نمایندگان در مخالفت با کلیات لایحه برخورد با استفاده کنندگان غیرمجاز آب، برق و تلفن مطرح کردند:

زندان تنها راه برخورد با استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق و گاز نیست

نمایندگان مجلس مخالف با کلیات لایحه نحوه برخورد با استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز اظهار داشتند: زندان راهکار مناسبی برای برخورد با استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز نیست.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 9 خرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه نحوه برخورد با استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز مخالفت خود را اظهار داشتند.

حسینعلی حاجی دلیگانی در مخالفت با لایحه مذکور گفت: باید در جریان بررسی این لایحه به حقوق مردم توجه شود و اینگونه نباشد که حقوق مردم در لابه لای بندهای این لایحه از بین برود. در ماده 3 لایحه مذکور جرم انگاری شدیدی صورت گرفته این درحالی است که باید به مردم در خصوص پرداخت هزینه های آب و برق فرصت داد.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چند بار هزینه خدمات آب و برق و گاز افزایش یافته این در حالی است که تنها یارانه 45 هزار تومانی به مردم پرداخت شده است.

وی افزود: علاوه بر هزینه های مالیات و آبونمان در قبوض گاز مشترکان باید به ازای هر متر مکعب گاز 130 تومان پرداخت کنند ، این در حالی است که قیمت همین گاز در قرارداد کرسنت 72 تومان است که بیانگر این است که می خواهیم گاز را با دو برابر قیمت کرسنت به مردم بفروشیم. البته دولت باید در خصوص این که 30 میلیون مترمکعب گاز را می خواهد به ترکیه به صورت مجانی بدهد توضیحات لازم را ارائه دهد.

حاجی دلیگانی افزود: دستگاه های اجرایی در زمینه خدمات در شهرستان ها جوابگوی مردم نیستند و نکته دیگر در خصوص این لایحه این است که ما طرفدار خلافکاران نیستیم اما باید حقوق مردم رعایت شود و مطلب دیگر اینکه باید ضرایب اعداد در قانون به صورت شفاف بیان شود.

شهباز حسن پور در مخالفت با کلیات لایحه نحوه برخورد با استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز گفت: باید بحث حبس و زندان که در لایحه مذکور به آن اشاره شده حذف شود و ما باید همواره سخنان امام راحل را در خصوص رسیدگی به اقشار محروم جامعه سرلوحه کار خود قرار دهیم.

وی افزود: برخی از دوستان اعلام می کنند این لایحه به نفع محرومان است اگر شما درست می گویید جلوی رانت خواران را بگیرید.

همچنین مهرداد بائوج لاهوتی در مخالفت با کلیات لایحه نحوه برخورد با استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز گفت: 11 میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد که اکثرا از انشعابات غیرمجاز استفاده می کنند بنابراین ابتدا باید پدیده حاشیه نشینی را حذف کنیم.

این عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: باید زندان زدایی در دستورکار باشد به دلیل اینکه فرستادن تمامی متخلفان به زندان آثار اجتماعی سوئی دارد، نکته دیگر اینکه باید شبکه های فرسوده توزیع آب و برق در کشور اصلاح شود تا جلوی هدررفت 40 تا 50 درصدی آب گرفته شود.

لاهوتی افزود: اگر ساخت و ساز غیرمجازی صورت گرفته باید براساس موضوع کمیسیون ماده 100 و قوانین مربوطه مقابله های لازم صورت گیرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، سازمان آب و برق، صنعت آب و برق، فاضلاب، هزینه ماهانه آب و برق و گاز