در کمیسیون عمران مجلس تصویب شد؛

تهیه گزارشی درباره نقش خودرو در تصادفات جاده ای

رئیس کمیسیون عمران مجلس از حضور نعمت زاده و فعالان صنعت خودرو در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: برای بررسی نقش خودرو در حمل و نقل کشور و احصاء کاستی های این حوزه کمیسیون با اعمال ماده ۴۹ موافقت کرد.

 خانه ملت؛ محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به دستور کار سه شنبه (2 خرداد) کمیسیون عمران مجلس، گفت: در این جلسه بررسی نقش خودروسازی در ارتقای شاخص‌های توسعه حمل و نقل با دعوت از وزیر صنعت معدن و تجارت، خودروسازان و فعالان صنعت خودروسازی کشور صورت گرفت.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این جلسه مقرر شد در خصوص ارتقای شاخص‌های توسعه حمل و نقل و نقش خودرو در این مهم اعمال ماده 49 صورت بگیرد.

وی افزود: با موافقت کمیسیون عمران مجلس با اعمال ماده 49 آیین نامه در خصوص وضعیت صنعت خودروسازی کشور مقرر شد نقش خودرو در حمل و نقل جاده ای بررسی و مشکلات و نارسایی های آن احصاء شود تا گزارشی مفصل همراه با پیشنهادات و راهکارها تقدیم صحن مجلس شود.

رضایی کوچی ادامه داد: در این جلسه به نقش خودرو در ایمنی حمل و نقل، نیازهای صنعت خودرو و همچنین نیاز به واردات و یا توجه به تولید داخل در این زمینه توجه شد.

ضرورت تشکیل شورای ایمنی حمل و نقل برای کاهش تصادفات جاده ای

در ادامه جلسه کمیسیون عمران مجلس سرهنگ محمد ترحمی -رئیس اداره حقوقی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا- با تاکید بر ضرورت توجه به ایمنی خودروها، گفت: تشکیل شورای ایمنی حمل و نقل برای کاهش تصادفات جاده ای می تواند پیشنهاد خوبی در این حوزه باشد از این رو از کمیسیون عمران مجلس می خواهم در این باره به تدوین طرح یا تصویب لایحه دولت اقدام کنند.

افزایش ایمنی در تولید خودروها به افزایش قیمت آن ها می انجامد

گفتنی است در ادامه این نشست هاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت خودروسازی ایران خودرو با تاکید بر اینکه افزایش ایمنی در تولید خودروها ناگزیر به افزایش قیمت آن ها منجر می شود، گفت: در حال حاضر ما با خودروسازی هایی همچون رنو قرارداد بسته ایم که عقد چنین قراردادهایی در راستای ارتقا تولیدات داخلی است.

وی با بیان اینکه پژو 2008 به زودی در کشور به خط تولید انبوه خواهد رسید، گفت: این خودرو 4 ماه پیش در خط تولید پژو بوده و این گونه نیست که مدل های از رده خارج کشورهای دیگر در ایران تولید شود.

کاهش تصادفات جاده ای نیاز به یک مطالعات عمیق دارد

سیدمهدی جمالی مدیرعامل گروه خودرو شرکت ساپیا نیز در این جلسه با بیان اینکه کاهش تصادفات جاده ای با تلاش یک دستگاه صورت نخواهد گرفت، گفت: کاهش تصادفات جاده ای نیاز به یک مطالعات عمیق داشته و با کار دسته جمعی و تعامل سازنده ممکن می شود.

وی ادامه داد: رعایت استانداردها در خودروهای جدید به شدت در دستور کار است تا به این ترتیب تولیدات باکیفیت صورت بگیرد.

جمالی با بیان اینکه در سال 94 در حدود 68 درصد حجم تولید سایپا پراید بوده است، گفت: در برنامه سال 96 تولیدات این شرکت درخصوص تولید پراید 22 درصد شده است.

وی با بیان اینکه 20 درصد بازار خودروی کشور را پراید تشکیل می دهد، افزود: تمایل مردم به خرید پراید به خاطر قیمت و خدمات پس از فروش آن است.

مدیرعامل شرکت سایپا تاکید کرد: از نمایندگان مجلس دعوت می کنم با حضور در این شرکت در ریز فعالیت های جدید آن قرار بگیرند.

