در گفت وگو با نمایندگان مطرح شد:

ارتقا تجهیزات آتش نشانی در گرو تامین منابع اعتباری

نمایندگان مردم در خانه ملت با تاکید بر ارتقا تجهیزات آتش نشانی با وجود ریسک پذیری پایتخت، معتقدند که نظارت مجلس و شورا برای تزریق بودجه توسط شهرداری ضروری است.

خانه‌ملت- گروه اجتماعی؛ رحمت‌الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران چندی پیش از نحوه هزینه کرد منابع آتش‌نشانی انتقاد کرد و یادآور شد که شهرداری تهران درباره چگونگی هزینه کرد 2 درصد عوارض ایمنی سازمان آتش نشانی باید به شورا پاسخ کتبی دهد.

بنابر گفته‌ها 2 درصد از عوارض ساختمانی باید جهت تقویت تجهیزات آتش‌نشانی هزینه شود، البته در بودجه شهرداری تهران هم 567 میلیارد تومان برای سال 95 می‌بایست به آتش نشانی اختصاص دهند که برخی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران بر این باورند این مبالغ به صورت کامل تخصیص نیافته است.

مجلس شورای اسلامی نیز برای نخستین بار در بودجه سال 96 ردیف مشخص 100 میلیارد تومانی برای تجهیزات آتش نشانی در نظر گرفت، از این رو نمایندگان مجلس دهم تاکید دارند با توجه به شرایط ریسک‌پذیری پایتخت و خطرات احتمالی پیش روی شهروندان نظارت بر تخصیص این منابع ضروری است.

محمدرضا نجفی نایب رئیس مجمع نمایندگان تهران با انتقاد از عدم تناسب ظرفیت‌های مدیریتی و تجهیزات آتش‌نشانی با بحران‌های پایتخت، تاکید دارد که شهرداری باید گزارش هزینه کرد منابع این سازمان را ارایه کند، طیبه سیاوشی عضو مجمع نمایندگان تهران نیز با تاکید بر ارتقا تجهیزات آتش‌نشانی، گفته است: نمایندگان مجلس به همراه شورای شهر بر نحوه هزینه‌کرد منابع آتش نشانی نظارت خواهند کرد.

صدیف بدری سخنگوی فراکسیون مدیریت‌ شهری و روستایی مجلس نیز بر این باور است که دولتی‌ها و شهرداری‌ها باید نسبت به تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای تجهیزات آتش نشانی اهتمام جدی داشته باشند.

نجفی: تجهیزات آتش‌نشانی تناسبی با ریسک‌پذیری پایتخت ندارد/گزارش هزینه‌کرد بودجه آتش نشانی از سوی شهرداری اعلام شود

محمدرضا نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص مدیریت هزینه‌کرد منابع تجهیزات آتش‌نشانی، گفت: اِعمال دقیق استانداردها و تجهیز اِلمان‌های مختلف شهری نخستین گامی که باید دستگاه‌ها به ویژه شهرداری در کاهش ریسک و خطرات انجام دهند، در حقیقت با توجه به زمان‌بر بودن نوسازی زیرساخت‌ها، حجم انبوهی ریسک و خطر شهر و شهروندان را تهدید می‌کند که امور توسعه شهری و ساخت و سازهای جدید را پر مخاطره کرده است.
محمدرضا نجفی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه ساخت و ساز جدید بر اساس رویکرد بلندمرتبه‌سازی شهرداری سبب بی‌توجهی به الزامات خاص از حیث مدیریت بحران شده است، تصریح کرد: بنابراین خطرات مختلف در شهر بروز و ظهور پیدا کرده در حالی که تجهیزات و لوازم مدیریتی برای مقابله با آن پیش‌بینی نشده است.

ظرفیت‌های آتش‌نشانی به لحاظ مدیریتی و تجهیزات تناسبی با ریسک‌پذیری پایتخت ندارد

وی ادامه داد: بنا بر شرط عقل و وظایف قانونی دستگاه‌هایی چون شهرداری که متولی ستاد بحران پایتخت و مسئولیت سازمان آتش‌نشانی تهران را عهده دار است اینکه باید تجهیزات سازمان آتش‌نشانی ارتقا یابد زیرا از حیث مصلحت اندیشی، حفظ سرمایه‌های مادی و معنوی مردم، آسیب‌ها و خطرات را با کارآمدی سازمان آتش‌نشانی می‌توان مدیرت کرد.

نجفی تاکید دارد: کارآمدی سازمان آتش‌نشانی در حوزه سخت افزار، تجهیزات مدیریتی، نرم‌افزاری، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مختلف در گرو تناسب با یکدیگر و هماهنگی است اما متاسفانه ظرفیت‌های موجود سازمان از حیث مدیریتی، تجهیزات و آمادگی‌ها تناسبی با ریسک ها و خطرات تهدیدی تهران ندارد.

انتقاد از عدم تخصیص منابع ناکافی آتش‌نشانی

نجفی با بیان اینکه تامین منابع مالی لازمه توسعه خدمات آتش‌نشانی است، گفت: در صورتی که منابع مصوب شورای شهر و مجلس تخصیص داده شده به لحاظ عدد و رقمی کافی نبوده، لذا جای تاسف است که همین مقدار منابع ناکافی هم به درستی، کفایت و در زمان مناسب تخصیص نیافته باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه هزینه‌کرد نامناسب منابع تجهیزات آتش‌نشانی نشانه خوبی از مدیریت مسئولانه نسبت به مخاطرات شهر و شهروندان تهرانی نیست، گفت: بعد از حادثه پلاسکو نیز بر عدم کفایت بودجه تخصیص یافته تاکید شد زیرا این منابع در اختیار سازمان آتش‌نشانی برای تجهیز امکانات قرار نگرفته بود. بنابراین به شهرداری تهران و شورا متذکر می‌شویم که به وظیفه خود در قبال ظرفیت سازی در مقابل ریسک و خطرات تهران اقدام کنند.

