فلاحتی:

مدیران مدارس دانش آموزان افغانستانی را بدون هیچ اما و اگری ثبت نام کنند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با توصیه به مدیران مدارس برای ثبت نام بدون هیچ مشکلی دانش آموزان افغانستانی در سراسر کشور، گفت: به عنوان کشوری اسلامی که مهاجران را پذیرفته، نسبت به اتباع افغانستانی متعهد هستیم.

  خانه ملت؛ فرهاد فلاحتی با تاکید بر ضرورت ثبت‌نام رایگان دانش‌آموزان افاغنه در مدارس در آستانه آغاز زمان ثبت‌نام‌ها، گفت: جدا از اینکه تحصیل دانش‌آموزان افغان که به طور رسمی در ایران زندگی می‌کنند به لحاظ قانونی باید رایگان باشد با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری این مهم باید برای دیگر افاغنه نیز فراهم شود.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئولان آموزش و پرورش باید طی همفکری با مسئولان وزارت امور خارجه، حق و حقوق ایران را برای ارائه امکانات بهداشتی و تحصیلی به مهاجران از جوامع و سازمان‌های بین‌المللی مرتبط دریافت کنند.

وی با بیان اینکه دولت باید وضعیت افاغنه‌ای که غیرمجاز در ایران به سر می‌برد را تعیین تکلیف کنند، افزود: تعیین تکلیف این افراد ضرروی است چراکه در صورت تحصیل نیز مدرک رسمی برای آن‌ها صادر نمی‌شود.

فلاحتی تحصیل دانش‌آموزان افغان در ایران را فرصت مناسب و مهمی برای انتقال فرهنگ ایرانی- اسلامی دانست و گفت: تبادل تجربیات در قالب علم و فرهنگ با کشورها، سبب ارتباط مناسب و تاثیرگذاری بیشتر ایران بر کشورهای اطراف شده و این پیامدهای سیاسی، منطقه‌ای، فرهنگی بسیاری به دنبال دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات اسلامی ضمن توصیه به مدیران مدارس سراسر کشور مبنی بر اینکه باید دانش آموزان افغانستانی را بدون هیچ مشکلی ثبت‌نام کنند و نباید از انجام این اقدام انسان دوستانه خودداری شود، ادامه داد: از نظر حقوق بین‌الملل و به عنوان کشوری اسلامی که مهاجران را پذیرفته، نسبت به اتباع افغانستانی متعهد هستیم و باید در ارائه تسهیلات نگاه مناسبی داشته باشیم./

برچسب ها

اتباع بیگانه، اتباع خارجی، اخبار برگزیده، افغانستان، دانش آموزان، مجلس سنای افغانستان، مدارس