تاجگردون :

سرمایه گذاری در مناطق نفت خیز به ۵۰سال قبل بازمی گردد

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت:با ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در مناطق نفت خیز برای نوسازی زیرساخت ها و افزایش یک درصدی ضریب بازیافت ۳۰۰میلیارد دلار به درآمدهای کشور افزوده می شود.

 خانه ملت؛ غلامرضا تاجگردون با اشاره به فرسودگی بسیاری از تجهیزات نفتی، گفت: با ادامه روند کنونی در حوزه های نفت خیز تا حدود دوازده سال آینده میزان تولید و استحصال نفت در میادین داخلی به حدود یک هشتم کاهش پیدا می کند و میادین مشترک جوابگوی میزان تولید پیش بینی شده نیست.

نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کاهش تولید از 3میلیون بشکه به حدود 700 هزار بشکه به دلیل عدم بازسازی تجهیزات مناطق نفتی داخلی اقدام خطرناکی است، افزود:سرمایه گذاری در مناطق نفت خیز به بیش از 50 سال گذشته باز می گردد و عملا پس از 50 سال دیگر سرمایه گذاری جدید در این مناطق صورت نمی گیرد.

غفلت از بازسازی تجهیزات مناطق نفتی در برنامه ششم

وی با اشاره به اینکه تجهیزات کارخانه ها، زیرساخت ها و لوله ها در مناطق نفت خیز عملا فرسوده هستند، ادامه داد:عدم استفاده از تکنولوژی های جدید و استفاده از روش های قدیمی در بهره برداری از ذخایر نفتی سبب افزایش هزینه تمام شده تولید نفت می شود، که باید در این بخش سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد.

تاجگردون با بیان اینکه از بازسازی زیرساخت ها و تجهیزات مناطق نفتی در برنامه ششم غفلت شده است، یادآور شد:این غفلت باید در بودجه های سالیانه اصلاح شود و منابعی از درآمدهای نفتی باید برای بازسازی تجهیزات نفتی اختصاص یابد.

30 میلیارد دلار سرمایه گذاری در مناطق نفت خیز 300میلیارد دلار به درآمدهای کشور اضافه می کند

وی افزود: اگر یک درصد ضریب بازیافت نفتی و ضریب برداشت از مناطق نفتی را افزایش یابد، 300میلیارد دلار به درآمدهای کشور افزوده می شود، یعنی با 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری می توان 300میلیارد دلار اضافه تولید داشت و به درآمدهای کشور افزود.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:تلفیق جریان سرمایه گذاری خارجی و استفاده از منابع و درآمدهای حوزه نفت می تواند به درآمدهای کشور بیفزاید حتی اگر یک درصد ضریب بازیافت افزایش یابد، درآمد کشور کلان می شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبار نفت و گاز، افت قیمت نفت، اقتصاد بدون نفت، اقتصاد نفتی، ایجاد زیرساخت ها، تقویت زیرساخت ها، توسعه زیرساخت ها، حل مشکلات زیرساختی، زیرساخت ها