جمالی نوبندگانی:

جهانی کردن ورزش های باستانی ایرانی افتخاری برای ورزش خواهد بود

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس عنوان کرد: سنگواره ها و نقاشی هایی که از زمان باستان به جا مانده است، نشان می دهد که ورزش هایی باستانی از قدیم الایام جزء ورزش های بومی کشور ایران بوده است.

 خانه ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی با تاکید بر لزوم توجه به ورزش‌های بومی ایرانی به‌خصوص زورخانه‌ای که آداب و سنن کشور ایران را نشان می‌دهند، گفت: کشور ایران در برخی از رشته‌ها از دیرباز صاحب و ایجاد کننده این رشته‌ها بوده است؛ ورزش‌های باستانی نیز از دیرباز و قدیم‌الایام با کشور ایران بوده و حتی در تاریخ و نقاشی‌هایی که از زمان باستان مثل سنگواره‌ها مانده نشان می‌دهد که  ورزش‌های باستانی از ورزش‌های بومی کشور ایران بوده است و به عنوان مثال در میدان نقش جهان اصفهان چوگان بازی می‌شد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کنار ورزش زورخانه‌ای، جوانمردی، غیرت، فتوّت و تصویری از فقیران و ... از دیرباز بوده است، گفت: پیروی از اخلاقیات که در منش مولاعلی(ع) مطرح بوده و پاکی جسم و روح در این ورزش اهمیّت داشته است.

جمالی نوبندگانی با تاکید بر اینکه اصالت این ورزش، ایرانی است و در پایه اعتقادات اسلامی قرار دارد، ادامه داد: امروزه دیده می‌شود در برخی از کشورهایی که فرهنگی نزدیک به فرهنگ کشور ایران دارند مانند کشورهای آسیای میانه، مربیانی از کشور ایران به هندوستان، نپال، شبه‌قاره‌هند و ... رفته و این ورزش را در آنجا ترویج می‌دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به برخی اختلافاتی که در یکی دو سال اخیر در این زمینه بوجود آمده، تصریح کرد: امیدواریم ورزش‌هایی مثل "جودو" که همه آن را ژاپنی می‌انگارند و "ووشو" که همه آن را چینی می‌انگارند، برای جهانیان محرز شود که ورزش باستانی یک ورزش ایرانی‌الاصل است.

وی با اشاره به همکاری کمیته ملی المپیک برای تثبیت ورزش زورخانه‌ای در سطح بین‌المللی، گفت: همه افراد فارغ از هر تفکری باید برای تقویت این ورزش که بُعد فرهنگی، ایرانی_اسلامی و ورزشی دارد تلاش کنند تا به اندازه‌ای قوی شود که روزی در المپیک جا گیرد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس خاطر نشان کرد: ورزش‌های رزمی در دیگر کشورها از ابتدا جزء ورزش نبودند و به تدریج و با تلاش‌های کشورهایی که صاحب این ورزش‌ها بودند، این ورزش‌ها وارد المپیک شد؛ زمانی که ورزش زورخانه‌ای نیز وارد مسابقات المپیک شود، می‌تواند برای ایران باعث افتخار باشد./

برچسب ها

احداث سالن ورزشی، اخبار برگزیده، استفاده از دیپلماسی ورزشی، اعتبار ورزش، امکانات ورزشی، باشگاه های ورزشی، فراکسیون ورزش