خانه ملت گزارش می دهد؛

تکاپوی استان های کشور بر تولید اشتغال زا

با توجه به ظرفیت ها، پتانسیل ها و توانایی های بالای که در تمامی شهرها و روستاها در حوزه های گردشگری، کشاورزی، دامپروری و صنایع دستی وجود دارد و می توانند عاملی برای اشتغالزایی و تولید در سراسر ایران باشد.

خانه ملت -گروه حوزه انتخابیه؛ بخش اقتصادی در ایران در دهه های متوالی نتوانسته به یک اقتصاد پایدار با نرخ رشد شاخص های افزایشی همراه باشد. نوسان های مختلف در اقتصاد کشور امواجی را به همراه داشته که خود را در زندگی و معیشت جامعه نشان می دهد و عامل اصلی بسیاری از معضلات اجتماعی است. با وجود تلاش دولت ها، اقتصاد کشور برپایه فروش نفت استوار است و همچون سایر کشورهای نفت خیز منطقه، اقتصاد رانتی در ایران وجود دارد.

مشکلات و معضلات اقتصادی در سال های اخیر باعث شده تا دغدغه اصلی مسئولان کشور بر این پایه قرار گیرد. از سال ۲۰۱۱ به این سو شاهد کاهش تولید ناخالص ملی در کشور بوده ایم. در سال ۲۰۱۱ ایران در این شاخص رشد قابل توجهی داشت و ۵۹۲ میلیارد دلار تولید ناخالص ملی بود. این نرخ در سال های بعد کاهش یافت و تاکنون نتوانسته به آن عدد بازگردد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی براساس سنت همیشگی سال گذشته را سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری کرده بودند تا با عمل به سیاست های ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد کشور تکانه های مثبتی را تجربه کند. ولی همچون همیشه نفت به جای آنکه به پیشران اقتصاد کشور تبدیل شود، به عاملی برای مثبت نشان دادن آمار بدل شد.

عدم تحقق مناسب سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال گذشته، مقام معظم رهبری بار دیگر سال جدید را بر مبنای اقتصاد نامگذاری کردند و در کنار اقتصاد مقاومتی بر تولید و اشتغال نیز به طور ویژه تاکید داشتند. ایشان، توجه به نام «اقتصاد مقاومتی» را به تنهایی مؤثر ندانستند و در خصوص راه‌حل و علاج وضع کنونی، افزودند: «علاج، در تقسیم کردن اقتصاد مقاومتی به نقاط کلیدی و مهم و تمرکز همه همت مسئولین و مردم بر آن نقاط است و این نقاط کلیدی عبارت است از تولید داخلی و اشتغال بویژه اشتغال جوانان. »

یکی از اصول سیاست های اقتصاد مقاومتی، سیاست اقتصاد درون زای برون نگر است که به معنای صادرات محصولات غیرنفتی است. این شاخصه به طور مستقیم متکی به افزایش تولید محصولات داخلی و توسعه کارخانه ها و واحدهای تولیدی است. در صورت تحقق این امر اشتغال نیز افزایش خواهد یافت و معضل بیکاری تا حد زیادی مرتفع خواهد شد.
بیمه کارگران کارگاه‌های تولیدی

تلاشی همگانی برای تولید و اشتغالزایی در سراسر ایران

بدون شک یکی از مهمترین دغدغه های مردم در اکثر شهرهای کشور نبود کار مناسب و پایدار است،چرا که بسیاری از مشاغل در این سال های به دلیل رکود از بین رفته و مردم در شهرهای کوچک و روستاها به دلیل عدم امنیت شغلی مجبور به ترک دیار خود شده اند.

با توجه به ظرفیت ها، پتانسیل ها و توانایی های بالای که در تمامی شهرها و روستاها در حوزه های گردشگری، کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و صنایع روستای وجود دارد ، می توان عاملی برای اشتغالزایی و تولید در شهرها باشد و این امر از مهاجرت بی رویه مردم به دلیل پیدا کردن شغل جلوگیری نماید.

