امینی فرد:

داروهای سنتی باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه سه چهارم داروهای گیاهی وارداتی است، گفت: در این عرصه باید از ظرفیت های موجود استفاده شود.

 خانه ملت؛ محمدنعیم امینی فرد در رابطه با تحت پوشش بیمه قرار گرفتن داروهای گیاهی پرمصرف با بیان اینکه قبل از این اقدام باید داروهای گیاهی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استانداردسازی شود، گفت: داروهایی باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند که مراحل استانداردسازی آنها طی شده و در این رابطه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز باید این موضوع را مد نظر قرار دهد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری تاکیدات مقام معظم رهبری بر بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه کردن طب سنتی در سیاستهای ابلاغی، گفت: برای تحقق این سیاست ها باید نحوه عرضه داروهای گیاهی استانداردسازی و داروخانه های تخصصی ایجاد شود؛ البته برای اجرای این سیاست ها باید قانون تصویب شود و سپس نسبت به تحقق آنها گام برداشت زیرا مواردی که در سیاست ها آمده حتما ضمانت اجرایی نداشته و دستگاه های اجرایی باید نسبت به اجرای آنها گام بردارند؛ البته کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی و پیگیری این سیاست ها را در دستور کار قرار می دهد.

وی با بیان اینکه اقبال مردم به استفاده از داروهای گیاهی افزایش یافته است، گفت: با وجودی که ظرفیت قابل توجهی از گیاهان دارویی در کشور داریم که این گیاهان در هیچ کجای دنیا یافت نمی شود اما متاسفانه بیش از نیمی یا سه چهارم داروهای گیاهی موجود در کشور وارداتی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از بی توجهی نسبت به ظرفیت طب سنتی و همچنین گیاهان دارویی در کشور انتقاد کرد و گفت: هر چند می توان از ظرفیت های مناسب گیاهان دارویی در کشور درآمدزایی کرد اما متاسفانه خیلی به این موضوع پرداخته نشده است.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه استانداردهای طب سنتی در کشور باید ارتقا یابد، ادامه داد: عرضه داروهای گیاهی باید به شکل علمی و در داروخانه انجام شود زیرا در حال حاضر داروهای گیاهی از سوی برخی عطاری ها عرضه می شود که نظارتی درستی بر عملکرد آنها صورت نمی گیرد و شاهد تخلفاتی در این حوزه هستیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: متاسفانه گیاهان دارویی به کشورها صادر و سپس این گیاهان به صورت فنی آوری شده در قالب داروهای گیاهی و دیگر فرآورده ها وارد و ارز از کشور خارج می شود این در حالی است که با ساماندهی گیاهان دارویی و جلوگیری از خام فروشی می توان از این صنعت درآمدزایی و اشتغال زایی کرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، استاندارد، دارو، داروهای برند، طب سنتی، پوشش بیمه اجباری، پوشش بیمه ای، گیاهان دارویی