انتقاد از آمار بالای تصادفات جاده ای

در ادامه این نشست سیدهادی بهادری-عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس- با انتقاد از آمار بالای تصادفات جاده ای، گفت: متاسفانه طبق اطلاعات واصله بیشترین تلفات جاده ای از سوی افراد با سواد کم صورت می گیرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت رشد کیفیت تولیدات داخلی، افزود: در صورتی که تولیدات داخلی متناسب با استانداردهای روز دنیا باشد بسیاری از تصادفات کاهش خواهد یافت.

بهادری بر ضرورت رشد مباحث فرهنگی در استفاده از خودرو تاکید کرد و تصریح کرد: باید آموزش های لازم برای کاهش تصادفات جاده ای در دستور کار قرار بگیرد.

ایمنی خودرو ها باید افزایش یابد

کمال الدین شهریاری-دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس- در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه ایمنی در استفاده از خودرو باید افزایش یابد، گفت: خوشبختانه طبق آمار روز به روز حوادث جاده ای کاهش یافته که این نشان از بهبود تولیدات داخلی در زمینه خودرو است.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه رعایت ایمنی در ساخت جاده ها و خودروها می تواند کاهش تصادفات جاده ای را رقم بزند، افزود: آموزش به مردم تنها راه کاهش تصادفات جاده ای ناشی از عوامل انسانی است.

وی ادامه داد: اگر ما نتوانیم توان رقابت پذیری خودروهای تولید داخل را افزایش بدهیم به هیچ عنوان به افق بهتری در این صنعت نائل نخواهیم شد.

شهریاری افزود: کاهش تعرفه واردات خودرو شاید درآمد دولت از این طریق را کم کند اما می تواند در آینده توان رقابتی در حوزه تولید را در تولیدات داخلی افزایش دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه با ادامه روند فعلی ما هیچ گاه به صفر شدن میزان تصادفات جاده ای نمی رسیم، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر با وضع تعرفه های بالا برای خودروهای وارداتی تولید داخل را مدیریت می کنیم که این اشتباه محرز است.

وی ادامه داد: داشتن برنامه ریزی مشخص و استراتژی معین یکی از راهکارهایی است که می تواند سهم صنعت خودروسازی در کاهش تصادفات جاده ای را افزایش دهد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: بالا بردن کیفیت و پایین آوردن قیمت تمام شده در زمینه صنعت خودرو از الزاماتی است که باید مدنظر تولیدکننده قرار بگیرد.

استانداردها در تولید خودرو باید ارتقا یابند

در ادامه این نشست سیدحسین افضلی –عضو دیگر کمیسیون عمران مجلس- با بیان اینکه استانداردها در تولید خودرو باید ارتقا یابند، گفت: در راستای ارتقاء صنعت خودروسازی رعایت 82 استاندارد به گفته تولیدکنندگان با خروجی خودروهایی همچون پراید و نیسان همخوانی ندارد.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه در تصادفات جاده ای نمی توان نقش زیادی تنها برای عامل انسانی در نظر کرفت و از سایر عوامل غافل شد، افزود: آمار ارایه شده در خصوص نقش 5 درصدس خودرو در تصادفات جاده ای به صورت میانگین صحت ندارد.

آمار گیری از دستگاه های دخیل در حوزه تصادفات جاده ای صحیح نیست

صدیف بدری-سخنگوی کمیسیون عمران مجلس-در این جلسه با بیان اینکه صنعت خودروسازی ایران همزمان با کره جنوبی آغاز به کار کرده است، گفت: در حال حاضر مقایسه جایگاه صنعت خودروسازی ایران و کره جنوبی با توجه به تولیداتشان ممکن نیست.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آمار گیری از دستگاه های مربوطه در حوزه تصادفات جاده ای صحیح نیست، افزود: ما باید یک تشکیلات تحلیل گر مرتبط با این موضوع ایجاد کنیم تا عوامل موثر در تلفات جاده ای به تفکیک مشخص شود.

وی همچنین در انتقاد به قیمت بالای خودروهای تولید داخل، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت خودروهای تولید داخل با کیفیت آن ها همخوانی ندارد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، همچنین خواستار شفاف سازی نحوه تعیین قیمت خودروهای تولید داخل شد.