مطمئنا با برنامه ریزی ،‌حمایت جدی و دلسوزانه از طرح ها و اقداماتی که در دیگر شهرها در حال انجام شده است،‌میتوان زمینه های بسیار خوبی را برای رفع بیکاری مردم فراهم آورد و چرخه تولید و اشتغالزایی را به چرخش در آورد، که این امر مستلزم استفاده از توانمندی جوانان با استعداد و پرتلاش کشور عزیزمان است.

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بررسی ظرفیت ها و پتانسیل های تولید و اشتغالزایی در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی پرداخته که نمایندگان مردم در خانه ملت از توانایی ها و استعدادهای بارز حوزه های انتخابیه خود در راستای کمک به رونق اقتصادی، پیشرفت و توسعه همه جانبه کشور سخن گفته اند.

بر اساس این سخنان، سراسر ایران اسلامی با توجه به ظرفیت ها و توانایی های که در خود دارند، اماده کمک به تولید و اشتغالزایی هستند و البته در این مسیر همدلی و همراهی مسئولین برای حمایت و پشتیبانی برای آبادانی بیشتر ایران اسلامی را مورد تاکید قرار می دهند.

محمودی تاکید کرد:توانایی بالای شهرضا در تولید صنایع سفال و سرامیک برای ورود به بازارهای جهانی

سمیه محمودی درگفتگو با خانه ملت درخصوص ظرفیت ها و توانمندی های استان و حوزه انتخابیه اش برای تولید و اشتغال در کشور،گفت:برای جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستائیان به شهرها باید به توانمندسازی اقتصادی روستاها توجه جدی شود و با استفاده از ظرفیت ها،شرایط لازم برای منع مهاجرت روستائیان زحمت کش فراهم شود.

وی افزود:اکنون به دلیل نبود امکانات و کمبودهای اولیه شاهد آن هستیم که روستائیان به سمت شهرها مهاجرت می کنند که برای جلوگیری از این امر باید تمامی اقدامات برای اشتغال و تولید در روستاها فراهم شود.

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهرستان شهرضا با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت های بسیار خوبی که در زمینه صنایع دستی و کشاورزی دارد، توانسته زمینه های بسیار خوبی را برای تولید و اشتغالزایی انجام دهد که مطمئنا با حمایت و رسیدگی بیشتر می توان شاهد رشدو توسعه بیشتر این صنایع بود،تصریح کرد: صنایع سفال و سرامیک شهرضا با قابلیت های بسیار مناسبی که دارد،می تواند زمینه های بسیار خوبی برای تولید و رفع بیکاری در استان باشد؛چرا که مطمئنا با سرمایه گذاری و حمایت بیشتر از این صنایع شاهد رشد صادرات و تولید بیشتر در جهت اقتصادمقاومتی خواهیم بود و ارزآوری بسیار خوبی برای کشور خواهد داشت.

محمودی با اشاره به اینکه ظرفیت ها و شرایط بسیار خوبی برای توسعه صنایع سفال و سرامیک در این حوزه انتخابیه وجود دارد که باید حمایت های جدی تری از سوی مسئولان مربوطه صورت بگیرد،بیان کرد: صنعت سفال و سرامیک زمینه های بسیار خوبی برای افزایش تولید و اشتغال در کشور است و با رسیدگی و برنامه ریزی مناسب می تواند ارزآوری خوبی برای کشور نیز در پی داشته باشد.

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس با بیان اینکه به غیر از صنایع سفال،در حوزه گردشگری ،جاذبه های توریستی واقع در این شهرستان نیز زمینه های مناسبی برای فراهم کردن اشتغال است،با توجه به اینکه این شهر در مسیر کریدور شمال به جنوب نیز واقع شده می تواند از مسیر ترانزیت نیز استفاده بسیار خوبی بکند، اظهارداشت: می توان با سرمایه گذاری مناسب با توجه به ظرفیت های خوبی که در شهرضا وجود دارد، اقدامات و برنامه های خوبی را در جهت اشتغالزایی انجام داد و اثرات آن را در مدت کوتاه مشاهده کرد.

