نمایندگان مجلس تاکید کردند:

جمعیت سالمندان کشور در مسیر صعود

نمایندگان مجلس در خانه ملت بر لزوم حمایت بیمه ای و اقتصادی از سالمندان تاکید کردند و یادآور شدند دولت باید برنامه جامعی را برای ارتقای وضعیت معیشتی سالمندان طراحی کند.

خانه ملت؛  گل زری فرخنده بخش- گروه اجتماعی؛ انفجار جمعیتی دهه 60 و همچنین کاهش موالید موجب شده پدیده سالمندی در کشور با شیب تندتری پیش رفته و تعداد سالمندان افزایش یابد.

در این باره طی روزهای اخیر محسن سلمان نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با بیان اینکه ایران وارد مرحله نخست سالمندی شده است، گفت: کلیه سیاستگذاری‌های حوزه سالمندی کشور، تا هفت سال آینده باید شکل بگیرد و سند سالمندان که توسط دبیرخانه شورای ملی سالمندان تدوین شده، حاوی مباحث مهمی از قبیل اوقات فراغت، درآمد و توانمندسازی سالمندان است که به عنوان یک منبع ارزشمند، برای بهره‌برداری و تصویب در اختیار هیات دولت قرار می‌گیرد.

نمایندگان مجلس با بیان اینکه 7 تا 10درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند بر این باورند پیش بینی می شود در دو دهه آینده جمعیت سالمند کشور دو برابر شود این در حالی است که زیرساخت های لازم برای نگهداری و تکریم سالمندان از نظر معیشتی، اجتماعی و بیمه ای در کشور فراهم نبوده و باید دستخوش تغییرات شود.

بهارستان نشینان معتقدند در جهت بهبود وضعیت سالمندان باید به گونه ای عمل کرد که این قشر هیچ گونه دغدغه ای نداشته باشند زیرا در حال حاضر سالمندان کشور دچار مشکلات معیشتی و اقتصادی زیادی هستند و برخی از آنها به جای استراحت برای امرار معاش تلاش می کنند این در حالی است که اگر نگاهی به گردشگران خارجی داشته باشیم تمامی آنها سالمند بوده و از سالمندی خود به درستی بهره می برند.

طبق نظر برخی نمایندگان، در دولت یازدهم اقداماتی مانند ایجاد مراکز خدماتی و بهداشتی برای ارتقای سلامت سالمندان و بهبود وضعیت آنها طراحی و برای بهبود وضعیت سالمندان در دستور کار قرار گرفت البته این اقدامات کافی نبوده و نیاز است افزایش یابد در این رابطه بهزیستی نیز به عنوان یک سازمان حمایتی بخشی از خدمات جامعه سالمندی را به بخش خصوصی واگذار کرده است و در قبال آن یارانه پرداخت می کند.

نمایندگان بر این باورند با توجه به تعداد بالای سالمندان نیاز به مراقبت‌های ویژه دوران سالمندی افزایش می یابد و باید به سمت گسترش مراقبت های سالمندی مانند تاسیس بیمارستان ها و مراکز درمانی ویژه سالمندان اقدام کرد زیرا معمولا در سنین بالای 80 الی 90 سال آثار بیماری های مزمن خود را نشان می دهد از این رو علاوه بر مراقبت های پزشکی نیاز به مراقبت های وسیع تر نیز دیده می شود که در همین راستا طی سال های اخیر با توجه به تغییرات جمعیتی رشته تخصصی طب سالمندی در کشور راه اندازی شده است.

بهارستان نشینان با یادآوری اینکه افزایش تعداد سالمندان از سویی نوعی هشدار برای جمعیت کشور محسوب شده و از سویی نویدبخش و نشانه بهبود وضعیت سلامت و درمان کشور و همچین افزایش امید به زندگی است بر این باورند نرخ رشد جمعیت 2 و 1 درصد است و باید به 2.6 درصد برسد.

برخی نمایندگان معتقدند دستگاه ها توفیق چندانی در تحقق سیاست های جمعیتی نداشته اند، این سیاست های در کشور مغفول مانده و دستگاه های مسئول برنامه دقیق و زمان بندی مشخصی برای پرداختن به سیاست های جمعیتی ندارند این در حالی است که کشورهای دنیا مشوق هایی را در جهت ترغیب به فرزندآوری برای زوجین و مادران باردار و همچنین امتیارات ویژه ای را در بحث یارانه ها برای خانواده های پرجمعیت در نظر گرفته اند.