باید سهم خودروهای داخلی و وارداتی در تصادفات جاده ای مشخص شود

در ادامه این نشست سیداحسن علوی دیگر عضو این کمیسیون با بیان اینکه باید سهم خودروهای داخلی و وارداتی در تصادفات جاده ای مشخص شود، گفت: متاسفانه صنعت خودروسازی ما از آغاز به کار تاکنون نتوانسته تغییر جدی در بحث کیفیت تولیدات داشته باشد.

نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در خصوص صنعت خودروسازی باید سند راهبردی داشته باشیم و مشخص شود که تا سال 2050 این صنعت چه برنامه هایی را به اجرا خواهد گذاشت.

خودروسازها باید مدافع حق وحقوق مردم باشند

قلی الله قلی زاده دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس- با بیان اینکه خودروسازها باید مدافع حق وحقوق مردم باشند، گفت: باید مشخص شود قیمت تمام شده خودرو در داخل کشور و همچنین خارج از آن چگونه است زیرا در حال حاضر قیمت خودروهای وارداتی خیلی زیاد است.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و بخش آهوراند در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه خودروسازی ها نباید تولید بی کیفیت داشته باشند، افزود: تولید بی کیفیت خودرو به مثابه هدر رفت منابع است.

تزریق اعتبار از منابع صندوق توسعه برای کمک به خودروسازی

فرج الله رجبی عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه این نشست با بیان اینکه ساختار و تکنولوژی ساخت خودرو باید اصلاح شود، گفت: ما موافق هستیم که در صورت لزوم از منابع صندوق توسعه برای کمک به خودروسازی اقدام کنیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به صنعت خودرو با در نظر گرفتن زمان مشخص برای رشد این صنعت بوده و پس از زمانی در حدود 5 سال اقدام به باز کردن درها واردات خواهیم شد.

وی ادامه داد: صنعت خودروسازی اگر با این بودجه و زمان مشخص نتواند به رشد کیفیت اقدام کند به طور حتم باید کنار گذاشته شود.

آیا مسئولان صنعت خودروسازی حاضر به استفاده خودروهای تولیدی هستند؟

یوناتن بت کلیا دیگر عضو این کمیسیون در سوال از مسئولان حاضر در این جلسه گفت: من تنها این سوال را دارم که آیا مسئولان صنعت خودروسازی حاضر به استفاده خود و خانواده شان از این خودروهای تولیدی هستند؟

مجید کیان پور دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت خروج خودروهای بی کیفیت از چرخه تولید، گفت: دولت باید با تدوین لایحه ای در مدت زمانی مشخص جایگزین معینی برای محصولات خودروسازی های داخلی داشته باشد.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وجود قطعات یدکی تقلبی در بازار یکی از معضلاتی است که باید برطرف شود.

واردات قطعه آن هم قطعه های بی کیفیت منتفی شده است

در پایان نشست مذکور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه درخواست ما از نمایندگان حضور در شرکت های خودروسازی و بررسی مشکلات آن ها از نزدیک است، گفت: صنعت خودروسازی در ایران با کشورهای پیشرفته قابل قیاس نیست زیرا تولیدات آن ها در موضوع صادرات موفق بوده است.

وی با اشاره به کاهش تعرفه واردات خودرو در سال قبل، افزود: ما با کاهش این تعرفه موافق هستیم اما مجلس بنا به دلایلی از جمله تزریق 5 درصد عوارض برای تجهیز امدادرسانی با کاهش تعرفه مخالفت کرد.

نعمت زاده از دستور رهبر انقلاب مبنی بر ممنوعیت واردات خودروهای لوکس، تصریح کرد: در حال حاضر واردات قطعه آن هم قطعه های بی کیفیت منتفی شده و قطعه سازان داخلی فعال شده اند.

وی ادامه داد: طبق قراردادی که با شرکت رنو منعقد شده است قرار است 60 قطعه ساز ایرانی در زنجیره تامین قطعات یدکی جهانی رنو عضو شوند که این اقدام در راستای تولید کیفیت قطعه سازان ما صورت گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت خروج خودروهای فرسوده از شبکه حمل و نقل جاده ای گفت: برای این مهم نیازمند تسهیلات و یارانه هستیم و با توجه به کمبود اعتبارات هنوز اقدامی به غیر از حوزه تاکسی ها نتوانسته ایم انجام دهیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ در خصوص ماده 49 آیین نامه داخلی مجلس، هر یک از کمیسیون‌هاى تخصصى مجلس که مطابق این آیین ‏نامه تشکیل مى‌گردند در محدوده تخصصى خود داراى وظایف و اختیاراتى به شرح زیر مى‏ باشند:

1- بررسی ‌طرح‌ها و لوایح ارجاعی و گزارش‌ آن به مجلس شورای ‌اسلامی.