حمزه تاکید کرد:ظرفیت های معدنی کهنوج برای رفع بیکاری در استان/ کشت سالانه ۵ میلیون تن صیفی جات برای عرضه به بازارهای کشور و صادرات

احمد حمزه درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص ظرفیت ها و توانمندی های استان و حوزه انتخابیه اش برای تولید و اشتغال در کشور، گفت:بیشتر بحث تولید و اشتغال حوزه انتخابیه کهنوج با توجه به 5 شهری که در این حوزه وجود دارد؛کشاورزی و دامپروری است و متاسفانه صنعت جایگاه کمتری را در بحث اشتغال به خود اختصاص می دهد.

وی بیان داشت: ظرفیت های معدنی بسیار خوبی در زمینه های مس، آهن، آهک، سنگ تزئینی و کرومیک در این حوزه وجود دارد ، ولی متاسفانه به دلیل نبود صنایع تبدیلی در استان ، شاهد خام فروشی این محصولات به دیگر کشورها هستیم.

عضوکمیسون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه برای گسترش کشاورزی و دامپروری در این حوزه برای اشتغالزایی و تولید باید کشت و صنعت های مکانیزه با سرمایه گذاری مناسب برای رفع بیکاری و بالابردن حجم تولیدات استان مورد حمایت قرار بگیرند، تصریح کرد: مطمئنا با مکانیزه شدن کشت و صنعت ها شاهد افزایش اشتغال و تولیداتی با کیفیت بالا در این حوزه انتخابیه خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین تولیدات که زمینه اشتغالزایی بالای در استان دارد،کشت صیفی جات است،گفت: سالانه حدود 5 میلیون تن انواع صیفی از حوزه انتخابیه کهنوج رودبار جنوب، فاریاب، قلعه‌گنج و منوجان روانه بازارهای کشور و حتی صادارت می شود که توانسته ظرفیت های خوبی را برای اشتغالزایی فراهم آورد.

نماینده مردم کهنوج،رودبار جنوب، فاریاب، قلعه‌گنج و منوجان در مجلس در پایان بیان داشت: متاسفانه با توجه به ظرفیت های بسیار بالایی که در حوزه تولید صیفی جات در این شهرها وجود دارد، اما صنایع بسته بندی و تبدیلی مناسبی در این حوزه وجود ندارد که این امر یک نقص بزرگ است؛چراکه با راه اندازی صنایع تبدیلی هم روند تولید بهبود خواهد یافت و هم شاهد رفع بیکاری در این شهرها خواهیم بود.

سعادت:صادرات خرما و محصولات فرآوری شده باعث ارتقای ایران در بازارهای جهانی غذایی می شود

محمدباقر سعادت در گفتگو با خانه ملت درخصوص ظرفیت ها و توانمندی های استان و حوزه انتخابیه اش برای تولید و اشتغال در کشور،گفت:بیشتر تولیدات در حوزه انتخابیه دشتستان ،خرما است که می توان با حمایت و کمک به رشد صنایع تبدیلی با صادرات خوب به عنوان یک زمینه مناسب برای تولید و اشتغالزایی مطرح و پیگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر اعتبار لازم باید برای صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب برای صادرات به بازارهای جهانی تخصیص یابد، می توان شاهد حضور گسترده و مناسب در سطح دنیا باشیم، گفت: باید اقدامات مناسب و برنامه ریزی شده این محصول که بازارهای خوبی در دیگر کشورها دارد را می توان وارد عرصه رقابتی کرد.

سعادت افزود:محصولات خوبی از نوع خشکبار نیز از دیگر محصولات کشاورزی و قابل تولید و اشتغالزایی در استان و حوزه انتخابیه وجود دارد که می توان با حمایت های جدی به یک تولید انبوه و مناسبی برسد و زمینه های رفع بیکاری و تولید بیشتر در استان را فراهم کند.