عابدی: تاسیس نقاهتگاه مراقبت از سالمندان به ازای هر ۵۰ هزار نفر/لزوم حمایت های اقتصادی و بیمه ای از سالمندان

حیدرعلی عابدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با برخی اظهارات مبنی بر اینکه جمعیت ایران وارد مرحله نخست سالمندی شده است با بیان اینکه طبق اظهارات مدیرکل سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بر اساس آخرین آمارها هفت و 3 درصد جمعیت کشور بیش از 60 سال عمر دارند، گفت: در دولت یازدهم اقداماتی مانند ایجاد مراکز خدماتی و بهداشتی برای ارتقای سلامت سالمندان و بهبود وضعیت آنها طراحی و برای بهبود وضعیت سالمندان در دستور کار قرار گرفت البته این اقدامات کافی نبوده و نیاز است افزایش یابد؛ بهزیستی نیز به عنوان یک سازمان حمایتی بخشی از خدمات جامعه سالمندی را به بخش خصوصی واگذار کرده است و در قبال آن یارانه پرداخت می کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تکریم سالمندان و گرامی داشت منزلت آنها باید در دستور کار قرار گیرد، افزود: از آنجایی که حمایت‌های اقتصادی و بیمه‌ای از سالمندان نیازمند، موجب بهبود کیفیت زندگی آنها می‌شود بنابراین توجه ویژه به جایگاه سالمندان و رفع مشکلات آنها امری بسیار ضروری و لازم است؛ اخیرا معاونت پرستاری مجوز تاسیس نقاهتگاه برای هر 50 هزار نفر جمعیت سالمند را صادر کرده که این ایجاد این نقاهتگاه ها برای مراقبت های تسکینی از سالمندان ضروری به نظر می رسید.

وی با بیان اینکه کشورهایی که جمعیت سالمند آن از 10 درصد بیشتر باشد کشوری دارای جمعیت پیر نامیده می شوند، گفت: در چنین شرایطی با توجه به تعداد بالای سالمندان نیاز به مراقبت‌های ویژه دوران سالمندی افزایش می یابد و باید به سمت گسترش مراقبت های سالمندی مانند تاسیس بیمارستان ها و مراکز درمانی ویژه سالمندان اقدام کرد زیرا معمولا در سنین بالای 80 الی 90 سال آثار بیماری های مزمن خود را نشان می دهد از این رو علاوه بر مراقبت های پزشکی نیاز به مراقبت های وسیع تر نیز دیده می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه بهبود وضعیت مراقبتی و بهداشتی سالمندان نیازمند توجه ویژه دستگاه ها است، مراقبت در منزل را یکی از نیازهای اساسی جامعه سالمند دانست و یادآور شد: برخی خانواده ها به دلیل عدم وجود یک سیستم منظم مراقبت در منزل، سالمندان خود را به اجبار به خانه سالمندان می فرستند این در حالی است که تعداد سالمندان در کشور افزایش یافته و همواره در سطح جامعه با بیماری هایی مواجه هستیم که اگر به موقع تشخیص و تحت درمان قرار گیرند از عوارض ناشی از آنها کاسته می شود بنابراین باید یک سیستم مراقبتی منظم و حمایتی برای این افراد طراحی شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، افزود: البته با تصویب بند ( ه ) ماده 89 لایحه برنامه ششم که درباره توسعه مراقبت های پرستاری در منزل است خانواده ها می توانند با خیال راحت از سالمندان خود در منزل نگهداری و آنها را به خانه سالمندان نفرستند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم ارائه بسته های خدمتی سلامت به سالمندان، گفت: بسته های دوستدار سالمند باید در اختیار سالمندان قرار گرفته و تمامی دستگاه ها نسبت به رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی آنها تلاش کنند.

