کمالی پور:

مجازات جایگزین حبس بهترین راهکار برای کاهش زندانیان

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه جرایم غیرعمد باعث افزایش ورودی زندانیان شده است، گفت: بدون شک مجازات جایگزین حبس بهترین راهکار برای کاهش زندانیان غیرعمد خواهد بود.

خانه ملت؛ یحیی کمالی پور با بیان اینکه حجم بالای زندانیان در کشور از مشکلات جدی در کشور محسوب می شود، افزود: البته نمی توان برخی از تخلفات مجرمان را نادیده گرفت زیرا باعث ضربه زدن به جامعه می شود اما باید راهکاری برای تعداد زندانیان بود.

نماینده مردم جیرفت وعنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مجازات های جایگزین از مواردی است که در قانون آیین دادرسی کیفری پیش بینی شد اما این موضوع در بین قضات نتوانسته به جایگاه خود دست پیدا کند به گونه ای که قضات تمایلی به استفاده از مجازات های جایگزین ندارند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: به نظر می رسد دستگاه قضایی باید طی بخشنامه های، قضات را الزام کرده که ابتدا به سمت مجازات های جایگزین پیش روند و زندان را به عنوان آخرین راهکار برای مجازات در نظر بگیرند.

وی یادآور شد: اگر استفاده از مجازات های جایگزین حبس فرهنگسازی شود و قضات بپذیرند که می توان از این راهکار بهره گرفت شاهد کاهش ورودی به زندان ها و کاهش آمار زندانیان خواهیم بود.

کمالی پور تصریح کرد: در جرایم غیرعمد؛ زندان نمی تواند جایگاه خوبی داشته باشد زیرا فرد به صورت غیرعمد مرتکب خلافی شده است می توان از مجازات هایی با ضمانت اجرایی بهتری استفاده کرد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: همچنین توجه به اطاله دادرسی از دیگر مواردی است که می توان از آن بهره گرفت؛ امروزه طولانی شدن روند رسیدگی باعث می شود فرد از زمانی که بازداشت می شود تا زمانی که حکمی برای وی صادر شود باید در زندان بماند که باید برای این موضوع نیز چاره اندیشی شود تا شاهد کاهش ورود زندانیان بود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی، درآمدهای اشتغالزایی زندانیان، زندان ها، زندانیان، سازمان زندان ها، طرح الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی، قانون مجازات اسلامی، مجازات، نظارت و مراقبت الکترونیکی زندانیان، کمیسیون قضایی، کمیسیون قضایی – حقوقی