عضوهیات رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی در مجلس بیان داشت: مشکلاتی در حوزه آبیاری باغ های نخل وجود دارد که اقداماتی برای سدسازی در حال انجام شدن است که این اقدام به همراه آبیاری مکانیزه می تواند باعث کنترل و کاهش فراوان در مصرف آب شود و محصولات بهتری را برای کشاورزان به دنبال داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید بیشتر داخلی و رفع بیکاری تمامی دستگاه ها و مسئولین کشوری با اقدامی هماهنگ و همه جانبه با تمام قدرت در جهت پیشرفت و توسعه سراسر کشور اقدام کنند، گفت:بدون شک حمایت از صادارت خرما و حمایت از صنایع تبدیلی این محصول می تواند باعث ارتقای ایران در بازارهای جهانی شود.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی ،توجه و رسیدگی به صنایع دستی و محصولات خوب روستایی نیز می تواند برای تولید و اشتغال در روستاها کمک شایانی کند و عاملی برای جلوگیری از مهاجرت ها به شهرها باشد؛چرا که در صورت عدم حمایت از محصولات و کالاهای تولیدی در روستاها و نبود اشتغال روستائیان با مشکلات فراوانی روبرو خواهند شد.

سبحانی‌فر مطرح کرد:منحصر به فرد بودن تولیدات صنایع برقی در سبزوار/ تولید حدود هفت میلیون تن سیمان در سبزوار

رمضانعلی سبحانی‌فر درگفت وگو با خانه ملت در رابطه با ظرفیت‌هایی که به منظور تولید و اشتغالزایی در حوزه انتخابیه‌اش وجود دارد، اظهار کرد: سبزوار از قدیم به عنوان شهری تجاری مطرح بوده و در شرایط کنونی نیز تعیین نرخ بسیاری از کالاها در این شهر انجام می‌شود،همچنین رویکرد خوبی نسبت به تولید صنایعی ازجمله قطعات خودرو پیدا کرده است.

وی با تاکید براینکه در حوزه تولید صنایع برقی همچون الکتروموتورها در کشور و منطقه منحصر به فرد بوده و الکتروموتورهای 8/6 مگاوات تولید می‌کند،‌گفت:سبزوار در حوزه کشاورزی نیز می‌تواند صنایع تولیدی خوبی را تولید کند و در زمینه دام و طیور به ویژه طیور بیشترین میزان تولید را در استان خراسان دارد که بالطبع برای رونق صنایع وابسته هم از ظرفیت بالایی برخوردار است.

عضوکیسیون صنایع ومعادن مجلس دهم با اشاره به وجود ظرفیت‌های تولید در بخش صنعت در سبزوار تصریح کرد: در این شهر در بخش تولید‌ صنایع معدنی هم یک سری صنایع بالادستی وجود دارد؛اعم‌از سیمان تاجایی که حدود هفت میلیون تن سیمان در سبزوار تولید می‌شود که می‌تواند صنایع پایین دستی هم ایجاد کند؛ضمن اینکه تاکنون هشت طرح فولادی در این شهر به مرحله بهره‌برداری رسیده است که در حوزه تولید کرومیت هم می‌تواند بستر لازم برای رونق صنایع وابسته جوئین را فراهم کند.

نمایندگان مردم سبزوار، جغتای و جوین در مجلس در بیان تدابیری که باید در سبزوار برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها اتخاذ شود،خاطرنشان کرد: هم‌اکنون باید برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی روستائیان اعم‌از چغندر، گندم و جو برنامه‌ریزی کرده و شرایطی برای تولید صنایع تبدیلی فراهم کنیم و برای رونق بخش دام و طیور هم تسهیلاتی را در اختیارشان قرار دهیم، همچنین با بهبود روابط خارجی کشورمان بازار ازدست‌رفته صادرات برای قالیبافان را بار دیگر احیا کنیم.