شهریاری: نرخ رشد جمعیت از ۱.۲ درصد کنونی باید به ۲.۶ درصد برسد/وجود ۳ میلیون زوج نابارور در کشور

حسینعلی شهریاری ، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری اینکه 7 تا 10 درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند، گفت: اگر نتوان جمعیت جوان قابل توجهی برای پرداختن به فعالیت های اقتصادی داشته باشیم به طور قطع همانند کشور ژاپن و دیگر کشورهای اروپایی با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افزایش تعداد سالمندان از سویی نوعی هشدار محسوب شده و از سویی نویدبخش و نشانه بهبود وضعیت سلامت و درمان کشور و همچین افزایش امید به زندگی است، افزود: باید با اتخاذ تدابیر ویژه نسبت به افزایش جمعیت جوان کشور تلاش کرد زیرا حفظ کشور نیازمند افزایش نیروی جوان است.

راه اندازی طب سالمندی در کشور برای رفع مشکلات درمان جامعه سالمندی

وی با یادآوری اینکه افراد در دوران سالمندی با مشکلات زیادی مواجه می شوند و بسیاری از بیماری های مربوط به شنوایی، قلبی و ریوی آنها را تهدید می کند، گفت: در جهت رفع مشکلات جامعه سالمندی باید اقدامات اساسی انجام داد که در همین راستا طی سال های اخیر با توجه به تغییرات جمعیتی رشته تخصصی طب سالمندی در کشور راه اندازی شده است.

باید در جهت بهبود وضعیت سالمندان به گونه ای عمل کرد که این قشر هیچ گونه دغدغه ای نداشته باشند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه باید در جهت بهبود وضعیت سالمندان به گونه ای عمل کرد که این قشر هیچ گونه دغدغه ای نداشته باشند، تصریح کرد: سالمندان کشور در حال حاضر دچار مشکلات معیشتی و اقتصادی زیادی هستند و برخی از آنها به جای استراحت برای امرار معاش تلاش می کنند در حالی که اگر نگاهی به گردشگران خارجی داشته باشیم تمامی آنها سالمند هستند و در حال حاضر از سالمندی خود به درستی بهره می برند.

بیمه های تامین اجتماعی باید تقویت و تمامی سالمندان تحت پوشش بیمه قرار گیرند

شهریاری با تاکید بر اینکه بیمه های تامین اجتماعی باید تقویت و تمامی سالمندان تحت پوشش بیمه قرار گیرند، گفت: هر چند باید با توجه به افزایش تعداد سالمندان کشور تعداد زیادی پزشک متخصص سالمندی در کشور تربیت شود اما متاسفانه کشور ما هنوز در اول راه بوده و به این موضوع توجه چندانی نشده است.

اقدامات انجام شده در جهت افزایش نرخ جمعیت و تحقق سیاست های جمعیتی بیشتر شعاری بوده است

نماینده مردم زاهدان در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه اقدامات انجام شده در جهت افزایش نرخ جمعیت و تحقق سیاست های جمعیتی بیشتر شعاری بوده است، تصریح کرد: متاسفانه جوانان کشور به دلیل مشکلات معیشتی و بیکاری هیچ گونه رغبتی به ازدواج نداشته و بر همین اساس سن ازدواج در کشور افزایش یافته و کشور به سمت پیری در حرکت است.

رفع مشکل کاهش جمعیت کشور نیازمند رفع معضل بیکاری و مشکلات اقتصادی است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه رفع مشکل کاهش جمعیت کشور نیازمند رفع معضل بیکاری و مشکلات اقتصادی است، ادامه داد: به طور قطع اگر در جهت رفع مشکلات اقتصادی جوانان گام برداشت نرخ ازدواج در کشور افزایش یافته و افزایش نرخ ازدواج منجر به افزایش نرخ باروری می شود.

نرخ رشد جمعیت 2 و 1 درصد است و باید به 2.6 درصد برسد/ افزایش نرخ رشد جمعیت مستلزم رفع مشکل مسکن و بیکاری جوانان

وی با یادآوری اینکه نرخ رشد جمعیت 2 و 1 درصد درصد است و باید به 2.6 درصد برسد، گفت: افزایش نرخ رشد جمعیت مستلزم رفع مشکل مسکن و بیکاری جوانان است و با هیچ طریق و روشی رفع نمی شود؛ متاسفانه کار عملیاتی و جدی در رابطه تسهیل ازدواج جوانان انجام نشده و منابعی که به این منظور در بودجه در نظر گرفته شده در مسیرهای دیگر هزینه شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با جمعیت و تعالی خانواده مصوبه هایی داشته است، گفت: مقام معظم رهبری در این رابطه فرمودند که شایسته است این موضوع در مجلس نیز تصویب شود و مجلس نیز به مدت دو سال این طرح را مورد بررسی قرار داد و قانون تعالی و رشد خانواده 56 ماده ای تصویب شد اما زمانی که خواستیم این طرح را به صحن علنی ارائه کنیم دولت یادآور شد این طرح بار مالی زیادی را برای دولت به همراه داشته و توان مالی آن از عهده دولت خارج است بنابراین مجلس تلاش خود را به کار برد اما به علت بار مالی زیاد بلاتکیف ماند.