2- بررسی و تصویب آزمایشی طرح‌ها و لوایح و همچنین تصویب دائمی اساسنامه سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی

3- رسیدگی به درخواست‌های تحقیق و تفحص

4- رسیدگی به سؤال نمایندگان از رئیس جمهور و وزیران

5- بررسی موارد ارجاعی از لوایح برنامه توسعه و بودجه سالانه و گزارش آن به کمیسیون تلفیق

6- کسب اطلاع از کم و کیف اداره امور کشور، دریافت و بررسی گزارش‌های عملکردی و نظارتی از اجرای قوانین مربوط به دستگاه‌های ذی‌ربط

7- تهیه گزارش موردی و سالانه در خصوص امور اجرایی دستگاه‌ها و نحوه اجرای قوانین به خصوص قانون برنامه توسعه و بودجه سالانه و ارائه نکات مثبت، منفی و پیشنهاد نحوه اصلاح آن و تقدیم گزارش به مجلس جهت قرائت

تبصره 1- کمیسیون‌ها رأساً یا با تقاضای حداقل ده نفر از نمایندگان می‌توانند در موارد مهم و حساس و در مواجهه با تخلفات یا سوء مدیریت، با دعوت از مسؤولان ذی‌ربط موضوع را بررسی نموده و گزارش آن را به هیأت رئیسه ارائه نمایند. در صورتی که درخواست بررسی از سوی نمایندگان باشد حداکثر پنج نفر از آنها می‌توانند در تهیه گزارش با کمیسیون مشارکت نمایند. هیأت رئیسه می‌تواند گزارش مذکور را در دستور کار مجلس قرار دهد. در این‌ صورت سخنگوی کمیسیون و نماینده دولت هر کدام به میزان پانزده دقیقه و شش‌ نفر از نمایندگان به قید قرعه از بین متقاضیان هر کدام به میزان پنج دقیقه، نظرات خود را بیان می‌نمایند.

هر گاه کمیسیون همراه با گزارش پیشنهادهایی برای تصویب به مجلس ارائه نماید با رعایت مفاد آیین‌نامه داخلی در دستور حداکثر دو هفته بعد مجلس قرار خواهد گرفت و مطابق آیین‌نامه داخلی رسیدگی می‌شود. نمایندگان می‌توانند پیشنهادهای خود را تا چهل و هشت ساعت پس از پایان قرائت گزارش به کمیسیون تحویل نمایند. کمیسیون تا یک هفته گزارش نهایی خود را به مجلس ارائه می‌دهد. در صورتی‌ که کمیسیون در گزارش خود، در مورد ناکارآمدی مسؤول ذی‌ربط دلایلی ارائه نماید، مراتب توسط هیأت رئیسه به بالاترین مقام مسؤول مذکور برای اقدام مقتضی اعلام می‌گردد.

تبصره 2- پاسخ دولت راجع به گزارش‌هاى کمیسیون‌هاى تخصصى در دستور کار مجلس قرار گرفته و قرائت خواهد شد. پس از آن حسب درخواست کمیسیون‌هاى تخصصى، موضوع گزارش‌هاى یاد شده جهت بررسى به کمیسیون اصل نودم (90) قانون اساسی ارسال و کمیسیون مذکور نتایج بررسى خود را به مجلس ارائه خواهد کرد.

تبصره 3- کمیسیون‌هاى تخصصى مجلس مى‏ توانند به تعداد کافى مشاور ذى‏صلاح به ویژه از میان نمایندگان ادوار گذشته که در مسائل کمیسیون صاحب تخصص و تجربه باشند از طریق هیأت رئیسه به خدمت بگیرند./

برچسب ها

آسیب شناسی صنعت خودرو کشور، اخبار برگزیده، سوانح جاده ای، سوانح رانندگی، مصدومان سوانح رانندگی، کاهش تصادفات در کشور