لاهوتی:

تسریع نوسازی بافت های فرسوده با ارتقا آگاهی بخشی از وجود امتیازات دولتی و شهری

رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس گفت: نوسازی بافت های فرسوده تنها با آگاهی بخشی از وجود امتیازات و تخفیف های موجود دولتی و شهری تسریع می شود.

 خانه‌ملت؛ مهرداد بائوج لاهوتی در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده کشور، گفت: عدم آگاهی مردم از امکانات، تسهیلات و بسته‌های تشویقی نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده مهم‌ترین مانع اجرای این کار است، افرادی که در پایتخت اقدام به سرمایه‌گذاری در بافت فرسوده کنند از تخفیف‌های خاصی برخوردارند به نوعی که 50 درصد عوارض را دولت پرداخت کرده و تنها 50 درصد عوارض را شهرداری اخذ می کند، همچنین از پرداخت انشعابات برق، آب و گاز معاف است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تجمیع‌ پلاک‌ها و استفاده از حداکثر تراکم نیز از سایر امتیازات نوسازی بافت‌فرسوده است، تصریح کرد: قانون نوسازی و بهسازی بافت فرسوده جامع است حتی دولت تسهیلات مناسبی هم به افراد پرداخت کرده است، بانک‌ها نیز در این بخش همکاری خوبی دارند.

وی افزود: با این وجود مردم باید از این نوع امتیازات و تسهیلات مطلفع شوند تا روند نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده تسریع شود، بافت‌های فرسوده عموما بافت‌های باارزش شهری هستند بنابراین اصلاح این مجموعه‌ها از ضرورت بالایی برخوردار است.

لاهوتی یادآور شد: تا پایان سال برنامه پنجم توسعه می بایست 50 درصد بافت های فرسوده نوسازی شوند اما متاسفانه تنها حدود 40 درصد هدف تحقق یافت، در برنامه ششم توسعه نیز تکالیفی برای دولت و شهرداری تعیین شده که ضمن اطلاع رسانی به مردم و ادامه ارایه بسته‌های تشویقی سرعت آن افزایش خواهد یافت.

رئیس کمیسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در قانون برنامه ششم توسعه وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری ها موظف به نوسازی 10درصد از بافت‌های فرسوده شهری شده‌اند که تسهیلات و بودجه مورد نیاز آن در بودجه‌های سنواتی دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ محمد فرید لطیفی معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور از وجود 80 هزار هکتار بافت فرسوده در ایران خبر داد و اعلام کرد: 3000 هکتار از این بافت فرسوده در شهر تهران واقع شده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بافت فرسوده، بافت های فرسوده، برنامه پنجم، برنامه پنجم توسعه، قانون برنامه پنجم، نوسازی بافت های فرسوده