برخی دستگاه ها افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه را به دلیل بار مالی اجرا نمی کنند

شهریاری با بیان اینکه برخی دستگاه ها افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه را به دلیل بار مالی اجرا نمی کنند، گفت: متاسفانه قوانین زیادی در رابطه با حوزه زنان و خانواده تصویب شده اما دولت و بخش خصوصی از زیر بار آن شانه خالی می کنند و برخی بر این باورند اگر به بخش خصوصی برای اجرای این قانون فشار وارد شود مشکلاتی برای اشتغال بانوان به وجود می آید بنابراین مرخصی زایمان به عنوان تیغ دو لبه محسوب می شود که ممکن است کارفرمایان را تشویق کند از بانوان در مشاغل استفاده نکند و اگر بخش خصوصی هم بخواهد آن را اجرایی کند دولت باید به بخش خصوصی یارانه پرداخت کند.

ناباروری زوجین در کاهش نرخ جمعیت موثر است/ وجود 3 میلیون زوج نابارور در کشور

نماینده مردم زاهدان در مجلس دهم، با یادآوری اینکه ناباروری زوجین در کاهش نرخ جمعیت موثر است از وجود 3 میلیون زوج نابارور در کشور خبر داد و گفت: باید در جهت مشکلات درمان زوجین نابارور گام برداشت و درمان آنها را تحت پوشش قرار داد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشکل و پدیده تک فرزندی معضلی جدی برای جمعیت کشور محسوب می شود، ادامه داد: متاسفانه هیچ گونه اقدامی در جهت تحقق سیاست های جمعیتی صورت نگرفته و توفیقی در این رابطه نداشته ایم.

هاشمی: نرخ رشد جمعیت کشور ۱/۲۴ درصد/ بیش از ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند است

همایون هاشمی ، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه زنگ خطر پیری جمعیت کشور از اواسط دهه 80 به صدا درآمده است نرخ رشد جمعیت کشور را 1.24 دانست و گفت: پیری جمعیت در کشور زنگ خطری جدی است و باید با اتخاذ تدابیر ویژه و راهکارهای اساسی در جهت تشویق زوجین به فرزندآوری برای افزایش جمعیت تاکید کرد.

نماینده مردم شاهین‌دژ، تکاب و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه خوشبختانه موضوع کنترل موالید که خطر اساسی برای جمعیت محسوب می شد حذف شده است، تصریح کرد: متاسفانه در راستای افزایش جمعیت اقدامات موثری انجام نشده و به ارائه مشوق های لازم به خانواده ها برای فرزندآوری توجه چندانی نشده است.

وی با یادآوری ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری با انتقاد از اینکه دستگاه ها توفیق چندانی در تحقق این سیاست ها نداشتند، افزود: کشورهای دنیا مشوق هایی را در جهت ترغیب به فرزندآوری برای زوجین و مادران باردار و همچنین امتیارات ویژه ای را در بحث یارانه ها برای خانواده های پرجمعیت در نظر گرفته اند اما متاسفانه در کشور ما ارائه این مشوق ها مغفول مانده و دستگاه های مسئول برنامه دقیق و زمان بندی مشخصی برای پرداختن به سیاست های جمعیتی ندارند؛ باید مباحث اجرایی بر سیاست های جمعیتی استوار شود و متولی واحدی برای پیگیری سیاست های جمعیتی مشخص و این متولی واحد برنامه مشخصی را طراحی و دستگاه های معاضدتی و کمکی را به فراخور برنامه های مناسب دعوت و دستگاه های مربوطه را وادار به اجرایی کردن این سیاست ها کند.

