زبان فارسی را در کنار این دانشگاه‌ها احداث کرد چراکه مورد استقبال دانشجویان رشته ایران‌شناسی قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات اسلامی با بیان اینکه ترویج زبان یک کشور به دستیابی آن‌ها به اهداف‎شان کمک می‌کند، اضافه کرد: به نظرم تاکنون در این زمینه کم کاری شده و مسئولان باید با توجه به تغییر شرایط ایران در جهان طی سال‌های اخیر، برنامه دقیق‌تری برای آن ارائه دهند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، تقویت و توسعه دوره پیش دبستانی به ویژه در مناطق روستایی و دو زبانه، زبان فارسی، سازمان فرهنگی - هنری فارسی زبانان، فارسی