شهرداری موظف به ارایه گزارش هزینه‌کرد منابع آتش‌نشانی است/ اطلاع‌رسانی لازمه مقابله با مفاسد است

وی در توضیح نحوه هزینه‌ منابع تجهیزات آتش نشانی، یادآور شد: وظیفه هر دستگاه در راستای توسعه ماموریت و تعالی آن به کارگیری راهبردهای علمی و دقیق است، رعایت استانداردها در راستای هزینه‌ها و گزارش دهی دقیق و شفاف هم از دیگر مسئولیت ها است، این علاوه بر وظیفه دستگاه‌‌‌ها جر حقوق همه ذی نفعان و شهروندانی است که مالک اصلی داریی‌ها هستند زیرا خیر و شر عملکرد این دستگاه‌ها متوجه مردم است.

نایب رئیس مجمع نمایندگان تهران، تصریح کرد: وظیفه قانونی و ملی شهرداری ارایه گزارش نحوه هزینه کرد منابع تجهیزات آتش‌نشانی است زیرا اطلاع‌رسانی و گزارش دهی جامع از نحوه هزینه کرد منابع تجهیزات آتش‌نشانی جز وظیفه ذاتی، قانونی، ملی و انسانی شهرداری است که بی‌توجهی به آن می تواند منشا آسیب و زمینه بروز مفاسد ‌شود.

سیاوشی:‌ارتقا تجهیزات آتش‌نشانی با توجه به وجود سازه‌های ناایمن پایتخت/مجلس و شورای‌شهر بر هزینه‌کرد منابع نظارت می‌کند

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص مدیریت هزینه‌کرد منابع تجهیزات آتش‌نشانی، گفت: بعد از بحران پلاسکو مردم نسبت به تجهیزات آتش نشانی توجه ویژه کردند اما متاسفانه بودجه‌ توسعه تجهیزات آتش نشانی صرف هزینه‌های دیگر شده بود، این مشکل صرفا مربوط به شهرداری‌ها نیست در واقع مسئولان آتش‌نشانی به عنوان سازمان تامین امنیت مردم به علت عدم اطلاع رسانی نیز مقصر هستند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آنچه از سوی اعضای شورای شهر در مورد ضرورت ارایه گزارش نحوه هزینه‌کرد منابع تجهیزات آتش نشانی مطرح‌ شده، در راستای شفافیت مالی مدیریت شهری است، در حقیقت مسئله تجهیزات آتش نشانی برای تهران پُر از بحران ضروری است.

وی با اشاره به سازه‌های ناایمن در پایتخت، گفت: ارتقا تجهیزات آتش‌نشانی برای مدیریت بحران‌های تهران لازم است، اما متاسفانه علاوه بر عدم مدیریت منابع، اعتبارات لازم هم اختصاص نیافته است.

سیاوشی با یادآوری اعتباراتی که در بودجه سال 96 برای تجهیزات آتش‌نشانی پیش‌بینی شده است، گفت: با توجه به بحران‌های پیش‌روی پایتخت، شورای شهر با همراهی مجلس باید بر نحوه تامین منابع مالی آتش‌نشانی نظارت دقیق داشته باشد، تامین امنیت جان مردم برای کلانشهر تهران حیاتی است.

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، افزود: نظارت بر هزینه کرد بودجه می‌تواند علاوه بر تامین امنیت جان شهروندان از بروز حوادثی چون آتش‌سوزی پلاسکو جلوگیری کند.

بدری: مدیریت شهری در تخصیص منابع آتش‌نشانی سلیقه‌ای عمل نکند/ لزوم بررسی درآمدها و هزینه‌های شهرداری توسط شوراها

صدیف بدری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص مدیریت هزینه‌کرد منابع تجهیزات آتش‌نشانی، گفت: بودجه شهرداری‌ها در شوراها مصوب شده بنابراین اعضای شورا باید بر نحوه هزینه‌کرد منابع در حوزه‌های مختلف از جمله تجهیزات آتش نشانی نظارت کنند، در حقیقت شوراهای شهر ضمن تصویب و نظارت بر تخصیص بودجه‌ سال‌های آتی باید نسبت به بررسی درآمدها و هزینه‌های شهرداری‌ها ورود جدی داشته باشند.
صدیف بدری

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس نیز برای نخستین بار در بودجه سال 96 منابعی را جهت اختصاص به تجهیزات آتش‌نشانی در نظر گرفته، از این رو بر نحوه تخصیص منابع نظارت دقیق خواهد داشت.

وی افزود: تمام ردیف‌های بودجه برای آتش نشانی باید عادلانه در تمام سطوح کشور تخصیص داشته باشد، در حقیقت مسئولان و متولیان اعم از دولتی‌ها و شهرداری‌ها نباید به صورت سلیقه‌ای نسبت به تخصیص منابع اقدام کنند به خصوص در شرایطی که کشور با بحران‌های بسیاری روبه‌روست.

بدری معتقد است: در سال‌های گذشته ردیف بودجه مشخص برای تجهیزات آتش نشانی در لایحه بودجه سنواتی وجود نداشت حال با توجه به این موضوع در بودجه سال جاری، دولت و سازمان برنامه و بودجه باید تخصیص اعتبارات را در اولویت قرار دهند./

برچسب ها

آتش سوزی، اخبار برگزیده، افزایش بودجه