مرخصی زایمان دو هفته ای مردان در برنامه ششم به 3 روز کاهش یافت

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه مرخصی زایمان دو هفته ای مردان در برنامه ششم به 3 روز کاهش یافت، تصریح کرد: هر چند در این رابطه تلاش کردیم این مرخصی افزایش یابد اما متاسفانه تلاش ها ناکام ماند.

در مورد مقوله جمعیت چشم انداز جامع و کاملی نداریم

هاشمی با انتقاد از اینکه در مورد مقوله جمعیت چشم انداز جامع و کاملی نداریم، گفت: موضوع جمعیتی کشور متولی مشخص و واحدی ندارد و عمدتا در این حوزه دستگاه هایی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ورزش و جوانان باید در این رابطه نقش آفرینی کنند.

حوزه جوانان باید از وزارت ورزش جدا شود

نماینده مردم شاهین‌دژ، تکاب و میاندوآب در مجلس دهم، با یادآوری اینکه حوزه جوانان باید از وزارت ورزش جدا شود، ادامه داد: نیاز است وزارت ورزش سازمانی قوی در حوزه جوانان ایجاد کند زیرا قسمت عمده انرژی این دستگاه به ورزش اختصاص داده شده و جوانان به فراموشی سپرده شده است و برنامه جامعی برای جوانان دیده نشده است.

دستگاه ها عزم و اراده لازم را برای اجرای قوانین حوزه جمعیت ندارند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دستگاه ها عزم و اراده لازم را برای اجرای قوانین حوزه جمعیت ندارند، افزود: متاسفانه فقر، مشکلات اقتصادی، بیکاری و مباحث فرهنگی کاهش نرخ ازدواج و بی میلی زوجین به فرزندآوری را به دنبال داشته است این در حالی است که زمینه و زیرساخت تسهیل ازدواج و رفع مشکلات اقتصادی و بیکاری در کشور فراهم نشده است.

بیش از 10 درصد جمعیت کشور سالمند است/ پیش بینی می شود در دو دهه آینده جمعیت سالمند کشور دو برابر شود

وی در رابطه با اظهارات رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور مبنی بر اینکه جمعیت ایران وارد مرحله نخست سالمندی شده است با بیان اینکه بیش از 10 درصد جمعیت کشور سالمند است، ادامه داد: پیش بینی می شود در دو دهه آینده جمعیت سالمند کشور دو برابر شود این در حالی است که زیرساخت های لازم برای نگهداری و تکریم سالمندان از نظر معیشتی، اجتماعی و بیمه های سالمند در کشور فراهم نبوده و باید دستخوش تغییرات شود.

دولت باید برنامه جامع و کاملی برای ارتقای وضعیت معیشتی سالمندان و همچنین ازدیاد موالید طراحی کند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه دولت باید برنامه جامع و کاملی برای ارتقای وضعیت معیشتی سالمندان و همچنین ازدیاد موالید طراحی کند، تصریح کرد: متاسفانه طی چند سال اخیر اقدامات خاصی در این زمینه انجام نشده است.

انتقاد از گسترش پدیده تک فرزندی در کشور طی دهه های اخیر

نماینده مردم شاهین‌دژ، تکاب و میاندوآب در مجلس دهم، با انتقاد از گسترش پدیده تک فرزندی در کشور طی دهه های اخیر، گفت: اگر حکومت برنامه جامعی را برای افزایش جمعیت کشور به عنوان اصلی ترین سرمایه اجتماعی نداشته باشد به طور قطع در آینده ای نه چندان دور دچار مشکلات اساسی در حوزه جمعیتی روبرو خواهیم شد زیرا پیری جمعیت اقتصاد و صنعت کشور را دچار آسیب های فراوانی خواهد کرد.

جوانان در مشاغل کشور نادیده گرفته می شوند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه جوانان در مشاغل کشور نادیده گرفته می شوند، افزود: متاسفانه کشور جوان محور نیست و اکثر پست های مهم کشور در اختیار افراد بالای 60 سال قرار دارد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ازدیاد جمعیت، افزایش جمعیت، تراکم جمعیتی، تنظیم جمعیت، جمعیت، رشد جمعیت، سالمند، معیار سالمندی و جنسیت، هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، کاهش فرزندآوری، کمیسیون بهداشت، کمیسیون بهداشت مجلس