پاپی‌زاده مطرح کرد:هدف‌گذاری برای صادرات یک میلیون‌تن فولاد در جهت اجرای اقتصادمقاومتی/ دزفول یکی از قطب‌های کشاورزی ایران شناخته می‌شود

عباس پاپی‌زاده در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در بیان ظرفیت‌های موجود برای افزایش تولید و اشتغالزایی در حوزه انتخابیه‌ خود برای توسعه اقتصادمقاومتی در کشور گفت: "دزفول" از سال‌ها قبل به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی ایران شناخته می‌شود که به دلیل برخورداری از آب، خاک و اقلیم مناسب به مردم این منطقه کمک کرده که برای تولید مایحتاج خود، خودکفا باشند که این تعریفی از اقتصاد مقاومتی است تا بتوانیم امنیت غذایی این منطقه را تامین کنیم.

وی افزود: این شهر به غیر از تولید محصولات مورد نیاز مردم در سه فصل از سال اقلام سبزی و صیفی مورد نیاز استان‌های سردسیر کشور را نیز تامین می‌کند و این ظرفیت بزرگی است که در دزفول وجود دارد.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس دهم با اشاره به اقداماتی که در جهت اجرای اقتصادمقاومتی در دزفول انجام شده است، تصریح کرد: البته ما در این شهر برای اجرای اقتصادمقاومتی از سال‌های گذشته با احداث کارخانه فولاد سرمایه‌گذاری بزرگی انجام داده‌ایم؛کما اینکه اجرای آن در فروردین ماه امسال با ظرفیت تولید پانصد هزار تن راه‌اندازی شد و فاز دوم آن نیز با ظرفیت تولید یک میلیون تن فولاد با هدف صادرات تا پایان سال بدان افزوده خواهد شد.

نماینده مردم دزفول در مجلس تاکید کرد: بی‌تردید اقداماتی که تاکنون در دزفول در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی انجام شده،‌نشان می‌دهد که مردم این منطقه نه تنها بر تولید داخلی تکیه دارند؛بلکه زمینه مناسبی برای ارزآوری از طریق صادرات هم فراهم کرده‌اند؛ضمن اینکه این اقدامات به ایجاد اشتغال، تولید ثروت و ارزش افزوده نیز منتهی می‌شود.

یارمحمدی تاکید کرد:ظرفیت های بندرچابهار در خدمت اشتغالزایی کشور/ صنایع دستی روستایی قابلیتی مناسب برای تولید و رفع بیکاری

علیم یار محمدی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص ظرفیت ها و توانمندی های استان و حوزه انتخابیه برای تولید و اشتغال در کشور، اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان یکی از استان های پهناور کشور است که ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار بالای در زمینه های کشاورزی،‌ صنعتی ،‌گردشگری،‌ شیلات وسواحل آبی دارد که هر کدام از این مزیت ها به تنهایی می تواند زمینه های تولید و اشتغال فراوانی برای کشور و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی باشد.

وی با بیان اینکه توانمندی و ظرفیت بسیار مناسب بندرچابهار می تواند اثرات بسیار قوی و خوبی برای تولید و اشتغال در کشور و استفاده از ظرفیت های جوانان با استعداد کشورمان برای اقدامات توسعه ای باشد،‌ گفت: استان با توجه به شرایط منطقه ای در یکی از بهترین نقاط استراتژیک جهان واقع شده و این امر عاملی برای توسعه همه جانبه می تواند باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس با تاکید براینکه مسئولان باید از تمامی ظرفیت ها و پتانسیل های نهفته در استان نهایت استفاده را ببرند،گفت:مسئولان باید با همدلی و آماده سازی زیرساخت ها اجازه دهند که استعدادها و توانمندی مردم این خطه از ایران اسلامی شکوفاتر از قبل شده و در زمینه کمک به اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال کشور سهم خوبی را ایفا کنند.

وی افزود:باید نگاه جدی تر و واقعی تری به ظرفیت ها و استعدادهای استان صورت بگیرد تا بتوان از بسترها و زمینه های رشد و ترقی استان به سمت توسعه و آبادانی استفاده کرد.

