باستانی خبر داد:

اشتغال ۱۱۷ هزار خانوار در خراسان رضوی با کشت طلای سرخ

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی از آغاز روند خرید توافقی زعفران در این شهرستان خبر داد.

 خانه ملت؛ سعید باستانی با اشاره به کشت گل زعفران در اراضی کشاورزی در تربت حیدریه گفت: با توجه به پیگیری های انجام شده در یک سال اخیر، کار خرید توافقی زعفران توسط اتحادیه تعاون روستایی از زعفران کاران این منطقه آغاز شده است.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی در ادامه قیمت خرید توافقی زعفران را ۵۰۰ هزار ریال بیشتر از قیمت روز بازار دانست و افزود: قیمت روز بازار به عواملی چون صادرات زعفران بستگی دارد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی میانگین خرید توافقی زعفران از کشاورزان منطقه را روزانه سه تا پنج کیلوگرم عنوان و کرد و افزود: محصول خریداری شده با قیمتی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار ریال بیشتر به اتحادیه زعفران مشهد عرضه می شود.

وی تصریح کرد: ۷۹ درصد نیروی کار تربت حیدریه در گستره ۹۰ هزار هکتاری زمین های کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند و از مجموع ۷۰ هزار هکتار کشتزارهای زعفران در خراسان رضوی، 8 هزار و ۴۰۰ هکتار، معادل ۱۲ درصد آن مربوط به شهرستان تربت حیدریه است.

وی ادامه داد: در استان خراسان رضوی ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان ۱۴ تا ۱۵ هزار خانوار در تربت حیدریه به این کار اشتغال دارند.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، ۲۲۰ نفر روز مشغول کار هستند که در کل ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و ۲ تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم ایجاد می شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال زایی، خراسان، خرید تضمینی، زعفران، صادرات فله ای زعفران، طلای سرخ، نرخ خرید تضمینی، کشت زعفران