یارمحمدی با اشاره به اینکه اگر مسئولان به دنبال کاهش مهاجرت روستائیان و شکوفایی صنعت کشاورزی در سراسر ایران هستند باید برنامه ریزی مناسب تری برای این امر درنظر بگیرند تا با رشد محصولات کشاورزی و تولید کسب و کار به روستاها برگردد، تصریح کرد: در روستاها با توجه به ظرفیتی که در خصوص صنایع دستی و تولیدی وجود دارد،مطمئنا با مشارکت و همراهی مسئولان می تواند زمینه های تولید و اشتغالی مناسبی را در جهت اقتصاد مقاومتی و بی نیازی از دیگر کشورها بوجود آورد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس در پایان بیان داشت: می توان با نگاه به درون کشور و استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های جوانان با استعداد و نخبه ایرانی راه حرکت به سمت توسعه و پیشرفت را هموار کرد و به پله های رشد و ترقی را سریعتر از قبل طی کرد.

فرشادان مطرح کرد:استان کردستان آماده تبدیل شدن به قطب کشاورزی کشور/وضعیت آب و ذخایر پشت سدها در استان کردستان شرایط مطلوبی دارد

سیدمهدی فرشادان در گفتگو با خانه ملت در خصوص ظرفیت ها و توانمندی های استان و حوزه انتخابیه برای تولید و اشتغال در کشور، بیان کرد: با توجه به اینکه شعار سال از سوی مقام معظم رهبری، "اقتصاد مقاومتی؛تولید و اشتغال" است ، باید از همه ظرفیت ها و توانمندی های استان های سراسر کشور برای پیشرفت و آبادانی کشور استفاده کرد.

وی با بیان اینکه برای رفع محرومیت ها، بهبود وضعیت تولید و اشتغال در استانها و شهرستانها باید به کمک همه مسئولان از ظرفیت ها و شرایط موجود به نحو احسن استفاده کرد،‌ اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر تولید در سطح شهرستان ها پایین و بیکاری فراوان است و جوانان با مشکلات عدم اشتغال مواجه هستند.

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه باید همگی کمک کنند که وضعیت تولید در کشور رونق بهتری بگیرد تا مردم در شهرهای کوچک هم شرایط بهتری را لمس کنند، تصریح کرد: باید با همدلی و وحدت تمام تلاش را برای توسعه و آبادانی کشور به کار گرفت.

نماینده مردم سنندج ،دیواندره ،کامیاران در مجلس با تاکید بر اینکه وضعیت آب و ذخایر پشت سدها در استان کردستان شرایط مطلوب و مناسبی دارد، گفت: این وضعیت می تواند باعث حمایت بیشتر از کشاورزان و برنامه ریزی برای توسعه و رونق کشاورزی در استان برای حرکت به سمت توسعه بهتر باشد،چراکه کشاورزی در استان زمینه های خوب و مناسبی دارد و با حمایت همه جانبه کردستان می تواند قطب کشاورزی مطلوبی برای کشور باشد.

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت نیز می توان با یک همت و همیاری با حضور شرکت های بزرگ به سمت اقدامات خوب و آینده دار در استان پیش رفت،بیان داشت: ظرفیت و استعداد استان کردستان در بخش دامی،کشاورزی و صنایع تبدیلی مرتبط با آن باعث می شود که سرمایه‌گذاری‌های خود در زمینه‌ پروژه‌های توانمندسازی اقتصادی در استان فعال شود.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس با تاکید براینکه تولید و رونق در انتظار استان کردستان خواهد بود به شرط همدلی و همراهی همه مسئولان،‌تصریح کرد: استان کردستان همواره با توجه به منابع طبیعی و سرشار آمادگی تبدیل شدن به قطب کشاورزی در ایران را دارد که این امر نیازمند برنامه ریزی و توجه بیشتر است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال جوانان، اشتغال زایی، اشتغال محرومان، اشتغال و به طور کلی اقتصاد کشور، اشتغالزایی، اقتصاد مقاومتی، بودجه اشتغالزایی، تحقق اقتصاد مقاومتی، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی